Bazen sokakta öyle kıyafetler giydirilmiş bebekler ve çocuklarla karşılaşıyorum ki, dumura uğramamak işten bile değil. Elbette o elbiseleri (umarım) çocuklar değil, ebeveynleri seçiyor. Bu nedenle çocuklarda kabahat bulmamak lazım. Büyük konuşmayı sevmem, ama, bu yazımda bahsedeceğim kıyafetleri Can’a ya da ileride bir kızım olsa ona asla-ve-asla giydirmek istemem.

“Zevkler ve renkler tartışılmaz.” derler. Bu nedenle bu yazımda ele alacağım kıyafetleri siz çocuğunuza giydirmeyi seviyorsanız sakın üzerinize alınmayın. Bu arada haz etmediğim kıyafetlerin çoğunlukla kızlar için olması da biraz moda dünyasının kızlara daha çok eğilmesiyle ilgili ve biraz da tesadüf…

1- Tamamen Siyah

Bazı Hollywood ünlülerinde çocuklarını baştan aşağıya siyah giyinme eğilimi var. Sanırım böyle daha cool olduğunu düşünüyorlar, ama, tamamen siyah kıyafetleri çocukların renkli dünyasıyla bir türlü bağdaştıramıyorum. İlerleyen yaşlarında siyah giyecekleri bol bol fırsat varken, küçücük çocukları böyle simsiyah giydirmek çok gereksiz.

tamamen siyah
Bebek çok tatlı ama kıyafet insanı depresyona sokmaya yetecek kadar sıkıcı…

2- Sentetik Kıyafetler

Sentetik oranı yüksek olan kıyafetleri sağlık açısından kendim bile giymezken, çocuğuma giydirmeyi asla düşünmem. Yağmurluk ve mayo gibi su koruyuculuğu nedeniyle sentetik olan birkaç parça dışında, Can’ın dolabında sentetik kıyafetlerin yeri yoktur.

sentetik-kumas

3- Aşırı Parlak Kıyafetler

1980’li yılarda fosforlu kumaşlar modaydı. Korkarım bu moda bu sene geri dönüyor. Kıyafetin içinde ayakkabı, kemer ya da gözlük gibi bir aksesuarda neon renklerin kullanılması beni rahatsız etmiyor. Ancak çocuğu Nicki Minaj ya da Katy Perry gibi baştan aşağıya parlak renklerle giydirmek gerçekten gözü yoruyor. Ayrıca bu parlak renkli ve desenli kıyafetler çoğunlukla sentetik kumaşlardan yapılıyor. İki kere hayır!

Çocuğunuzun 1 kilometre öteden fark edilmesini istiyorsanız...
Çocuğunuzun 1 kilometre öteden fark edilmesini istiyorsanız…

4- Yetişkin Kıyafetleri

Dekolteli ya da yetişkinlere yakışacak detayları olan kıyafetleri çocukların üzerinde görmekten hiç hoşlanmıyorum.

Tom Cruise'un küçük kızı Suri ve çok eleştirilen topuklu ayakkabıları
Tom Cruise’un küçük kızı Suri ve çok eleştirilen topuklu ayakkabıları

5- Aşırı Detaylı Örgü Modelleri

El emeğiyle yapılan örgü kıyafetleri seviyorum. Ancak sade olanları… Sevmesem blogumda örgü modelleri kategorisi açar mıydım hiç? Ancak örgünün dozunu kaçırıp çocukları yün yumağı şeklinde dolaştırmamak gerek diye düşünüyorum.

Bu bebeğin kıyafeti bana banyodaki yıkanma liflerini hatırlattı... :)
Bu bebeğin kıyafeti bana banyodaki yıkanma liflerini hatırlattı… 🙂

6- Aşırı Süslü Kıyafetler

Çocuklara süslü kıyafetler yakışıyor. Yine fazla abartmamak kaydıyla. Her tarafından kurdele, dantel, fırfır, tüy fışkıran kıyafetleri hiç beğenmiyorum. Çocuklar zaten güzel. Bu güzellikleri metrelerce kumaş ve süsün altında boğmaya gerek var mı?

Zavallı çocuk tavus kuşu kıvamına gelmiş...
Zavallı çocuk tavus kuşu kıvamına gelmiş…

7- Hayvan Derisi Desenli ya da Gerçek Kürklü Kıyafetler

Hayvan postu kimde güzel durur? Bence sadece hayvanların üzerinde… Siz illa kürke meraklıysanız suni olanları tercih edebilirsiniz. Ancak hayvan derisi desenlerini ve gerçek kürkleri lütfen çocuğunuza giydirmeyin.

hayvan-desenli-kürklü

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BebekEvde.com Dekoratif Harfler Çekiliş Sonucu

Bebek ve Çocuklarda Sık Görülen Yaralanmalar