in , , ,

Beslenme Saati: Sehpamızın Üzerindekiler

Tipik bir beslenme seansından merhabalar! Can 3.ayına yaklaştığı şu sıralarda günde 8 ile 10 defa besleniyor. Bunun büyük çoğunluğu emzirme şeklinde gerçekleşiyor. Benim yorgunluk durumuma ya da minik beyimizin açlık durumuna göre de günde 1 ya da 2 kere de hazır mama alıyor. Evde beslenme saatlerimizde sallanan koltuğuma oturuyor ve yanımdaki küçük sehpada da fotoğraflarda gördüğünüz şeyleri bulunduruyorum. İşte beslenme saatinin olmazsa olmazları:

1- Itzbeen Baby Care Timer (Bebek bakım kronometresi): Bebeğin en son yemek yediği, altının değiştiği ve uyuduğu saatleri kronometreye benzeyen bu cihazla takip ediyorum. Bir önceki seans ile arada kaç saat geçtiğini gösterdiği için gecenin bir vaktinde uyku mahmurluğu ile sizi hesap yapmaktan kurtarıyor. Karanlık gecede de cihazı aydınlatan minik ışığı ve anne sütünün en son hangi taraftan verildiğini gösteren düğmesi ile çok şirin olan Itzbeen’i tüm annelere tavsiye ederim.

2- Biberon: Bir önceki beslenme seansından kalmış yarım şişe hazır mamamız…

3- Bir bardak su: Emzirken susuz kalmamak lazım.

4- Ağız mendili: Can gibi doyduktan sonra oyun oynayıp içtiği sütü dışarı çıkaran bir bebeğiniz varsa…

5- Saç tokam: Sıcak, bu yaz gerçekten çok sıcak… Emzirmek için oturup da beslenmenin yarısında saçlarınızın ensenizi yakmaya başlaması riskine karşılık.

6- Emzik: Beslenme tamamlandıktan sonra yarı uykuda olan bebeğinizin uyanmaması için acilen minik ağzına tıkılacak.

7-Kalem: İyi yazan bir kalem olmasına dikkat edin. Gece vakti evde yazan kalem aramanın güzelliğini yaşamayın.

8-Not defteri: Bakınız aşağıdaki fotoğraf. Özellikle bebeğin ilk aylarında beslenme ve tuvalet düzenini oturtana kadar herşeyi takip etmek isteyen anneler için…Meraklısı için başlıklarımız şöyle-> Tarih(Date), Başlama saati (Start), Bitiş saati(End),  Sol taraftan emzirme (L), Sağ taraftan emzirme(R), Hazır mama(F), Sağılmış anne sütü(B), Çiş(W), Kaka(S), Toplam süre (Total Time)

9- Beyaz şerit: Benim gibi düzen meraklılarına… Not defterine yazarken yapılan hataları kapatacak beyaz şerit.

 

4 Comments

Yanıt Yaz
 1. canım selam;

  öncelikle anladım ki sende bendensin…bende farklı taraflar vardı …deli gibi resim çekerdim.ilk aşı bantını saklıyordum albüm içinde gören sorardı bune diye gülerlerdi insanla çok yadırgıyor 🙂 ilk saçlarını ve 3.yaş saçlarını saklıyorum…doğana kadar günlük tuttum ve mektuplar yazdım …kıyafetleri benim için çok değerli …ayıkladım 🙂 annesi ,halası,dayısı aldı derken anladım ki ben kıyafetlerden zor vazgeçiyorum,ama nereye kadar birikecek bilmiyorum…ilk boyama karalama yazdığı kağıtlar asla kıyıp atamıyorum zamanla bende merak ediyorum nerede son bulacak bu biriktirmeler…

  yani anlayacağın tanlacığım önünde zor ama çok keyifli seneler var heleki gelip boynuna sarılıp anneciğim sen benim güzel annemsin seni seviyorum dedimi bütün üzüntü ,sıkıntı bitiyor annelik bambaşka bi duygu …büyüdükçe neler duyacaksın …öelşeyler soruyor ve söylüyor ki ,tunayı giydirince diyoki anneciğim
  şimdi diyecekler ne kadar centilmen bi çocuk yakışıklı :)))) özgüveni kendine olması süperde bizim kinde biraz fazla…:))

  sevgiyle kalın gıdısından öp can’ı……
  not :)imla hataları dolu içimden geldiği gibi yazdım…..

  • Çok tatlısın Emine. Bence hatırları saklaman çok iyi olmuş. Eminim Tuna seneler sonra onlara baktığında soracak pek çok sorusu olacak. İyi ki senin gibi bir annesi var.

 2. Merhaba Tanla,

  hic gulecegim yoktu valla 🙂 benim sehpamin kronometre haric nerdeyse aynisi. tulbentten yapilmis agiz mendilinin kenarlari bile sari ::) Ediz icin babaannesi hazirlamisti ama biz ona ”gidi mendili” diyoruz. Bir de ben spiralli defter kullaniyorum ve kalemimi ona takiyorum. Yalniz su kronometre guzelmis cunku hep en son hangi memeyi verdigimi unutuyorum.

  • Yok artık. Gerçekten mi? Gizli ikiz falan olabilir miyiz 🙂 Bu arada o kronometreyi artık özlemle anıyorum. Yeni bir bebek yapmanın zamanı geldi mi ne 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Doktor

Yine Doktordayız- Can Torticollis mi (Boyun Eğriliği) Oldu?

akrep

Salonumdaki Akrep