Milwaukee Şehrinin Beraber Uyuma Karşıtı Kampanyası

Uzun zamandır kafamı kurcalayan bir soru var. Beraber mi? Ayrı mı? Her iki yöntemin de ateşli savunucuları var. Ben ise karar veremiyorum. Her yeni bilgi ile kafam biraz daha fazla karışıyor. Belki de karar veremeyerek aslında bir tercih yapmış oluyorum. Ah! Sanırım bilmece gibi konuştum. Sizi daha fazla merakta bırakmayayım: Bebekle/çocukla beraber aynı yatakta uyumaktan (co-sleeping) bahsediyorum.

Geçenlerde Amerika’da, Milwaukee şehri, beraber uyuma karşıtı kampanya başlattı. Daha önce de benzer bir kampanyayı California’da Santa Clara şehri düzenlemişti. Facebook’a baktığınızda “bu kampanyalara karşı olan kampanyalar” başlatılmış. Şaka gibi. Zaten bu konuda kafam karışıktı, şimdi bir de huni takasım var.

Milwaukee Şehrinin Beraber Uyuma Karşıtı Kampanyası

Bu yazımda, önce, beraber uyuma taraftarlarının, beraber uyuma karşıtlarının ve uzmanların görüşlerini vereceğim. Sonra, bu konuda ne düşündüğümü paylaşacağım. Ardından da size bazı sorularım olacak. Bu kafası karışık annenin sorularını yanıtlar ve ona fikir verirsiniz değil mi?

Beraber Uyuma Taraftarları Diyor ki…

 1. Bebeğin gelişimine faydalı: Ebeveyne yakın olmak, bebeğin fiziksel ve duygusal gelişimi açısından faydalıdır. Ayrıca bu yakınlık ebeveynleri de mutlu eder.
 2. Daha çok zaman geçirme: Beraber yatılırsa, çocukla daha çok zaman geçirilmiş olur. Bu durum, özellikle çalışan ebeveynler açısından anlamlı olabilir.
 3. Kolayca emzirme: Gece boyunca, bebek her istediğinde, yataktan kalkmadan rahatlıkla emzirilir.
 4. İhtiyaç karşılama: Çocuk korktuğunda, huzursuz olduğunda ya da başka ihtiyaçları olduğunda, kolayca karşılanır.
 5. Alışkanlık yaratmaz: Beraber uyumak çocukta alışkanlık yaratmaz. Çocuk hazır hissettiğinde zaten sizden ayrılıp, odasında uyumak isteyecektir.
 6. İki taraflı fayda: Çocuk başlangıçta uykusuz bir çocuksa ve beraber olmaktan dolayı iyi uyuyorsa, bu hem çocuk hem de ebeveynler açısından faydalıdır.
 7. Düşük stres: Beraber uyuyan anne ve bebeklerde stres hormonu daha düşüktür ve bu da bebeğin sağlıklı bir şekilde büyümesine yol açar.
 8. İstikrarlı fizyoloji: Beraber uyuyan bebeğin fizyolojisi daha istikrarlıdır. Vücut ısıları daha kararlı, kalp atışları daha düzenli ve nefes alışları sırasındaki uzun süreli duraklamalar, yanlız yatan bebeklere göre daha azdır.
 9. Daha mutlu yetişkinler: Yapılan bazı araştırmalarda, çocukken ebeveynleri ile yatanların, yatmayanlara oranla, büyüdüklerinde daha mutlu, daha az endişeli, daha çok kendine güvenen, uyumaktan daha az korkan, daha az davranış problemleri olan, diğer insanlarla yakınlaşmaya daha müsait ve genel olarak daha bağımsız yetişkinler olduklarını göstermiştir.
 10. SIDS: Bazı araştırmalar beraber uyumanın SIDS riskini düşürdüğünü söylemektedir.

Beraber Uyuma Karşıtları Diyor ki…

 1. SIDS: Beraber uyuma Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) risklerini artırabilir.
 2. Sonrasında bıraktırmak: Beraber uyumak çocukta alışkanlık yaratabilir. Daha sonra ayrılmak zor olabilir.
 3. Mahremiyet: Ebeveynlerin mahremiyeti kaybolur.
 4. Hareketli yatış: Eğer çocuk/ebeveynler hareketli yatıyorsa, diğer tarafın uykusu kaçabilir.
 5. Yatağa sığmama: Yatakta yer kalmadığından ötürü ebeveynlerden biri başka odada yatmak zorunda kalabilir, bu da huzursuzluğa neden olabilir.
 6. Aynı saatte yatma: Çocuk ebeveynlerle beraber uyumaya alıştığı için, ebeveynler de, çocuk uyuduktan sonra kalksalar bile, en azından başlangıçta, çocukla aynı saatte yatağa gitmek zorunda kalabilirler.
 7. Farklı uyku döngüleri: Çocuklar ile yetişkinlerin uyku döngüleri (geceleri uyanma ve sonra tekrar uykuya dalma) birbirinden farklıdır. İki tarafta, gereksiz yere birbirini uyandırabilir.
 8. Günümüze uygun değil: Beraber uyuma, eski kültürlerde başarı ile uygulansa da, günümüz koşullarına uygun değildir.
 9. Birden fazla çocuk: Eğer birden fazla çocuk varsa, küçük çocukların, 9 aydan küçük bebekler ile aynı yatakta yatmaları sakıncalıdır.
 10. Modern yatağın uygunsuzluğu: Modern yatak, yatağın odadaki konumu ve üzerine konulan yumuşak materyaller bebekler için tehlikeli olabilir. Yumaşak yataklar, su yatakları, yastık, yorgan gibi şeylerin bulunduğu yataklar, ya da çarşafın gevşek olması bile bebeğin boğulmasına yol açabilir. Bebeğin başının yatak ile duvar/yatak başı arasında ya da yastıkların arasında sıkışma riski oluşabilir. Genel kural olarak, eğer ebeveyn yatağı, bebek yatağı için belirlenmiş güvenlik standartlarından farklı standartlar taşıyorsa, bebek, yatakta asla yalnız kalmamalıdır.
 11. Ebeveynlerle ilgili sorunlar: Aşırı kilolu, aşırı yorgun, ilaç alan ve uyuşturucu maddeler kullanan ebeveynlerin çocukla aynı yatakta yatması uygun değildir. Bu ebeveynler hata ile çocukların üzerine çıkarak, boğulmasına neden olabilir. Ayrıca, geçmişinde çeşitli deri hastalıkları olan ve sigara içen ebeveynlerin bebekle aynı yatağı paylaşması sakıncalıdır.
 12. Aşırı sıcaklama riski: Ani Bebek Ölümü Sendromu‘nun daha çok soğuk aylarda artmasının olası sebeplerinden birinin de bebeklerin aşırı sıcaklaması olduğu düşünülmektedir. (Benim yorumum: Anne ve babanın iki taraftan gelen vucüt ısısı zaten giydirilmiş bebeğe fazla gelebilir.)

Uzmanlar Ne Diyor?

 

Fotoğraf: askdrsears.com

Dr. Sears
Bir bebeğin uyuması için çok değişik yöntemler olabilir. Ebeveynler duyarlı olmalı ve aile bireylerinin en iyi şekilde uyuması için ellerinden geleni yapmalıdır. Dr.Sears’a göre beraber uyumak, çocuğun nerede uyumasına karar vermekten daha ileri bir anlam içerir. Ebeveynler, çocuk yetiştirme yöntemlerini belirlerken, geceleri, değişen koşullara uyum sağlayacak şekilde esnek olmalıdır.

Beraber uyumak, bebeğin büyük ihtiyaçları olan küçük bir birey olduğunu kabul etmektir. Beraber uyuduğunuzda, çocuğunuz, gündüz olduğu kadar gece de size güvenebileceğini bilir. Bebeğin ihtiyaçları olabileceğini kabul etmek ve buna saygı göstermek, bebeği şımartmaz. Bebeğin yatağınıza gelmesi, onun sizi idare ettiğini göstermez.

Dr. Sears, beraber uyumanın tanımını aynı yatakta uyumanın dışındaki yöntemlerle genişletmişir. Bebeğinizle birbirinize bir kol uzaklığında yattığınız durumları da beraber uyumak olarak tanımlamıştır. Örneğin, bebeğin yatağını, ebeveynlerin yatağının tam yanına koymak da beraber uyumak olarak sayılmaktadır.

 

Fotoğraf: docspot.com

Dr. Ferber
Dr. Ferber genel olarak bebeklerin çok değişik koşullarda uyuyabildiğini, çocuk iyi uyuduğu sürece,  psikolojik açıdan, beraber ya da ayrı uyumanın bir fark yaratmadığını söyler. Yani çocuklar, sadece ayrı yatmaktan ötürü kendine güvensiz olmaz. Ya da, tam tersine, beraber yatarak da bağımlı bir birey haline gelmez. Bu nedenle, aileler her iki yöntemden kendilerine uygun olanı tercih edebilir.

Beraber uyumayı savunan grup, bu uyku biçiminin çeşitli kültürlerde yüzyıllardır uygulandığını söylemektedir. Dr. Ferber buna şöyle yanıt verir: İnsan türü gelişirken, beraber yatma alışkanlığı, ağırlıklı olarak sosyal ve ekonomik açıdan ilkel kalmış kültürlerde devam etmektedir. Bu ilginç bir gerçek olmasına rağmen, bu durum, modern kültürlerde çocuğun nasıl uyuması gerektiği ile ilgili olarak bize çok az fikir verir. Biz, çoğu bebeğin 1 yaşına gelmeden önce öldüğü, kaloriferli evler yerine mağaralarda yaşanan, yatak yerine yerde yatılan ve tıp, hijyen gibi şeylerin olmadığı, atalarımızın yaşam koşullarına dönmemeliyiz. Modern çağdan önceki uygulamalar her zaman en iyi seçenek değildir. Dahası, beraber yatılan kültürlerde, anne ve küçük çocuklar aynı yerde uyurken, büyük oğlan çocukları ve erkekler başka yerde uyumaktadır. Dolayısıyla, seksüel aktiviteler yatak odasında değil, çoğunlukla açık/kırlık alanlarda gerçekleştirilir. Bu durum da modern çağın gereklerine uymaz.

Son olarak Dr. Ferber, “eğer beraber uyuma yöntemini seçecekseniz, bunu ne zaman ve nasıl sona erdireceğinizi de planlamalısınız” der. Çoğu aile, erken yaşta beraber uyumaya başlamakta ve bunun belli bir yaşta kendi kendine sona ereceğini ummaktadır. Ancak yıllar sonra, 5, 7, 10 ve hatta 12 yaşına geldiğinde, ebeveyn yatağından ayrılamayan çocuklar vardır. Ebeveynler mutsuz ve çocuklar utanmıştır. Bu çocuklar, yaşıtlarıyla karşılaştırdığında kendini farklı hissetmektedir. Bu noktada çocuklar, ebeveynlerinden daha fazla yataktan ayrılmak istemektedir.

Amerikan  Pediatri Akademisi
Ebeveynlerle çocukların aynı odada ancak farklı yataklarda yatmasını ve çocuğun yatağının güvenliğini sağlayacak şekilde düzenlenmesini önerir.

Şimdilik Ne Düşünüyorum?

Can doğduğundan beri, bizim odamızda, ama, kendi karyolasında yatıyor. Uyuma ortamının güvenli olması için, şu yazımda verdiğim üzere, Amerikan Pediatri Akademisi’nin tüm önerilerine uyuyoruz. Yatağının konumu bizim yatağımıza çok yakın. Elimi uzattığımda, o da karyolasının başucuna gelip elini uzatırsa, ellerimiz birbirine değebilir. Yani bir anlamda Dr. Sear’ın geniş kapsamlı “beraber uyuma” tanımına uyuyor. Ama bugüne kadar hiç “aynı yatakta” uyumadık. Ancak bu, beraber hiç yatakta yatmadığımız anlamına gelmiyor.

 • Sabahları uyanır uyanmaz ilk işim onu yatağıma almak ve sabah oyunlarımızı oynamak. Gözlerimi kapayıp uyuma numarası yapınca, küçük elleriyle koluma şap-şap vurması, yüzümü sivri tırnaklarıyla çizmesi, nemli elleriyle burnumu sıkıp beni nefessiz bırakmaya çalışması, saçımı parmaklarına dolayıp çekmesi içimin yağlarını eritiyor.
 • Emzirdiğim dönemde, Can’ı sık sık yatağıma alarak emzirdim. Ancak bu sırada uyuyup kalmamaya çok dikkat ettim. Uyuma ihtimalimi hissedersem, Kuzey’i haberdar edip, en azından onun uyanık kalarak bize göz kulak olmasını sağladık. Emzirme işi bittikten sonra da Can’ı hemen yatağına aldık.
 • Can’a uyku eğitimi vermeye çalıştığımız dönemde, denediğimiz çeşitli yöntemlerden biri de onu yatağımıza almaktı. Kuzey ile ikimiz yatağa uzandıktan sonra Can’ı ortamıza alır, ben emzirirken, Kuzey pışpışlardı. Can, bu yöntemle yaklaşık 10-15 dakikada uyur ve sonrasında hemen yatağına koyardık.

Bebeğimi uyurken seyretmeye bayılıyorum. Eminim onun tatlı nefesini yüzümde hissederek ve kokusunu içime çekerek aynı yatakta uyumak çok zevklidir.  Ama aşağıdaki sebeplerden dolayı, bugüne kadar bir kere bile aynı yatakta uyumuş değiliz.

 • Deli yatarım: Kocam çok sakin uyur. Ben ise deli uyuyanlardanım. Gece boyunca rahat pozisyonu bulana kadar bin defa dönerim. Her dönüşümde bebeğin üzerine çıkacağım tedirginliğini yaşamak istemiyorum.
 • Yatağa yayılırım: Deli yattığım yetmezmiş gibi, bir de yatağa yayılanlardanım. Bıraksanız kolumu bacağımı açarak 2 kişilik yatağı kaplarım. Hatta 2 tane 2 kişilik yatağı birleştirerek büyük bir yatak yapma fantazim bile var. Ama korkarım, öyle birşey yapılsa, 4 kişilik yatağın 3 kişilik kısmını yine ben kaplar, kocamı da 1 kişilik yere mahkum ederim. Bu durumda bebek nereye sığar, işte onu bilemiyorum.
 • Ya yorgun olursam… Uykum aslında çok hafiftir. Hele bebek ile yatarsam, mesuliyet hisseder, ona zarar gelmesin diye çok dikkat ederim. Ama bunu düzenli bir şekilde yapmaya gelince… İnsanın günü gününe uymaz. Ya bir gün çok yorgun olursam ve yorgunluğun farkına varamazsam?
 • Kış günleri çıkmazı: Ani Bebek Ölümü Sendromunu engellemek ve bebeğe güvenli bir uyuma alanı yaratmak için bebeğin yattığı yerde yastık, yorgan gibi yumuşak şeylerin olmaması gerekiyor. Bebeğin üşümesi kalın giydirilerek ya da tuluma sarılarak engelleniyor.  Yaz günleri haydi neyse, ama  soğuk kış günlerinde, bu riskleri engellemek için bizde mi tulum giyeceğiz? Onu çözemedim.
 • Fırıldak bebek sendromu: Can şu anda iyice hareketlendi. Bazen başını koyduğum yere ayağı gelmiş olarak uyanıyor, ya da uyandıktan sonra emekliyor. Bu durumda bizden önce uyanır ve biz de bir şekilde farkına varmazsak, yataktan düşme riski büyük. Henüz laftan anlayacak yaşta olmadığına göre beraber uyuyan aileler bu sorunu nasıl çözüyor?
 • Sonunu düşünüyorum: Beraber uyumaya başlamak çok güzel ve pratik gözüküyor. Ama bunun bir de bitirme tarafı var. Bloglarında beraber uyumayı savunanlardan bazılarının, bebek büyüyünce bunu bırakmak istedikleri, ancak bırakamadıklarını okuyorum ve bu beni korkutuyor. Hayatı boyunca sürdürmeyeceği açık olan bir alışkanlığı gereksiz yere yaratıp, sonra da bıraktırmaya çalışmak mantıklı gelmiyor.

İşin İçinden Çıkabilen?

Bu yazımda, önce,  bebekle/çocukla beraber aynı yatakta uyumanın avantajlarını, dezavantajlarını ve bu konudaki uzman görüşlerini vermeye çalıştım. Daha sonra, kendi tecrübemizden yola çıkarak, Can ile bu ana kadar neden aynı yatakta uyumadığımızı anlattım.

Uyku konusunda, Ferber Yöntemi’ni uygulamaya başladıktan sonra büyük aşama kaydetsek de, hala zorluk çektiğimiz noktalar var. Şu anda en büyük sıkıntımız, gece beslenmelerini kesmek. Can, geceleri 2-3 saatte bir kalkıp mama yemek istiyor. Her ne kadar yedikten sonra hemen uyusa da, bizim uykumuz sürekli bölünüyor. Aynı yatakta uyumak bu konuda bir çözüm getirir mi bilemiyorum.

Netice olarak, aynu yatakta uyuma konusunda kararımı tam olarak da verebilmiş değilim. Okumak ve teorik olarak bilgilenmek güzel ama, bir de pratik uygulamaları dinlemek lazım. Aynı yatakta uyuma konusunda tecrübeleri olan ebeveynlerin sesini duymak istiyorum.

 • Aynı yatakta uyumanın faydasına inanıyor musunuz?
 • Bebeğin güvenliği konusunu nasıl çözdünüz? Yastık, yorgan kullanıyor musunuz?
 • Bir süre aynı yatakta uyuyup, sonra yatakları ayıran var mı? Bunu ne zaman ve nasıl yaptınız?

Ses verin a dostlar! Aynı yatakta uyumaya değer mi?

Kaynaklar
– William Sears, Beraber Uyumak, Evet, Hayır, Bazen?
– Richard Ferber, Solve Your Child’s Sleep Problems (Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri)
– Wikipedia, Co-sleeping
Milwaukee şehrinin beraber uyuma karşıtı kampanyası
– Facebook grupları, Beraber Uyumaya Karşı Olanlar, Milwaukee Şehrinin Kampanyasına Karşı Olanlar

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Selam

  Bana birlikte uyumaya karşı çıkanların söyledikleri endişe verici değil daha ziyade otorite ego düşkünü olunduğu hissini verdi..

  Kızım 1,5 yaşında ve ben kızım 2 ay 3 haftalıkken çalışmaya başladım.İlk zamanlar kitaplara göre birlikte yatmaya alıştırılmamalı diye düşünüyordum ama bünyem dayanmadı. Geceleri birlikte uyuyoruz.
  Birlikte uyurken deli bile yatsanız bebek söz konusu iken ben hep tetikte olunacağına inanıyorum. Extra bir yorgunluk,ilaç alımı vb. bir durum yoksa tabii…Gerçi bazı insanların uykuları ciddi ağır oluyor. Sanırım böyle olmadığım içinde bunları söylemek kolay geliyor olabilir.

  Tek endişem yatakları ayırma döneminde,ki emzirmeyi bırakınca bu dönemin geleceğini düşünüyorum,biraz zorlanma ihtimalimiz. Bunda da umarım bazı uzmanların dediği gibi “bebek hazır olunca ayrılır” :)) tezi doğrudur.

  Ben bebeğin sağlığı için kitaplar, doktorlar dikkate alınmalı diye düşünüyorum ama tam bağlılık olmamalı bu kitap ve doktorlara…En güzeli aradaki bağı güzel kurup bebeğinizle birlikte hislerinize göre davranmak… Karşılıklı doğru zamanı paylaşıp gelişimleri yaşamak…

  Benim cidden fiziksel olarak gücümün tükendiği günlerde kızım hiç mızırdanmadan, hatta beklediğimden erken uyuyarak bana yardımcı oluyor. Bunu ondan ben istemiyorum ama karşılıklı birbirimizi hissedip anladığımız için olduğuna inanıyorum. Bence kasmayın, içinizden geliyorsa birlikte uyuyun. Ben cidden bebeğin psikolojisi için iyi olduğuna inanıyorum.

  Benim her şeyden önce çocuğumun psikolojisi iyi olsun diye didinen bir annem olduğu için sanırım herşeyden önce ruh sağlığı iyi olmalı insanın…Bu da bebeğime diğerinden daha iyi gelecek diye düşünüyorum..

  Yeri gelmişken teşekkür ederim Anne 🙂

  Size ve eşinize de selamlar.
  Canı kocccamannnn kokluyorum..

  • Merhaba Beyza,

   Yorumların için çok teşekkürler. Ben de senin dediğin gibi bilgi sahibi olunması taraftarıyım. Bu nedenle bir konuda karar vermeden önce alternatiflerimi araştırmayı seviyorum. Ancak, fikrine katılıyorum, kitaplardaki bilgiler de bazen bir noktada tıkanıyor. Her çocuk farklı oluyor ve herşey kitaplarda yazdığı gibi gelişmiyor. Sanırım işi doğasına bırakmalı.

   Sevgiler
   Can da öpücükler gönderiyor.

 2. Merhaba,

  Uyku konusu çok stresli bir konu. yorgun annenin en çok ihtiyaç duyduğu şey uyku ve minik bebekler sözkonusu olunca dinlenmek pek mümkün olmuyor.

  26 aylık oğlum Ata 24 aylık olana dek bizimle aynı odadaydı. O uykuya geçene dek birlikte uyuduk. Ninniler, tekerlemeler, emzirme, kitap okumalarla geçtik uykuya. Ama %99 emzirme ve sarılarak uyumayla derin uykuya daldı.

  20.ayda hastalanıp mecburen emzirmeyi bırakınca uykuya memesiz dalması gerekti. İlk 5 gün çok üzüldü, ağladı. Ben de ağladım, üzüldüm. Ama onu kucağıma alıp sarılarak, öperek uyuttum. 15 gün sonra deliksiz uykulara geçtik.

  Emdiği için, doğduğu günden 20 aylık olana dek gecede en az 3 kere kalktı, ben de kalktım. Meme isterse meme, beni isterse yanıma aldım yatırdım. Zaten yanımda minicik bir bebek uyuduğu için tilki uykusu gibiydi uykularım.

  24. aydan sonra kendi odasında uyutmaya başladım. Yine kitap okuyarak, ninniler söyleyerek, ellerini tutarak, sırtını sıvazlayarak uykuya geçmesini bekledim.

  Uykuda geldiğimi son nokta: “anne uykum geldi, uyuyalım” diyen, bir gece uyuyan ve sabah uyanınca oyuncaklarına koşan bir çocuk.

  20 ay boyunca çok yorgundum, uykusuzdum ama bunun sonucunun ne olacağından emindim: annesine güvenli bağlanma konusunu gerçekleştirmiş, huzurlu bir çocuk.

  Arkadaşlarım Ata’yı her gördüğünde huzurlu yapısına dikkat çekiyorlar. Evet, huzurlu bir minik adam o.

  Aynı yatakta değil, aynı odada uyumayı herkese tavsiye ederim.

  Sevgiler

  Not: Uyku maceralarımızı http://www.aylinanne.com/tag/uyku/ linkinden okuyabilirsiniz.

  • Merhaba Aylin Anne,

   Sizin beraber uyuma maceranız anladığım kadarı ile çok doğal gelişmiş. Ata, sonunda huzurlu bir bebek olmuş. Bu yazı bana cesaret verdi. Çok teşekkürler.

   Sevgiler

  • kesinlikle güvenle bağlanan bebeklerin güvenle ayrılacaklarını düşünenlerdenim .konu tartışmaya açılalı epey olmuş ama benim 5 aylık bir oglum var en deli yatanınız benimdir belki de, dogdugundan beri birlikte yatıyoruz..doyuma ulaşan bebek zamanı geldiğinde sorunsuzca ayrılacaktır.. ayrılamayanlar kaygılı bebeklerdir. yani arada bi kopma olmuştur.. mesela anne bebeğini istemiyor gibi davranmıştır kızmıştır uyusana der gibi bakmıştır bunu bebeğe hissettirmiştir..öfke duymuştur bazen ki bunlar olabiliyor duyuyorum çevremden. hal böyleyken asabi kaygılı bi annenin yanında yatan bebekte aynı şekilde doyuma ulaşamadan ayrılmayı beceremiyor. ayrılan bebek de ilgi için bagırma aglama krizleri geçirebiliyor ve ilerleyen yaşlarda hırçın bir çocuk oluyor. bu konuda adem güneş güvenli bağlanma kitabı bana çok destek oldu,oluyor diyebilirim.ve güveniyorum sağlıklı bir bağlanma yaşayıp, sorunsuzca ayrılacağımıza. sevgiler.teşekkürler

 3. Kesinlikle ayrılması zor. Üç beş tane kolay ayrılan bebeği örnek gösterip zamanı gelince halloldu demek gereksiz genelleme.

  Ayrıca kendi yatağında ama sizin odanızda kalması yeterli. Ordan kendi odasına transfer daha az yorucu gibi.

  Bir de ekoller, tarzlar bir yere kadar. Hiçbirine tam olarak bağlıyım demek rahatlatıcı değil. Hangisi işinize, evinize, ailenize daha iyiyse o!

  • Yanıtın için teşekkürler Dorikus.

   Evet, beni de en çok düşündüren noktalardan biri, ayrılmak kısmı oldu. Yine de Beyza ve Aylin Anne’nin yazdıkları insanı heveslendiriyor.

   Sanırım arada bir denemeli. Ayrılma kısmından korkarak bir yere varamam sonuçta.

   Sevgiler

 4. Merhaba Tanla,

  Bloguma bıraktığın yorum için teşekkürler. Ben hem hoşuma gittiği için, hem emzirmeyi kolaylaştırdığı için hem de bebeği daha huzurlu ettireceği düşüncesiyle iki bebeğimle de beraber uyudum. Kızım 3 yaşında kendi odasında uyumaya başlar gibi oldu ama geceleri sabaha karşı yanımıza gelmeye başladı. Sonra başka bir eve taşındık, tekrar benle uyumak istedi. 4 yaşını geçene kadar böyle devam etti. Ben de rahat hissetmesi için hiçbir zaman engel olmadım,nerde istiyorsan orada yatabilirsin dedim. Yaklasik 4,5 yaşından beri artık odasında yatıyor, yanımıza gelmek istemiyor.

  Benim şahsen hiçbir zaman bebeği ezerim gibi bir korkum olmadi. O yüzden rahattım. Bence anne-baba istiyorsa,rahat ediyorsa beraber uyumanın hiçbir sakıncasi yok. İleride hep benimle yatmak ister mi diye endişe etmek gereksiz, zira ihtiyaçları tamamlanmış çocuklar haline geliyorlar ve bu da onların kolaylıkla bağımsızlaşmalarını sağlıyor.

  Şimdi bir de 22 aylık oğlum var, onda da “firildak bebek sendromu” var 🙂 Ne yalan söyleyeyim, kızımla olduğundan farklı bir tecrübe yaşıyorum onunla. Kızım yanımda yatarken ve onu emzirirken ben de uyuyabiliyordum, çünkü sakin bir bebekti. Ama oğlum fırıldak bebek, o yüzden beni de çok uyandırıyor, o emerken uyuyamıyorum. Ama az kaldı, bir 6 ay sonra işler daha kolaylaşır diye düşünerek sabrediyorum.

  • Merhaba Işıl,
   Uyku konusunda doğal yaklaşımın çok hoşuma gitti. İki türlüsünü de yaşamışsın. Tecrüben var. Bence de bu konuda kilit nokta sabır. Sonuçta uyku eğitimi belli bir sürenin sorunu. Çocuklar büyüdüğünde, yaşanan sıkıntılar tatlı bir anı olarak kalıyor.
   Sevgiler

 5. Sevgili “bebek ve ben”

  Öncelikle bu gün dünya çocuk hakları günü. Kutlu olsun. Yazınızın bu güne denk gelmesi güzel tesadüf. 22 yaşında bir evlat babası olarak kanaatim şudur: Yazınızın konusu boyutunda hep anne baba yanında yatmasına uyumasına mani oldum. Yirmi yaşına geldiğinde evladımdan bu sebeple teşekkür aldım. Allah bağışlasın ruhsal yapısı oldukça sağlıklı. Netice olarak bir bebek yada çocuğun ebeveyn yanında uyuması “eşyanın tabiatına aykırı” dır.

  Selamlar,

  Bülent Selen

 6. Merhabalar,
  Benimde 11 aylik oğlum var..4 aylıkken odasını ayırdım..çünkü genelde gece uyanmıyordu..fakat son 1 haftadır hayatımız kabusa döndü…gece sık sık ağlayarak uyanıyor…uyumuyor…gecenin 5inde oyuncak oynuyoruz mecburen…dişten olduğunu söylüyorlar…8 tane dişi var..sanırım köpek dişlerinin hepsi birden çıkacak…bu yüzden yanımda yatırmaya başladım…aslında rahat uyuyamıyorum çünkü çok yayılıyor…eşim başka odaya gitti…çünkü çok sık uyanmaya başladı..eski günlerimiz ne kadar rahatmış..bende uykusuz geziyorum…umarım yakında düzelir ve tekrar odasına yatırırım…alışkanlık yapmasından korkuyorum….bu arada bloğunuz çok hoşuma gitti….bebeğinizle sağlıklı bir ömür dilerim…

  • Aylin

   Paylaşımın için çok teşekkür ederim. Bence uyku konusu çok ilginç bir konu. Her ailenin kendine göre farklı uyku alışkanlıkları olabiliyor. Ebeveynler ve bebek mutlu olduğu sürece hangisinin uygulandığının çok da önemi yok.

   Ben sadece kendi tecrübemi paylaşayım: Yukarıdaki yazıyı yazalı birkaç ay oldu. Genel olarak “Şimdilik ne düşünüyorum” bölümünde yazdıklarımın aynısını düşünmeye devam ediyorum. Ayrıca bebek büyüdükçe anne ve babayla aynı yatakta yattığının farkına vararak, oyun oynamak istiyor ve uykuyu erteliyor. Bizim için pek de tercih edilen bir durum değil. Şimdi derin derin kendi başına uyumaya nasıl alıştıracağımızı düşünüyoruz.

   Sevgiler

 7. Merhabar,
  Yazinizi yeni okudum, uzerinden uzun bir sure gecmis,
  Ayni seyler tarih tekerrurden ibaretrir seklinde hep yasanmaya
  Devam ediyor… Bizde de beraber yatma durumu var, oglumuz
  13 aylik, yatagina koymayi denedik ama sonuc basarisizlik…
  Aglama krizleri, katilma, kizarma, bozarma… Solugu yine bizim
  Yatagimizda aldik… Cok merak ettim, siz ne yaptiniz, oglunuz buyudu tabi
  Simdi, nasil bir duzen kurdunuz:)
  Ve tum bu surecleri geride birakan bir anne olarak karariniz bu konuda
  ne oldu:)?

  Sevgiler…

  • Merhaba Didem,

   Can’ın uyku konusunu çözmek için pek çok yöntemi denedikten sonra sırasıyla aşağıdaki 2 yöntemi uyguladık ve olumlu sonuçlar aldık. Bebeğin 13 aylık olduğu için önce aşağıdaki 1. yazımda anlattığım yöntemi deneyebilirsin. Ama kesin çözüm istiyorsan, Can’ın uyku sürecinde uyguladığımız tüm yöntemlerin sentezi ve son noktası olan 2 numaralı yazımı tavsiye ederim.

   1- İşe Yarayan Bir Bebek Uyutma Yöntemi
   http://www.bebekveben.com/ise-yarayan-bir-bebek-uyutma-yontemi/

   2- Bebeklerde Uyku Problemine Çözüm: Eleme Yöntemi
   http://bebekveben.com/bebeklerde-uyku-problemine-cozum-eleme-yontemi/

   Sana tek bir önerim olsaydı muhtemelen “Uyku düzenini oluşturma konusunda kararlı olun ve pes etmeyin.” derdim.

   Disiplinli bir yaklaşımla zaman içinde hepsi çözülüyor. Can şu arada kendi yatağında uyumaya bayağı alışmış olmakla beraber hala arada sırada yatağımıza geliyor. Ancak anne/baba ve çocuk arasındaki güven ilişkisini kurmak açısından bunu bir sorun olarak görmüyoruz.

   Kolaylıklar dilerim.

   Sevgiler

 8. Merhabalar
  Benim 3 aylık bir oğlum var adı kuzey. Sizin sitenizle bu gün tanıştım. Oğlum genel olarak sakin bir bebeK sadece anne sütü ile besleniyor gece 3 yada 4 saat sonra uyanıp emiyor gece ilk uykusu geldiğinde huysuzlanıyor bizde onu kucağımızda arkası dönük gezdirip uyutuyoruz ilk başta hafifti kolaydı ama şimdi zorlaşıyor gece tamam. Ama gündüz ne yapacağım bir de ben 1 ay sonra işe başlayacağım bakıcı buna dayanamaz.

  • Yanlışlıkla mesaj bitmeden yolladım devam ediyorum. Bakıcı gündüz zorlanmasın diye 2 gündür ayakta sallamaya çalışıyorum ama oğlumun hoşuna gitmiyor bağırıyor ağlıyor yanlış bir yöntem buna da alınmamalı ne yapmalıyım bana yardımcı olursanız sevinirim. Birde emzik etmiyor biberon da almıyor işe başladığımda 6 aylık olana kadar sandığım sütü nasıl vereceğim bilemiyorum. Görüşmek dileğiyle

 9. Selem blogunuzla tesedufen tanistim 3.5 yasinda krese giden kizim var dogdugu gunden beri bizimle birlikte yatiyor sanirm ayirmak icin gec kaldik ancak calisan ebeveynler oldugumuz icin yanimizda olmasi bizi huzurlu etti ayrica gece ihtiyaclarini karsilama konusunda zormanmasin diye dusunerek ayiramadik kizimdan cok biz bagimli olduk ama 2 ay sonra kardesi aramiza katiliyor bize oneride bulunurmusumuz tesekurlet

 10. Gerçekten cocuk hazir hissedince mi ayriliyor acaba cunku benim ilk cocugum 3 aylik olana kadar uyumadi bir gun dedik ki acaba yalniz mi yatmak istiyor evet yalniz yatmak istiyormus simdi 5 yasinda hala yaklasmaz birlikte yatmaya bazen gel sarilip yatalim desekte orali olmaz.simdi 2. Var 5 aylik o da gecenin belli bir bölümü yataginda uyusada en huzurlu ve uzun uykuyu ben yanima alinca uyuyor ne yalan soyleyeyim su an onceligim huzurlu bir bebek ve uykulu geceler oldugundan ayrilma muhabbetini 2 yasina dogru dusunurum artik uykulu huzurlu geceleriniz gunleriniz olsun anneler

 11. Anne ve bebek beraber uyuyunca aylarca yalnız yatan ve bunun yıllar süreceğini düşünen babanın psikolojisi nasıl olur diye düşünen anneler var mı bu dünyada?

 12. Uzmanlari dinledim fakat erkek olmalari beni rahatsiz ediyor bu konuda hem uzman olan hem de anne tecrubesi olan birisi konuşsa daha cok etkilenirim.yine burada baba yok sayilmis eger baba ameliyat doktoruysa ve uykusu bolunmemesi gerekiyorsa ne olacak. 3kisi mi yatmaliyiz 2kisi mi .ayrica esimle yatarken bile kisin kapali oda da ben bile boguluyorum oksijen yetmiyor gibi hissediyorum cocuk bu sagliksiz odada nasil.uyusun?ben bu konuda ailelerin kendi kosullarina uygun davranmasi gerektigini dusunuyorum ve ayri yatiliyorsa ihmale dikkat etmek birlikte yatiliyorsa ayrilma zamanini iyi kollanmak gerekir diye dusunuyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemek Yapamadım Kocacığım, Can’la Oyuna Dalmışız!

Bu Oyuncaklara Her Bebek Sahip Olmalı!