Doğumla ilgili sık sorulan soruları kendi doğum tecrübeme dayanarak yanıtlıyorum. Ancak her anne adayının tercihleri ve  sağlık durumu farklı olabileceği için yaşadığı tecrübeler de farklı olabilir.

 • Doğum için hastane çantası hazırladınız mı?

Doğum için internette yaptığım araştırmalardan sonra benim, bebeğin ve doğum koçumun ihtiyaçlarını içeren oldukça kapsamlı bir doğum çantası hazırlamıştık. Ancak doğum olayının temposu oldukça hızlı gelişti. Hastanede kaldığımız 3 gün boyunca doğum çantasından sadece ıslak mendil, diş fırçası ve macunu ve yastıklarımızı kullandık. Yastıklar özellikle emzirme için ve eşim çekyatta yatarken faydalı oldu.

 • Doğum sancıları nasıl bir şey?

Daha önce doğum yapmamış anne adayları için diyebilirim ki doğum sancıları benim için şiddetli bir adet ağrısı gibi oldu.

 • Epidürel acıyor mu?

Hemen hiç acımadı diyebilirim. Öncelikle esas epidürel iğnesinin batacağı yere küçük bir iğne ile uyuşturucu bir madde veriyorlar. Bu iğne sinek ısırığı kadar acıyor. Daha sonra esas iğne girince onu hissetmiyorsunuz bile. Sadece omurganın içine sokulan sonda hafif bir gıdıklanma hissi uyandırıyor. Hepsi bu…

 • Neden epidürel ile normal doğum yapmayı tercih ettiniz?

Doğum şeklinin nasıl olacağı bence annenin tercihine kalmıştır. Anne fiziksel ve psikolojik olarak kendini hangi doğum yöntemine hazır hissediyorsa onu uygulamalı ve bu konuda strese girmemelidir. Ben doğal doğumdan yanaydım. Doğum sırasında uygulanmasını istediğim yöntemleri doğuma 3 ay kala listeledim ve doktorumla paylaştım. Doğum Tercihleri Listesinde belirttiğim yöntemlere mümkün olduğunca uymak istediğimi ama doğumda beklenmedik bir durum olursa esneyebileceğimi belirttim. Doktorumla mutabık kaldık. Bu liste, doğum sırasında doğuma girecek olan hastane personeli ile de paylaşılmak üzere hasta dosyama konuldu. Doğum esnasında beklemediğim birkaç durum oldu. Mesela rahim istenen hızda açılmayınca bir ilaç ile açılmasını hızlandırdılar. Tansiyonum düşünce tansiyonu normal hale getirici ilaç verdiler. Bebeğin içinde bulunduğu su kesesi doğumu hızlandırmak için doktor tarafından patlatıldı. Bunların dışında doğum planlarım istediğim gibi gerçekleşti.

 • Neden sezeryan yaptırmadınız?

Doğum sırasında ayık olarak doğumun her anını hatırlamak, bebeğimi hemen kucağıma alabilmek benim için daha kıymetliydi. Ben sezeryanı bir doğum şekli olarak değil de bir ameliyat olarak algılıyorum. Doğum sonrasında bebek ile yaşamaya alışırken bir de ameliyat bölgesini korumak ve iyileşmesini beklemek ile uğraşmak istemedim. Ayrıca her ameliyat gibi sezeryan da riskler taşıyor. Sezeryan yaptırmayı ve ilaç almayı tıbbi bir gereklilik olmadıkça (bebeğin ters gelmesi vs.) tercih etmediğimi belirttim.

 • Ben lavmandan korkuyorum/utanıyorum. Doğum sırasında lavman yaptırdınız mı?

Çoğu anne adayında doğumun yaklaştığı günlerde bağırsak hareketleri doğal olarak artar. Bu doğanın kadın vücudunu doğuma hazırlama yöntemidir. Bende de öyle olmuştu. Bu nedenle lavman ihtiyacım olmadı. Lavmanı hastanede yaptırmak istemiyorsanız, evde yapmanın yöntemleri var. Bu endişenizi doktorunuzla paylaşmanızı öneririm.

 • Doğumda IV ya da Heparin Lock kullandınız mı?

Benim doğumumda hem IV hem de Lock bağlıydı. Riskli bir hamilelik olmamasına rağmen kan basıncım 2 kere aniden düştü. Bu anda lock yoluyla kan basıncını yükseltici ilacı hızla verebildiler. Benim için kan basıncımın düşmesi hiç tercih etmediğim bir deneyimdi. Bu nedenle hızla kan basıncını düzenleyici ilaç verebilmelerini memnuniyetle karşıladım.

 • Doğum sırasında herhangi birşey yediniz ya da içtiniz mi?

Benim doğum yaptığım hastanede doğum sırasında herhangi birşey yenilmesine sıcak bakılmıyordu. Aslına bakarsanız, doğumun hızlı temposu içinde yemek yemek akla gelen en son şey oluyor. Ama su ihtiyacı doğuyor. Ben bu ihtiyacımı küçük miktarlarda su içerek ve buz parçaları yiyerek giderdim.

 • Suni sancı aldınız mı? Aldınızsa nasıl bir duygu? Gerçekten, dedikleri gibi, kasılmalar daha şiddetli mi oluyor?

Doğum sırasında kasılmalarım zayıf olduğundan ve rahmim beklenen hızda açılmadığından Sentetik oxytocin (suni sancı) verildi. Ben epidural da aldığım için sentetik oxytocin’den kaynaklanan kuvvetli kasılmaları hissetmedim. Ancak sentetik oxytocin alımı herkes için uygun bir karar olmayabilir. Doğumun doğal akışına müdahale edilmiş olur ve yan etkileri vardır.

 • Doğum hikayenizi okudum. Amniyotik  keseniz doktor tarafından patlatılmış. Sizce bu doğru mu? Doğumun akışına müdahale olmuyor mu?

Amniyotik kesenin patlatılması gerçekten de doğumun akışına müdahale oluyor. Doğum öncesi çok da tercih ettiğim bir uygulama değildi. Ancak doğum süreci içinde insan çok değişik bir ruh haline giriyor. Burada bence hasta/doktor arasındaki güven ilişkisi önemli. Doktor doğum sırasında benim iznimi alarak bu işlemi gerçekleştirdi. O sırada, daha önce hazırladığım doğum tercihleri listemi takip etmekten çok, bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesine odaklanmıştım. Ancak bir kere daha doğum yapacak olsam, yine tercihimi, en azından başlangıçta, bu tarz bir müdahale yapılmaması yönünde kullanırım.

Yorumlar

Yanıt Yaz
  • Sevgili Fatoş,

   Beyin ameliyatı gibi çok ciddi bir ameliyat geçirmiş olan bir kadınla ilgili soru soruyor ve çok acil yanıt istiyorsun. Yanıtını alacağın yer bir blog değil, olmamalı. En kısa zamanda bu konuyu uzman bir doktora danışmanı öneririm.

   Selamlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir