emme.gudusu

Öğlene kadar kısa aralıklarla uyuma-uyanma-emme ve yeniden uyuma ile geçti günümüz. Saat 1pm gibi yataktan kalkacak gücü kendimde buldum. Can son birkaç gündür ellerini ağzına götürüp orada tutmayı ve emmeyi başarıyor. Gelişimi açısından güzel bir durum. Böylece elini emerek kendini sakinleştirmeyi öğrenecek. Ayrıca ağzında salya ve baloncuklar oluşmaya başladı. İnternetten okuduğuma göre salyaları yutacak ağız gelişimi bu yaşta oluşmadığından böyle salyalı ve baloncuklu günler bizi bekleyecek. Ayrıca internette bazı kişiler de bunların diş çıkarma döneminin başlangıç belirtileri olduğunu yazmış. Bununla beraber daha ciddi siteler diş çıkarma yaşının genellikle 4. ay olduğunu, nadiren bazı bebeklerin dişli bir şekilde dünyaya gelse de, en erken diş çıkarma yaşının 3 ay olduğunu yazmışlar.

Akşam üstü olağan kaka yapma saatimizde yeniden bir huzursuzluk başladı. Kocaman ishalli kakalarımızı yaptıktan sonra rahatladık. Baba gelince de banyomuzu yaptık. Bebeğimizin banyo sırasındaki haline bayılıyorum. Genellikle baş yıkama kısmı dışında son derece rahat ve mutlu. Kendi kendine oturmaya başlayınca banyosunun içine oyuncaklarını koyacağım. O zaman hiç çıkmak istemeyeceğine eminim.

Banyodan sonraki saatler, Kuzey’in sırtına kuvvet, küçük beyimizi kanguruda taşıyıp uyutarak geçti. Kangurunun içinde de dik bir şekilde nasıl uyuduğunu anlayabilmiş değiliz. Ama son dönemde ufak ufak alıştırmaya çalıştığımız yatakta kundak içinde uyuma ve gündüzleri sallanan koltuğunda kestirmeleri dışında başka bir yerde uyumuyor. En güzeli de kanguruda uyuduktan sonra tam yatağa koyduğumuzda yeniden uyanıp saçımızı başımızı yoldurması.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebeklerle Nasıl Oynamalı?

Bebekler Konuşur mu?