in , ,

Doktor Ziyareti

Doktor ziyaretimizi yaptık. Can 12 lbs (5 kilo 400 gram) ve 23 inches (58cm)olmuş. Doktor gelişim tablosunda %75’lik kısımda olduğunu söyledi. Bunun anlamı aynı yaştaki bebeklerin %75’inden daha gelişmiş olduğu. Şikayetlerimizi şöyle sıraladık

    • Gece saat 19.00 ile 24.00 arasında çok huzursuz saatleri oluyor. Gerekli her şeyi yapmamıza rağmen huzur bulamıyor. Kaka düzeni bozuldu. Ya hiç denecek kadar az yapıyor ya da ishal oluyor. Kolik ilaçlarından doğal içerikli olanı verdiğimizde ishal, kimyasal içerikli olanı verdiğimizde kabız olduğunu fark ettik. Bu dönemde memeyi emerken başını geriye atıp çığlık atıyor. Kakaları normal gözüküyor. Ne olduğunu düşünüyorsunuz?

DR – Tarifleriniz kolik rahatsızlığına uyuyor. Kolik’in sebebi tam olarak anlaşılmış değil. Yaptığınız şeyleri yapmaya devam edeceksiniz. İlaçlardan fayda bulduğunuzu düşünüyorsanız devam edin. İşe yaramadığını düşünüyorsanız kesebilirsiniz. Kilo açısından gelişimine devam ettiği için önemli başkaca bir rahatsızlığı olduğunu düşünmüyorum.

  • Gündüz daha sık beslenip geceleri ilk uykusu uzun olmaya başladı. Bu normal mi?

DR – Bebeklerin düzeni zaman içinde değişebilir. Gece daha uzun uyumaya başladıysa bu sizin için iyi.

  • Burnunu açmak için tuzlu su karışımı (saline drop) kullanalım mı?

DR- Tuzlu su karışımları burun mukozasını tahriş edip daha çok probleme neden olacağı için burnu çok tıkanmadıkça kullanmayın.

  • Bebeğe şu anda su vermek zararlı mı?

DR- Anne sütü içindeki su yeterli. Şimdilik ilave su vermeyin.

  • Ek gıdalara ne zaman başlayacağız?

DR- Dördüncü aydan sonra.

  • Bebeğin gözlerine ışıkta baktığımızda gözlerinin üzerinde yüzen yağ gibi bir tabaka var. Bu normal mi?

DR- (Muayene ettikten sonra)Bu gözün normal yapısıdır. Hepimizde olur. Endişelenmenize gerek yok.

Murphy Kanunlarında olduğu gibi Can gün boyunca ve doktor ofisinde de oldukça sakindi. Rahatsızlığının büyük ölçüde gazdan kaynaklandığını zannediyorum. Her emzirmeden sonra gaz çıkarmak faydalı. Ayrıca kabız olduğunda ben bağırsakları yumuşatıcı şeyler yersem sanırım sütümden ona da geçtiği için onun kakasını yumuşatıyor. Bu anlamda dün portakal suyuna yeniden başlamam ve kuru erik ile kayısı yemem işe yaradı diye düşünüyorum.

Can eve geldikten sonra da anne sütü emdi ve emdikten kısa süre sonra uyudu. Umarım rahatsız dönemimizi atlattık.

Bu yazıya puan ver!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bu Sefer de Kabız mı?

Emzirme Pozisyonları