in ,

Bebek Odası Duvar Süsleri

Bebek odası dekorasyonunda duvar süsleri  almış başını gidiyor. Bebek odalarının rengine, temasına, bebeğin cinsiyetine, anne-babanın zevkine göre değişik duvar süsü seçenekleri mevcut. Türkiye’de örneklerini yavaş yavaş görmeye başladığımız bu süsler Amerika’da çok yaygın. İngilizcesi wall decal iken, bizde duvar süsü ya da sticker olarak satılıyor.

Bebek duvarı süsleri şu şekilde uygulanıyor:

  1. TEMİZLİK: Uygulanacak duvarın pürüzsüz, kuru ve temiz olması şart. Bu nedenle temiz ve kav bırakmayan bir bez ile duvarı silerek işe başlayın.
  2. PLANLAMA: Duvar süsünüz birden fazla parçadan meydana geliyorsa parçaları makasla keserek ayırın. Daha sonra parçaları duvarın üzerinde ne şekilde görmek istediğinizi planlayın. Gerekirse, geçici olarak, bant ile duvara yapıştırıp nasıl durduğuna bakın. Bu sırada süslerin yerlerini kurşun kalem ile işaretlerseniz daha sonra yapıştırırken hizalamak kolay olur. Duvar süsleri genellikle yukarıdan aşağıya doğru yapıştırıldığında daha iyi sonuç verir. Yapıştırma işlemi sırasında özellikle büyük duvar süsleri için iki kişinin beraber çalışması daha kolaydır. Aksi takdirde duvar süsünün yapışkan kısmı kendi üzerinde katlanarak size zorluk çıkarabilir. Bebek odası yeni boyanmışsa, duvar süsü uygulamadan önce 2-3 hafta kuruması öneriliyor. Duvar süslerinin çok sıcak veya çok soğuk olan zeminlere yapıştırılması önerilmiyor. Mesela bebek odanızda buhar makinesi kullanıyorsanız duvar süsünü makinenin hemen önüne koymak mantıklı değil.
  3. YAPIŞTIRMA: Duvar süsünün arkasındaki beyaz kağıdı yavaşça çıkarın. Tamamı çıktıktan sonra, gerekirse yardım da alarak,  süsü yukarıdan aşağıya doğru duvara yapıştırın. Yapıştırma işlemi bittikten sonra önce eliniz ile düzleştirin. Sonra da süs ile beraber gelen spatulaya benzeyen özel alet ile, süsün arkasında kalabilecek hava kabarcıklarını dışarı çıkartın. Kimi süslerin önünde de şeffaf koruma tabakası bulunur. Yine yavaşça bu şeffaf tabakayı soyarak çıkartın. Ardından splatulayla hava kabarcıklarını bir daha çıkararak uygulamayı tamamlayın.

Can çok küçük olduğu için henüz kendine özel bir odası yok. Bizim odamızda kendi yatağında uyuyor. İleride onun odasını hazırlarken dekorasyonda duvar süsü kullanmayı planlıyorum. Size de bir fikir vermesi açısından beğendiğim duvar süslerinden örnekler vermek istiyorum.

Duvar süsü fotoğrafları Dalidecals ve Walltat‘dan alınmıştır.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
  1. merhaba elif ben.bir oğlum var odasına duvar süsü kullanmak istiyordum ve sizin paylaştıklarınızı gördüm en sondaki balıklar çok hoşuma gitti ama söylediğiniz sayfalarda bulamadım yardımcı olursanız çok memnun olurum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek Bezinde Kan Damlası

turkish celebrity kids

Bu Ünlü Türk Bebekleri Tanıyor musunuz?