BebekveBen.com Doğum Tercihleri Listesi ile doğumunuz sırasındaki beklentilerinizi ifade etmek çok kolay. Aşağıdaki formu doldurup “gönder” tuşuna bastığınızda, doldurduğunuz formun bir örneği, formda belirttiğiniz email adresine gönderilecektir. Alternatif olarak, sayfanın sağ üst köşesindeki yazdır (print) tuşuna basarak da çıktı alabilirsiniz.

Önemli Notlar

 • Doğum Tercihleri Listeniz doğumunuz sırasında gerçekleşmesini umduğunuz koşulların bir özetidir. Bu listeyi hazırlamanın amacı, doğumunuz ile ilgili isteklerinizi uygun bir şekilde yazıya dökerek, doğumunuzda bulunacak doktor, hemşire, doğum koçu gibi kişilerle paylaşmaktır. İdeal koşullarda, bu listeyi doğumdan bir süre önce hazırlayıp, ilgili kişilerle üzerinden gitmek faydalı olacaktır.
 • Doğum sırasında koşullar değişebilir. Bu liste değişmez bir plan değil, beklentilerin ifade edildiği bir yazıdır.
 • Doğum Tercihleri Liste’sini oldukça detaylı olarak hazırlanmıştır. Listenin her bölümü, doğuma katılacak her kişiyi ilgilendirmeyebileceği için, birden fazla liste hazırlayıp, kişilerin ihtiyaçlarına göre özelleştirebilirsiniz.
 • Bu listede bulunan bazı maddeler, özellikle ilk defa anne olacaklara yabancı gelebilir. Bu nedenle, listeyi hazırlamadan önce, sizin için yazdığım aşağıdaki yazılara göz atmanız faydalı olabilir.

Doğum Tercihleri Listesi ile İlgili Yazılar

Doğum Tercihleri Listem

Adım Soyadım (gerekli)

E-mailim (gerekli)

Doğum Koçumun Adı Soyadı

Doktorumun Adı Soyadı

Hastanenin Adı

Sevgili Doktorum ve Doğum Ekibi,

Bu "Doğum Tercihleri Listesi"ni doğum konusundaki bazı tercihlerimi belirtmek için hazırladım. Tercih ettiğim seçeneklerin yanındaki kutucuğa "✓" işareti koyarak hazırladığım bu listeyi, doğumdan önce gözden geçirmenizi rica ederim. Gerekirse, sizinle beraber listenin üzerinden gitmekten memnuniyet duyarım. Doğum sırasındaki koşullar sebebiyle, bu listede yer alan bazı isteklerin uygulanamayabileceğini anlıyorum. Fakat, sizin de yardımınızla, tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece, doğumla ilgili tercihlerim mümkün olduğunca uygulanabilirse, doğumun daha iyi geçeceğini umuyorum. Bu tercihlerimle tıp personelinin yerine geçmeyi hiçbir şekilde amaçlamıyorum. Doğum sürecinde, herhangi bir müdahaleden önce bilgilendirilmeyi ve bilgiler doğrultusunda karar vermeyi umud ediyorum. Bu liste konusunda herhangi bir sorunuz ve yorumunuz var ise, lütfen sormaktan/söylemekten çekinmeyin.

Çok teşekkürler

DOĞUM ÖNCESİ SÜREÇ

İlk Hazırlıklar
Doktorların ve hastane personelinin müdahaleleri yapmadan önce yapacakları işlemleri bana açıklamalarını istiyorum.Hastaneye gelir gelmez lavman yaptırmak istiyorumLavman, traş gibi rutin doğum hazırlıklarını talep etmedikçe uygulamayın.

Annenin kontrolü
Vajinal kontrollerin sayısının minimumda tutulmasını istiyorum.

Bebeğin kontrolü
Amniyotik kese patlamış olsa dahi, bebek iyi olduğu sürece, bebeğin kalp atışlarının karın üstünden kontrol edilmesini istiyorum.Bebeğin strese girdiği düşünülüyor ve yeterince de zaman varsa, diğer müdahalelere geçmeden önce bu durumun bebeğin kafatasından alınacak kan ile tespit edilmesini istiyorum.

Damar içi müdahaleler
Tıbbi bir zorunluluk olmadıgı sürece damar yolu (IV) açılmasını istemiyorum.Damar yolu açılması zorunlu ise, hareketlerimin kısıtlanmaması için intraket takılmasını ve sadece gerektiğinde ilgili sıvıların/ilaçların verilmesini istiyorum.

Sıvı ve gıda alımı
Doğum süreci boyunca dilediğim gibi yemek ve içmek istiyorum.Makul seviyede su, meyve suyu içerek ve buz parçacıkları yiyerek sıvı ihtiyacımı karşılayacağım.

Doğum ortamı
Doğum bekleyişi sırasında sesiz ve rahatlatıcı bir ortam yaratabilmek adına odamın ışıklarını kapatmak ve çok fazla rahatsız edilmemek istiyorum.Bekleyiş sırasında, diğer hastaları rahatsız etmeyecek şekilde rahatlatıcı müzik çalmak istiyorum.Doğum sırasında doğum havuzu ve/veya duşu kullanmak istiyorum.Tıp öğrencileri, stajyerler, hastane personeli ya da doğum ile ilgisi olmayan personelin odama benim iznim olmadan girmesini istemiyorum.Özgür bir şekilde yürümek, pozisyonumu değiştirmek ve tuvaleti kullanmak istiyorum.Doğum öncesi süreçte ve doğumda dilediğim gibi ses çıkarmak istiyorum. Bu konuda yorum ya da eleştiri yapılmasını istemiyorum.

DOĞUMA MÜDAHALE ve DOĞUMUN HIZLANDIRILMASI

Başlamamış doğuma müdahale
Tıbbi bir gereklilik olmadığı sürece doğumuma müdahale edilmesini istemiyorum.Bebek ve ben sağlıklı olduğum sürece, 42. hafta dolmadan müdahale edilerek doğumun başlatılmasını istemiyorum.Eğer hamileliğim 42.haftayı geçerse, doğumun müdahale ile başlatılma kararının sadece bebeğin fizyolojik durumuna göre verilmesini istiyorum. Benim şahsi rahatsızlığımın/bu konudaki sabırsızlığımın kararı etkilemesini istemiyorum.Eğer hamileliğim 42.haftayı geçerse, bebeğimin müdahale edilerek dünyaya gelmesini istiyorum.

Başlamış doğumu hızlandırma
Tıbbı bir gereklilik olmadığı sürece, amniyotik kesemin müdahale ile patlatılmasını istemiyorum.Tıbbı bir gereklilik olmadığı sürece, amniyotik kesemin müdahale ile rahimden ayrılmasını istemiyorum.Doğumun hızlandırılması gerektiğinde, tıbbi müdahalelerden önce, yürüyüş yapmak gibi doğal yöntemleri denemek istiyorum.Doğumun hızlandırılması için tıbbi müdahale zorunlu ise, sentetik oxytocin'den önce prostaglandin jeli ve öbür yöntemleri denemek istiyorum.Eğer doğuma müdahale denendi ve başarısız olduysa (doğum başlamadıysa), bebeğe ve bana zararı olmadığı sürece ve amniyotik kesemin patlamadığı durumda, diğer yöntemleri denemektense, hastaneden ayrılmak ve daha sonra gelmek istiyorum

DOĞUM AĞRISI İLE BAŞA ÇIKMA YÖNTEMLERİ

Narkotik ilaçlar
Mümkünse her türlü uyuşturucu (narkotik) ilaçtan kaçınmak istiyorum.Eğer ağrının kesilmesine ihtiyaç olursa, epiduraldan önce narkotik ilaç almak istiyorum.

Epidural anestezi
Narkotik ilaçlardansa epidural yaptırmayı tercih ediyorum.Genel anesteziden önce epidural denemek istiyorum.Hastaneye yatar yatmaz epidural yapılmasını istiyorum.Uygun olan ilk anda epidural yaptırmak istiyorum.Yürümeme izin verecek kadar düşük dozlu epidural verilmesini istiyorum.Epiduralın rahmimin tam açılmasına yakın dönemde ve itme döneminde etkisini kaybetmesini istiyorum.

Diğer
Ben sormadığım sürece anestezi ve ağrı kesici teklif edilmesini istemiyorum.Eğer ağrımın azaltılmasını istersem, ağrıyla başa çıkabilmem için tıbbi olmayan yöntemleri önermek ve/veya doğuma ne kadar yakın olduğumu hatırlatmasını istiyorum.

SEZARYEN

Sezaryen kararı
Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece, kesinlikle sezayen yaptırmak istemiyorum.Eğer sezaryen zorunlu ise, bu süreç hakkında tamamen bilgi sahibi olmak ve karar alım sürecine aktif olarak katılmak istiyorum.

Sezaryen anestezisi
Genel anestezi yaptırmak istiyorum.Sadece acil durumlarda genel anestezi yaptırmak istiyorum.Epidural anestezi yaptırmak istiyorum.Spinal anestezi istiyorum.

Sezaryen sırasında
Sezaryen yapılırken bilincim açıksa, neler olduğunun bana anlatılmasını istiyorum.Sezaryen sırasında doğum koçumun yanımda olmasını istiyorum.Sezaryen sırasında ameliyatla ilgili mecburi konuşmalar dışında sohbet ortamı olmasını istemiyorum.Sezaryen sırasında mümkünse kollarımın masaya bağlanmasını istemiyorum.

Sezaryende bebeğin çıkışı
Mümkünse, bebeğimi ilk tutan ben olmak istiyorum.Mümkünse, bebeğimi ilk tutanın doğum koçum olmasını istiyorum.Bebeğin doğumundan hemen önce, ameliyat bölgesini görmemi engelleyen perdenin açılmasını ve bebeğimin çıkışını görmeyi istiyorum.

NORMAL DOĞUM SIRASINDA

İtme
Rahmim tamamen açılmış olsa da, bebek streste değilse, itmek için, itme hissimin gelmesini bekleyeceğim. Bu konuda bir yönlendirme yapılmasını istemiyorum.Uygun şekilde perineum esnemesine yardımcı olmak için, ne zaman itmem ve ne zaman durmam gerektiğinin söylenmesini istiyorum.Bebeği iterken stirrup (yatağin yanında bulunan ve bacakları açık/yukarıda tutan destekler) kullanmak istemiyorum.Doğum koçum ve hastane görevlilerinin itme sırasında bacaklarımı tutarak bana destek olmasını istiyorum.Dilediğim pozisyonda itme ve doğurma özgürlüğümün olmasını istiyorum.

Normal doğumda bebeğin çıkışı
Bebek çıkarken ben tutacağım.Bebek çıkarken doğum koçumun tutmasını istiyorum.

Perineal seçenekler
Tıbbi bir zorunluluk olmadığı sürece epizyotomi istemiyorum. Epizyotomi yaptırmaktansa, doğal yırtık oluşmasını tercih ediyorum.Doğal yırtıktansa, epizyotomi tercih ediyorum.Epizyotomi ve yırtılmalardan kaçınmak için, doğum koçum yağ ile masaj yapma ve sıcak kompres uygulama yoluna gidecek.Epizyotomi veya doğal yırtıkları onarırken lokal anestezi yapılmasını istiyorum.Yırtıkların sadece gerekli ise dikilmesini istiyorum.

Diğer
Suda doğum yapmak istiyorum ve bunun için gerekli olan havuzu ayarladım.Doğumun fotoğraflarını çekmek/kameya almak/ses kaydını almak istiyorum.

DOĞUMDAN SONRA

Bebekle ilk temas
Doğumdan hemen sonra bebeğimin göğsüme/karnıma yatırılmasını istiyorum.Bebeğin vücut ısısını düzenlemek için ilk saatlerde bebek ile ten teması kuracak şekilde kucağımda tutmak istiyorum.Plesantanın çıkması ve yırtıkların dikilmesi aşamasında bebeği tutmak istiyorum.

Göbek bağı
Göbek bağını ben kesmek istiyorum.Göbek bağını doğum koçumun kesmesini istiyorum.Göbek bağı kesilmeden önce, bağdaki kan dolaşımının bitmiş olmasını istiyorum.Göbek bağının kordon bankasına konulması ya da bağışlanması için düzenlemeler yaptım.

Plasenta
Plasentanın kendi kendine atılmasını beklemek istiyorum. Bunun için sentetik oxytocin verilmesini istemiyorum.

Diğer
IV/intraketin doğumdan sonra mümkün olduğunca çabuk çıkarılmasını istiyorum.Kendi kendime tuvalet yapmayı denemeden önce sonda takılmasını istemiyorum.

YENİDOĞAN BAKIMI

Bebeğin kontrolu ve banyosu
Bebeğin sağlık kontrolünün yatağımın yanında yapılmasını istiyorum.Bebeğin sağlık kontrolünün karnımın üzerine konularak yapılmasını istiyorum.Sağlık muayenesi ve tıbbi işlemler için bebek, bebek odasına gitmek zorundaysa, doğum koçumun ya da belirleyeceğim başka bir kişinin sürekli yanında olmasını istiyorum.Bebeği kendim banyo yaptırmak istiyorum.Bebeğin banyosunun yatağımın yanında yapılmasını istiyorum.

Göz damlası
Bebeğe göz damlası uygulanmasını istemiyorum.Bebekle ilk bağımız kurulana kadar (doğumdan sonraki birkaç saat), bebeğe göz ilacının verilmesini erteleyin.Bebeğe, gümüş nitrat içeren göz damlasındansa erythromycin ya da başka antibiyotik içeren göz damlası uygulanmasını istiyorum.

K vitamini
Tıbbi olarak gerekmedikçe K Vitamini verilmesini istemiyorum.K vitamininin bebeğe ağızdan verilmesini istiyorum.K vitamininin bebeğe kasa enjeksiyon yoluyla verilmesini istiyorum.

FKU taraması
FKU taramasını sonraya bırakmak istiyorum.

Aşılar
Aşıları sonraya bırakmak istiyorum

DOĞUM ODASI/AMELİYATHANEDEN NORMAL ODAYA ALINDIKTAN SONRA

Bebeğin kalacağı yer
Bebeğin sürekli benimle kalmasını istiyorum.Kendime geldikten sonra, bebeğin odama getirilmesini istiyorum.Bebeğin gündüzleri benim yanımda, geceleri ise bebek odasında kalmasını istiyorum.Bebeğin geceleri bebek odasında kalmasını ve sadece ben talep edince yanıma getirilmesini istiyorum.Bebeğin sürekli bebek odasında kalmasını ve sadece ben talep ettikçe bana getirilmesini istiyorum.

Odada bulunacak kişiler
Doğum koçumun odamda benimle kalmasını istiyorum.Başka birinin odamda benimle kalmasını istiyorum.Diğer çocuklarımın bizi ziyaret edebilmelerini istiyorum.

Hastaneden ayrılma
Hazır olduğum zaman ve bebek sağlıklı olduğu sürece, doğumdan sonra, mümkün olduğunca çabuk hastaneden ayrılmak istiyorum.

Diğer
Mümkünse özel bir odada kalmak istiyorum.Bebeğin ve benim takip çizelgeme bakabilmek için izin istiyorum.

EMZİRME

Emzirme tercihi
Bebeği emzireceğim ve ilk kez doğumdan hemen sonra emzirmek istiyorum.Emzirmek istemiyorum. Hazır mama verilmesini istiyorum.

Emzirme konusunda yardım
Emzirme konusunda bilgilendirilmek istiyorum.Emzirme danışmanını görmek istiyorum.

Ek gıdalar
Acil tıbbi gereklilik olmadığı sürece, benim iznim olmadan, bebeğe hazır mama, glukoz ya da su verilmesini istemiyorum.İzin vermem mümkün değilse (sezeryandan sonra ayılmamış olmak vs.) bana nedenleri konusunda bilgi vermeden ve iznim alınmadan, bebeğe ek gıdalar verilmesini istemiyorum.

Diğer
Bebeğe emzik verilmesini istemiyorum.

SORU

ÖNEMLİ UYARI!
Bu liste sheknows.com websitesinden yola çıkılarak www.bebekveben.com tarafından bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Doğum tercihleri kişiye özeldir ve ancak hasta/doktor mutabakatı ile uygulanır. Doğum anındaki koşullar nedeni ile bu listede yazan istekler gerçekleşmeyebilir. www.bebekveben.com bu liste ile tıp personeli yerine geçemez/geçmeyi amaçlamaz. Bu listedeki seçeneklerin takip edilmesinden dolayı doğacak sonuçlardan www.bebekveben.com sorumlu tutulamaz.
Uyarıyı okudum ve kabul ediyorum.

4 Comments

Yanıt Yaz
 1. Çok teşekkür ederim. Bu listeyi önce anneme (doğum koçum :P) sonra doktoruma gösterip fikirlerini almalıyım galiba. Çünkü ilk kez anne olacağım ve hangi uygulamanın benim ya da bebeğim için daha iyi olacağını henüz kestiremiyorum.
  Bizden de sevgiler (hamilelerin bir anda “çoğul” olması :D)

  • Demek anneciğin olacak doğum koçun. Bundan güzel bir seçim olamaz… Dediğin gibi önceden konuşup herşeyi netleştirmek en güzeli. Tabii doktorunla da mutabık kalmaya çalış Zeynepcim.

   Soruların olursa ben de yardımcı olmaya hazırım.

   “Biz”lerin arasına hoşgeldin.

   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir