in , ,

Emme Güdüsü

emme.gudusu

Öğlene kadar kısa aralıklarla uyuma-uyanma-emme ve yeniden uyuma ile geçti günümüz. Saat 1pm gibi yataktan kalkacak gücü kendimde buldum. Can son birkaç gündür ellerini ağzına götürüp orada tutmayı ve emmeyi başarıyor. Gelişimi açısından güzel bir durum. Böylece elini emerek kendini sakinleştirmeyi öğrenecek. Ayrıca ağzında salya ve baloncuklar oluşmaya başladı. İnternetten okuduğuma göre salyaları yutacak ağız gelişimi bu yaşta oluşmadığından böyle salyalı ve baloncuklu günler bizi bekleyecek. Ayrıca internette bazı kişiler de bunların diş çıkarma döneminin başlangıç belirtileri olduğunu yazmış. Bununla beraber daha ciddi siteler diş çıkarma yaşının genellikle 4. ay olduğunu, nadiren bazı bebeklerin dişli bir şekilde dünyaya gelse de, en erken diş çıkarma yaşının 3 ay olduğunu yazmışlar.

Akşam üstü olağan kaka yapma saatimizde yeniden bir huzursuzluk başladı. Kocaman ishalli kakalarımızı yaptıktan sonra rahatladık. Baba gelince de banyomuzu yaptık. Bebeğimizin banyo sırasındaki haline bayılıyorum. Genellikle baş yıkama kısmı dışında son derece rahat ve mutlu. Kendi kendine oturmaya başlayınca banyosunun içine oyuncaklarını koyacağım. O zaman hiç çıkmak istemeyeceğine eminim.

Banyodan sonraki saatler, Kuzey’in sırtına kuvvet, küçük beyimizi kanguruda taşıyıp uyutarak geçti. Kangurunun içinde de dik bir şekilde nasıl uyuduğunu anlayabilmiş değiliz. Ama son dönemde ufak ufak alıştırmaya çalıştığımız yatakta kundak içinde uyuma ve gündüzleri sallanan koltuğunda kestirmeleri dışında başka bir yerde uyumuyor. En güzeli de kanguruda uyuduktan sonra tam yatağa koyduğumuzda yeniden uyanıp saçımızı başımızı yoldurması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bebeklerle Nasıl Oynamalı?

Bebekler Konuşur mu?