in

Doğumda Damar İçi Müdahaleler

Serum
İntraket

Damar yolu (IV) neden açılır?
IV’nin kelime anlamı damar-içi demektir. Damar yoluna girilerek, kan ürünleri, serum ve ilaçlar gibi sıvıların verilmesi anlamına gelir.

İntraket nedir?
İntraket, damar yolu açmada kullanılan plastik bir aparattır. Doğum sırasında intraket uygulanırken, dışında incecik plastik bir boru olan çok ince bir iğne, el ya da kol üzerinden damara sokulur. Daha sonra iğne çıkarılır. Plastik boru, damarın içinde kalmış olur. Borunun diğer ucu da, daha sonra ihtiyaç duyulduğunda kullanılmak üzere kapatılır. İntraket uygulamasında, serum/ilaç gibi bir sıvı verilmediği zamanlarda, kanın pıhtılaşmasını engellemek ve damar yolunun açık kalmasını sağlamak amacıyla, Heparin ya da saline (tuzlu su karşımı) verilir. Heparin kanın pıhtılaşmasını önleyen bir ilaçtır. Heparin kullanımı daha eski bir yöntemdir. Şimdilerde daha çok saline tercih edilmektedir.

İntraketin Yerleştirilmesi
Damar Yolu Açmanın Avantajları Damar Yolu Açmanın Dezavantajları
  • Damar yoluyla serum verilerek sıvı kaybı önlenir.
  • Doğum sürecinde verilmesi gereken ilaçlar daha kolay verilir.
  • Epidural anestezi yöntemiyle yapılacak doğumlarda, işlemden bir müddet önce damar yolu açılması ve serum verilmeye başlanması gereklidir. Çünkü epiduralın yan etkilerinden biri ani kan basıncı düşmesidir. Serum, bunu engeller.
  • Serum bağlandığında, ayaklı bir askıya asılır. Hamile, hareket edecekse, tekerlekli ayağı olan serum askısını da beraberinde götürmelidir ki, bu durum hareket kısıtı yaratır.

 

İntraketin Avantajları İntraketin Dezavantajları
  • Serum/ilaç verilmediği zaman herhangi bir yere bağlı olmadığı için, hamileye daha çok hareket özgürlüğü verir.
  • Uzun süren doğumlarda, tıp personeli uyuyan hamileyi rahatsız etmeden serum/ilaç verebilir.
  • Doğum sürecinde acil durumlarda (ani bir kanama, kan basıncı düşmesi) damara giriş yolunu bulmak tıp personeli açısından zor olabilir. İntraketin takılı olması, hızla müdahale edilebilmesine yarar.
  • İntraket kullanılırken, kanın pıhtılaşmasını engellemek için Heparin verildiğinde bazı yan etkiler oluşabilir.(kanın pıhtılaşması için gerekli kan hücrelerinde anormal azalma, kanama ve kanın pıhtılaşması)

Kaynaklar
About.com | WiseGeek.com | WhattoExpect.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bebekten Ressam Olursa, Kediden de Bebek Bakıcısı Olur…

Doğumda Sıvı ve Gıda Alımı