in , ,

Bebeklerle Deniz, Havuz ve Güneş-2

Uzun süredir beklediğimiz hafta geldi. Kuzey bugünden başlayarak bir hafta izinli! Hafta içi beraber yapamadığımız her şeyi yapmak için sıraya soktuk. Ben özellikle sabah uykusuna hasret kalmış bir anne olarak babamızın sabah nöbetlerini devralmasını iple çekiyordum. Nitekim öyle oldu. Sabah seansında Can paşa emzirilip altı değiştikten sonra babasına devroldu. Baba oğul oyunlar oynayarak vakit geçirirken ben de güzel bir uyku çektim.

Denize/havuza gitmeyi çok özlediğimi, hatırlayacaksınız, daha önce yazmıştım. Hatta Can ile beraber yüzebilmek için uygun olan bebek kıyafetleri ve güneş yağları konusunda da araştırma yapmıştım. Özetle, güneş yağı konusunda 6 aydan küçük bebeklerin kullanması tartışmalı. Bebeklerin cildinin vücuduna göre kapladığı alan, bir yetişkininkinden daha fazla olduğu için güneş yağı içindeki maddelerin bebeğe fazla gelip gelmeyeceği, zararlı olup olmayacağı henüz tam olarak anlaşılamamış. Satın aldığım “Coppertone Water Babies” marka güneş yağının arkasında bile 6 aydan büyük bebekler için kullanımını tarif ediyor. Diğer kritik konu ise 3,5 aylık Can’ın henüz deniz ve havuzdaki mikroplarla tanışma açısından küçük olup olmadığı.

Bugün bu soruların yanıtını almak için doktor ofisini aradık. “Size bir iyi bir kötü haberim var” dedi hemşire 🙂 . “Bebeklerin 3 aydan önce denize/havuza girmesini ve 6 aydan önce güneş yağı kullanımını kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 3 ile 6 ay arasındaki bebekler denize/havuza girdiğinde bağışıklık sistemleri henüz tam olarak gelişmediği için mikrop kapma ihtimali var. Ama Can’ı havuza ya da denize sokmak isterseniz bu sizin kararınıza kalmış.” dedi. İşte ebeveynlerin karar verdiği bir nokta. Bir yanımız Can’ı serin sularla tanıştırmak için sabırsızlanıyor. Öbür yanımız da mikrop kapmasından endişeleniyor. Siz olsanız ne yapardınız? Elbette bebek söz konusu olduğunda tedbirli yanımız ağır bastı. Can’ın su ile buluşmasını 6 aylık olacağı Ekim ayına kadar ertelemeye karar verdik. Bu arada Can için aldığım mini mini deniz kıyafetlerinin şirinliğine bakar mısınız?

2 Comments

Yanıt Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Hamilelikle İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

salya

Salya Fabrikası