in , ,

Can’ın Okuizome Töreni

Bundan birkaç ay önce, arkadaşlarımızla çıktığımız bir yemekte, sohbet esnasında Japonların “Okuizome Töreni” gündeme gelmişti. 100. günü dolduran bebeklerin, “hayatı boyunca hep yemeği olmasını, hiç aç kalmamasını” simgeleyen bir tören Okuizome. O gün laf arasında, Can’a da bu törenden yapılmasını konuştuk. Ancak hayatın koşuşturmaları arasında kısmet olmadı. Nihayet, bugün minik oğlumun Okuizome’si için Japon arkadaşlarımız Kana ve Hiro’nun evine misafir olduk.

Kana ve Hiro, bizim için, tamamen Japon yemeklerinden oluşan çok özenli bir sofra hazırlamışlar. Yemeğin yıldızı, Okuizome sırasında geleneksel olarak ikram edilen kırmızı balıktı (red snapper). Balığın yanında, tatlı ve yapışkan pirinçten hazırlanmış ve çörek otu ile süslenmiş, kırmızı fasulyeli pilav vardı. Bir diğer ana yemek ise, sote edilmiş et ve yanında spagetti görünümlü, ancak pirinçten yapılmış bir tür yiyecek olan noodle’dı. Kana’nın annesinin hazırladığı erik turşusu, oldukça ekşi ve tarifi olmaz bir lezzetti. Sofrada ayrıca, haşlama usülü ile hazırlanmış rengarenk sebze ve mantarlar, sote edilmiş ıspanak, 2 çeşit tofu ve çorba da vardı. Ben balıktan sonra, en çok, soya sosu ile hazırlanmış tofuyu  beğendim. Türk mutfağında hiç yeri olmayan, buraya geldikten sonra alıştığımız tofu, bir soya fasulyesi ürünü. Yemekte Çin çayı içtik.

Okuizome Töreni - Red Snapper
Okuizome Töreni - Kırmızı Fasulyeli Pirinç
Okuizome Töreni - Benim beğendiğim soya soslu tofu
Okuizome Töreni - Balığımızı incelerken

Tören sırasında, bebeğe balıktan bir parça tattırmak adetmiş. Ancak Can, henüz balık yiyecek aşamaya gelmediği için, Kana teyzesi Can’a yedirirmiş gibi yaptı.

Okuizome Töreni - Balığı tadarmış gibi yaparken

Yemekten sonra Kana, bize çok zarif bardaklar ile bitkisel çay ikram etti. Yanında da krema ile süslediği çikolatalı kek ve bizim dünya yemekleri satan bir dükkandan aldığımız Alman usulü meyveli keki yedik.

Okuizome Töreni - Çaylarımız

Can biz sohbet ederken uyuyakaldı. Okuizome Töreni çok güzeldi, yemek çok güzeldi, çay çok güzeldi. Sohbet daha da güzeldi. Harika bir pazar günü geçirmiş olduk. Arkadaşlarımıza bu özenli davetleri için teşekkür edip, mutlu-mesut evimize yollandık.

Okuizome Töreni

4 Comments

Yanıt Yaz
  1. Merhaba,

    O gün o yemekte birlikteydik.. Temmuz ayıydı, günler o kadar çabuk geçiyor ve zaman herşeyi o kadar çok değiştiriyor ki.. Can sizin gibi bir anne babası olduğu için çok şanslı, umarım hayatı boyunca çok mutlu olur… Sevgiler

    • Güzel yorumun ve dileklerin için çok teşekkürler Hülya. Senin de yaşantında herşey gönlünce olsun… Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Aman Sağlıklı Olsunlar da…

Can’ın Yeni Numaraları