Bebeklerde Diş Çıkarma Zamanları

Önce deli gibi salyalar akar. Mümkün olan herşey ağıza götürülür. Sonra dişetleri kabarmaya başlar. Ardından bir gün hiç beklemediğiniz bir anda o kabarıklıkların içinde beyaz bir uç görürsünüz. Tebrikler! Sizinki ilk dişini patlattı. Darısı diğerlerinin başına… Diş buğdayınızı da kaynatmayı unutmayın!

Diş çıkarma sürecinde bebeklerin salya üretmesi, biraz sinirli olması, uyku düzenlerinin bozulması mümkündür. Bu belirtiler diş çıkmadan önce yaklaşık 3-5 gün sürer ve diş çıkınca kendiğinden geçer.

Bebekler ortalama 29. aya kadar 20 adet dişi tamamlarlar. Bu dişleri yaklaşık 6 yaşına kadar kullanır. Ardından bu dişler dökülerek, kalıcı diş adı verilen ve 12-21 yaş arasında yavaş yavaş 32’ye tamamlanan dişler gelir.

Can’ın diş serüvenleri şimdilik, şükür ki, çok sancılı değildi. Bol salyalanma ve birkaç gece uykusuzluk yaptı. Bu süreç içinde en büyük ilacı sert oyuncakları ve emziğini kemirmek oldu. Can şu anda 16. ayda ve tamamen kitabına uygun giderek 12 dişiyle bize gülümsüyor. Tek sorun dişlerini fazla elletmek istemiyor. Bu nedenle dişlerini saymak istiyorsanız onu bol bol gıdıklamanız gerekiyor 🙂

Bebek dişlerinin çıkış sırasını gösteren iki tabloyu ekte bulabilirsiniz. İlki ayları ve isimleri öğrenmek, ikincisi  de çıkış sırasını gözde canlandırmak açısından faydalı…

Bebeklerde Dis Cikarma Tablosu1Bebeklerde Dis Cikarma Tablosu2

Hakkında Bebek ve Ben

Bebek ve Ben
Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 5 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

2 yorum

  1. Teşekrleeeer

Sen de bir yorum yaz...

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*