in ,

Birinci Doğumgünü Fikirleri

Şaka gibi geçip gitti zaman. Bebişimizin birinci doğumgünü geldi. Bu haftasonu yakın arkadaşlarımızla beraber güzel bir parti ile kutlayacağız.

Parti, eğlence deyince tam da yerindeyiz. Amerika’da parti sektörü, tahmin edebileceğiniz gibi, oldukça gelişmiş. Doğumgünleri, düğünler, cadılar bayramı Halloween, ülkemize yavaş yavaş sızmaya başlayan baby shower’lar bunlardan sadece bazıları. Dolayısıyla herhangi bir parti için gerekli malzemelerin bulunması çok kolay. Pek çok markette parti malzemelerine ayrılmış köşeler olduğu gibi, sadece parti ürünlerinin satıldığı kocaman mağazalar da var. Hatta dollar store denilen ve herşeyin $1’a satıldığı mağazalarda bile parti ürünleri bulmak mümkün. Yani her keseye uygun seçenekler bulunuyor.

Doğumgünü partilerine gelince, milat sayılıp önem verilen doğumgünü yaşları arasında birinci doğumgünü, “teenager”lığa geçiş yaşı olan 13, sweet sixteen denilen ve ehliyet alınabildiği için gençlerin çok önem verdiği 16 ve yetişkinliğe geçilen 18 yaş sayılabilir…

Parti Malzemeleri

Minik oğluş, bu cumartesi doğumgünlerinin ilkini yaşayacak. Ne kadar taze ve heyecan verici değil mi? İlk doğumgününün güzel ve eğlenceli olması için planlar yapmaya başladık. Bugün Parti City mağazasına uğrayarak doğumgünü malzemelerine baktık. Amanın ne kadar çok seçenek var: Susam Sokağı, Cars, Harry Potter, Spiderman ve Toy Story gibi yüzlerce tema arasında seçim yapmakta zorlandık. Sonunda çizgi film karakterlerini bu konuda tercihlerinin oluştuğu daha büyük yaşlara saklamaya karar verdik. İlk doğumgünü için daha sade ve bebeksi bir tasarım olan cupcake desenini seçtik.

cupcake
Fotoğrafta gördüğünüz koleksiyondan bazılarını seçtik.

Mmm, Pasta!

Parti malzemelerinden sonra ikinci durağımız pastacı dükkanları oldu. Dikkat ederseniz pastane demiyorum. Çünkü Amerika’da bizim bildiğimiz anlamda pastaneler çok nadir olarak bulunuyor. Onların da sahipleri ya Avrupalı ya da Avrupa’da eğitim almış pasta ustaları oluyor. Amerika’da bizim pastane konseptine en yakın olan ve bakery adı verilen dükkanlarda, daha çok ekmek çeşitleri, kekler ve cookie denilen kurabiyelerden satılıyor. Bunun dışında, sadece cupcake denilen kağıtlı keklerden satılan dükkanlar var. Özel günler için harika desenli pastalar yapan butik pastacılar var. Bir de marketlerde pastane ürünlerinin satıldığı köşeler var. Bunların hemen hiçbirinde tuzlu olan börek, çörek, poğaça gibi ürünler bulamazsınız. Benim gibi su böreği ve poğaça düşkünü bir sefil için berbat bir durum.

Pasta seçenekleri de bizimkilerden çok farklı. Kekleri başarılı olmasına rağmen, buttercream denilen kremaları genellikle çok ağır ve şekerli oluyor. Şu ana kadar damak tadımıza uyan bir pasta yediğimizi nadiren hatırlıyorum. Ancak yine de keklerin ve özel günlerin hatırına yiyoruz. Normal pastaların dışında cheesecakeleri ve tiramisu gibi İtalyan tatlıları genellikle güzel oluyor. Dondurmaları ise, gelato denilen İtalyan dondurmasından alırsanız bir harika.

Can’ın doğumgünü partisi için özel bir pasta yaptırmaya karar verdik. İnternetten değişik yerlerden pek çok pasta modeline baktık. Sonunda seçeneklerimizi birkaç modele indirgedik. Aşağıda verdiğimiz modellerden bir tanesini, bu Çarşamba gününe kadar seçip, bir pasta dükkanına yaptırmayı planlıyoruz. Bakalım hangisi olduğunu tahmin edebilecek misiniz?
pasta1

pasta2

pasta3

pasta4Minik oğlumuz ileride bugünü muhtemelen hatırlamasa da, fotoğraflara bakarak neler olduğunu öğrenecek. Umarım onun için hazırladığımız süprizler yüzüne gülücükler kondurur.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İşte Aranan İkili: Projektör ve Kamera

kemik erimesi

Süt Dosyası 3 – Kemik Erimesi