in ,

Bebek Yetiştirirken Pratik Bilgiler

pratik ipuçlarım

Can’ı büyütürken kimi pratik uygulamaları zaman içerisinde keşfettik. Bizim gibi ilk kez anne-baba olan acemiler için “Bebek Yetiştirirken Pratik Bilgileri” ara ara yazacağım. İşte ilki:

 • Biberonda hazır mama hazırlarken biberonun ağzını kapatıp çalkalamayın. Bu mamada gaz kabarcıkları oluşmasına neden oluyor. Bunun yerine mamanın içine su kattıktan sonra bir çay kaşığı ile karıştırıp kapağını kapatın. Böylece gaz oluşumunu minimuma indirirsiniz.
 • Bebeğinizi dışarıda hazır mama ile besleyecekseniz mamayı karıştırıp yanınıza almayın. Hazır mamalar karıştırıldıktan sonra bir saat içinde tüketilmelidir. Bunun yerine iki biberonun birine ölçüsüne gore su, diğerine ölçüsüne gore mama koyup yanınıza alın. Hem bebeğiniz acıktığında hemen karıştırıp verebilir hem de mamanın tazeliğini korumuş olursunuz.
 • Bebeğin altını değiştirirken kaza yaşama riskini aza indirmek için bebeğin altını açmadan önce temiz bezi kirli bezin altına serin. Kirli bezi açıp bebeğin bacağını yukarı kaldırarark altını silin. Sonra seri bir hareketle kirli bezi aradan çekip temiz bezi hızla kapatın. Merak etmeyin birkaç pratikten sonra eliniz alışıyor.

4 Comments

Yanıt Yaz
 1. Bebeğin altını değiştirirken kaza yaşama riskini aza indirmek için bebeğin altını açmadan önce temiz bezi kirli bezin altına serin. Kirli bezi açıp bebeğin bacağını yukarı kaldırarark altını silin. Sonra seri bir hareketle kirli bezi aradan çekip temiz bezi hızla kapatın. Merak etmeyin birkaç pratikten sonra eliniz alışıyor.
  bunu bende yapıyorum süper oluyor

 2. özellikle yaz bebekleri için benim önerim mutlaka her banyodan sonra yani hergün bebe yağıyla yağlanmalı
  koltuk altı,diz arkası dirsek içi kulak arkası ve boyun
  yoksa hemen pişik oluyor ve anlaşılmazsa sebepsiz ağlıyor gibi oluyu bebişler

   • evet canım hele bide tombişse çok dikkat etmek lazım
    bu yaz yıkama yğlamayla geçti benim :ehi:
    babası diyo güreşçiler gibi yağlıyon çocuğu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir Buruk Disney Hikayesi

Katı Gıdalara Geçtik!