in , ,

Bebeklere Sakın Su Vermeyin!

Fotoğraf: Lloydminster Water World

“Bebeklere su vermeyin” derken aslında 6 aydan küçük bebekleri kastediyorum. Çünkü yetişkinler için çok önemli olan su tüketimi küçük bebekler için zararlı olabilir. Neden mi?

Can’ın henüz bir buçuk aylık olduğu zamanlardı. Beslenmesi büyük ölçüde anne sütüne dayanıyordu. Doğumdan önce Kuzey ile beraber gittiğimiz bebek bakım kursunda 6 aydan ufak bebeklere su verilmemesi, onların vücutlarına gerekli olan suyu anne sütü veya hazır mamadan alacakları söylenmişti. Bu öneriyi hatırlamakla birlikte, daha sonra havanın oldukça sıcak olduğu günler arka arkaya gelince, “acaba su versem mi?” diye düşündüm. Can’ın rutin doktor muayenesi de yakın olduğu için yine de doktora danışmadan hareket etmek istemedim. Doktor ziyaretinde bu konuyu doktorumuza sorduk. O da, aynı kurstaki gibi, 6 aydan önce su verilmemesi gerektiğini tekrarladı. Ancak sebebini çok derinlemesine konuşamadan, bu konu diğer konular arasında unutuldu gitti.

Geçen gün internette dolaşırken merak ettiğim bilgiyle karşılaştım. Bebeklere 6 aydan önce su vermenin 3 ana zararı varmış:

  1. Bebeğe su vermek anne sütünden ve hazır mamadan alacağı besinlerin vücut tarafından emilimini azaltır.
  2. Bebeğe su vermek midesini gereksiz yere doldurup tokluk hissi yaratıyor ve esas mamasını yemesini engeller.
  3. Bebeğin çok fazla su içmesi su zehirlenmesine yol açabilir. Su zehirlenmesi ve kriz ile koma ile kendini gösteren ciddi bir rahatssızlıktır. Fazla su, vücuttaki sodyumun yoğunluğunu azaltır, elektrolit dengesini bozar ve dokuların şişmesine neden olur.

Bu nedenle siz siz olun bebeğinize su vermek için en az 6 aylık olmasını bekleyin. 6 aylık olduğunda da su vermeyi abartmayın. Küçük midesini doldurup iştahını kapatmayacak kadar suyu özellikle sıcak havalarda azar azar verebilirsiniz.

Kaynak: Baby Center

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bebeğin Çıkmamış Dişinin Sağlığı

Can Jazz Festivalinde