Yanıtla: Anasinifina giden oglum cok utangac.bunu nasil aşabiliriz?

Ana sayfa Forumlar Çocuk Anaokulu Anasinifina giden oglum cok utangac.bunu nasil aşabiliriz? Yanıtla: Anasinifina giden oglum cok utangac.bunu nasil aşabiliriz?

#22753
Bebek ve Ben
Bebek ve Ben
Yönetici

Selam Nurhayat
Utangaç ufaklıklara nasıl yardım edebileceğimizle ilgili bir araştırma yaptım. Uzmanların önerileri şu yönde:
– Kendine güvenmesi için yardımcı olun. Utangaç çocuklar yeni durumlarla karşılaştıklarında çekimser kalabilir. Çekimserliğini yendiği bir günde ne kadar eğlendiğiyle ilgili bir örnek bulun ve bu örneği çekimser kaldığı durumlarda hatırlatın. Mesela bir arkadaşının doğumgününe gittiğinde kenarda durmak yerine oyunlara katılarak nasıl eğlemdiğini hatırlatmak gibi…

– Sosyal yönünü geliştirmesi için ona fırsatlar yaratın. Mesela markette kasaya geldiğinizde parayı kasiyere uzatması için eline verin. Beraber iyi zaman geçirdiği arkadaşlarını eve davet ederek onlarla sosyalleşmesini sağlayın. Elbette kalabalıktan korkutacak kadar çok arkadaşını değil, birkaç iyi arkadaşını davet edin.

– Ona geri bildirimde bulunarak cesaret verin. Mesela sabah asansörde komşulara günaydın demesini teşvik edin ve bunu yaptığında daha sonra onu medeni cesaretinden ötürü tebrik edin.

– Empati gösterin. Sizin de zaman zaman toplum içinde utanabildiğinizi, ancak bazı taktikler kullanarak utangaçlığınızı yendiğinizi anlatın. Elbette bu örneklerin pozitif ve çocuğunuzun uygulayabileceği örnekler olması için çocuğunuzla paylaşmadan önce bunların üzerinde düşünün.

– Örnek olun. Çocuklar büyük ölçüde büyüklerden görerek uygularlar. Siz de toplum içinde pozitif ve dışa dönük bir yaklaşım izleyin. İnsanlarla selamlaşın, konuşun, arkadaşça davranın.

Umarım bu öneriler yardımcı olur.