in , ,

Bebeklerin 100. Günü – Okuizome Töreni

Kuzey’in bir haftadır burada olan iş arkadaşları yarın sabah Florida’ya geri dönüyorlar. Bugün onlara hoşçakal demek için daha önce gitmediğimiz bir Türk restaurantına akşam yemeğine gittik. Menüde kebaplar ve patlıcanlı mezeler vardı. Hepsi çok lezzetliydi.

Can misafirlerimizin şerefine en güzel cicilerini giydi. Yemek boyunca da uslu durdu. Yemeğin sonuna doğru araba koltuğundan sıkılınca kucağıma aldım. Uslu uslu oturup masadaki konuşmaları dinledi.

Konuşmalarımız esnasında Japon olan arkadaşımız Can’ın 100. gününü doldurup doldurmadığını sordu. 100. günümüze birkaç gün kaldığını söyledik. Meğer Japonlar 100. günü dolduran bebeklere özel bir tören yaparlarmış. Okuizome (お食い初め / first meal ya da ilk yemek) denilen bu törende anne babalar çocuklarının hayatı boyunca hep yemeği olmasını, hiç aç kalmamasını dilermiş. Bu yemekte kırmızı balık ve pirinç yenirmiş. İnternette biraz araştırdıktan sonra güzel bir Okuizome töreninin* fotoğraflarını buldum. İşte Okuizome töreni ve ikram edilenler:

Sekihan (赤飯 / Red rice) – Kırmızı fasulyeli pilav. Böyle özel törenlerde sıklıkla hazırlanırmış

Sumashi-Jiru (すまし汁 / Clear Soup) – Japon sitili çorba

Tai (鯛 / Sea Bream) – Kırmızı balık. Zenginlik ve başarı sembolü.

Ishi (石 / Stone) – Bildiğiniz taş. Taşı ısırmak dişlerin sağlıklı olarak büyümesini simgelermiş.

Tako (Octopus) – Ahtapot

Nimono (煮物 / Food cooked by boiling or stewing) – Kaynatma ya da haşlama şeklinde hazırlanmış yemekler

Kono-mono (香の物 / Pickled vegetables) – Sebze turşusu

* Kaynak ve fotoğraflar>  http://blackcabbit.wordpress.com/2010/06/17/babycelebrations4/

2 Comments

Yanıt Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

15 Vazgeçilmez Bebek Ürünü Listesi

Alışveriş Çılgınlığı Yaşadık