in

Doğum Tercihleri Listemi Hazırladım

Bir müddettir dikkat ederseniz habire “doğumda şu, doğumda bu” şeklinde yazılar yazıyorum. Hayır doğum ile kafayı bozmuş değilim. Ah! hayır, hamile de değilim. Elbette bu yazıların bir sebebi var 🙂

Herşey hamile arkadaşlara faydalı olacağını umduğum bir “Doğum Tercihleri Listesi” hazırlamak istememle başladı. Doğum Tercihleri Listesi, doğumdan belli bir süre önce hazırlayarak, doktorunuzla ve varsa doğum koçunuzla paylaştığınız ve doğumunuzun ne şekilde gelişmesini istediğinizi özetleyen bir yazı. Kimi kaynaklarda “Doğum Planı” olarak da geçiyor. Ancak aşağıda anlatacağım sebeplerle, Doğum Tercihleri Listesi olarak adlandırmak bana daha doğru gibi geliyor.

Doğum Tercihleri Listesi Türkiye için yeni bir kavram. Yaptığım araştırmada sadece birkaç Türkçe sitede, fazla da detaylı olmayan örneklerine rastladım. Blog dünyasında ise Elif dışında bu konuya eğilen fazla kişi olmamıştı. Hamile arkadaşların, önceden hazırlanmış seçenekleri işaretleyerek, kendi beklentilerine göre, kolayca hazırlayıp çıktısını alabileceği Türkçe bir form ise, görebildiğim kadarıyla, yoktu.

Doğumu Amerika’da yaptığım için, benim listem İngilizce’ydi. Önce, bunu Türkçe’ye çevirmekle işe başladım. Daha sonra listedeki bazı maddelerin özellikle ilk kez doğum yapacak anneler için yabancı gelebileceğini düşündüm. Ben de aynı yabancılığı kendi listemi hazırlarken çekmiştim. Bilinçli tercihler yapabilmek adına, neyin ne olduğunu iyice araştırmıştım. Doğumla ilgili olarak, son dönemde yazdığım yazılar, hep o dönemde yaptığım araştırmaların ürünü. Sizlere kolaylık olması açısından, bu yazının sonunda, tam listesini verdim.

Doğumun Doğası

Plan mı? Tercih mi? Doğum Tercihleri Listesi, doğum sırasında yaşanacakları çok güzel özetlemekle birlikte, bu listeyle ilgili göz önüne alınması gereken en önemli nokta, beklentileri çok yüksek tutmamak. Elif’in de belirttiği gibi, Doğum Planı oldukça iddalı bir tanımlama. Doğum sırasında, herşey çok hızlı gelişiyor ve önceden planlandığı gibi gitmeyebiliyor. Araştırarak, düşünerek ve isteyerek aldığınız bazı kararların tam aksini uygular bir şekilde kendinizi bulabiliyorsunuz.

Ben de kendi doğumumda, planlamadığım halde, bazı değişiklikler yaptım. Mesela rahimim istenen hızda açılmayınca bir ilaç ile açılmasını hızlandırdılar. Tansiyonum düşünce, tansiyonu normal hale getirici ilaç verdiler. Bebeğimin içinde bulunduğu su kesesi, doğumu hızlandırmak için, benim onayımla, doktor tarafından patlatıldı. Ama neden herşeyin yolunda gitmediğini düşünerek kendime eziyet etmedim. Bence önemli olan, doğum sürecini bebeğimle beraber sağlıklı bir şekilde tamamlamaktı. Bu nedenle, doğumun sonunda listenizde yazdığınız maddeler gerçekleşmemiş olursa, hayal kırıklığına uğramayın.

Yargılamayın Ben mümkün olduğunca doğal koşullarda doğum yapılmasını savunuyorum. Bununla beraber, benden farklı doğum tercihleri olan annelere de saygı duyuyorum. Şu ya da bu tercihinden ötürü insanları dışarıdan yargılamak çok kolay, ancak doğum süreci ile ilgili beklentiler kişiden kişiye değişebiliyor. Hamile olan arkadaşlarınız, sizden farklı tercihlere sahipse, onlarla konuşabilir ve neden kendi tercihlerinizi belli bir şekilde yaptığınızı anlatabilirsiniz. Ama karşınızdakini de dinlemeyi unutmayın. Nihayetinde hamilelik kişiye özel bir deneyim ve kimsenin kimseye tercihlerinden dolayı baskı yapmaya hakkı yok.

Ülkemizdeki Koşullar Doğum Tercihleri Listesi, demin de belirttiğim gibi, Türkiye koşullarında çok yeni bir uygulama. Doktorunuz bunu daha önce duymamış ya da uygulamamış olabilir. Doğum yapacağınız hastanenin kuralları, bazı isteklerinizin gerçekleşmesine imkan vermeyebilir. Bu konuda da hayal kırıklığı yaşamayın. Aslında bu listeyi hamileliğinizin mümkün olduğunca erken dönemlerinde doğum doktorunuzla paylaşmak faydalı olabilir. Bazı önemli noktalarda fikir ayrılığınız var ise (mesela normal doğum/sezaryen) önceden öğrenip, gerekirse yol yakınken doktor değiştirmek uygun olabilir.

Ne Duruyoruz? Haydi Liste Hazırlamaya!

Bu kadar giriş yazısından sonra “Doğum Tercihleri Listesi’ni” merak ettiniz mi? Ben de listeyle oynayacağım, benim de bir listem olmalı! diye zıp zıp zıpladınız mı? E o zaman ne duruyorsunuz? Buraya buyurun.

Doğum Tercihleri Listesiyle İlgili Yazılarım

Doğum Tecrübem

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
  1. Harika, harika, harika! Ben de tam doğum planı arıyordum. Ama hiçbiryerde bu kadar kapsamlısını bulamadım. Çok teşekkürler.

  2. Liste ile ilgili anlamadığım birkaç konu var. Ama burada yazmak istemiyorum. Emailiniz nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eğitimci Değil, Anneyim

Amerika’daki Türk Anneler ve Anne Adayları