in ,

Bebek Mamamdaki Davetsiz Misafir

Çin'de Melaminli Süt
Çin’de bebek ölümleri gerçekleştikten sonra Çinli yetkililer tarafından imha edilen sütler

Bebeğini hazır sütle ve hazır bebek mamalarıyla besleyen ebeveynleri ilgilendireceğini düşündüğüm bir gelişme var: Melaminli süt konusu…

Hatırlanacağı üzere 2008 yılında Çin’de ve dünyada bir melaminli süt skandalı patlamış ve AB ile Amerika melaminli süt ürünlerinin ithalini aynı sene içinde yasaklamıştı. Bu olay Türkiye’de 2010 senesinde Çiğ Süt Üreticileri Tüketicileri Grubu’nun yaptığı basın duyurusuyla gündeme gelmişti. Çiğ Süt Üreticileri Tüketicileri Grubu, süt tozuyla hazırlanan sütlerde melamin olduğunu ileri sürmüş ve halkı çiğ süt tüketmeye çağırmıştı. Konu o dönemde kamuoyunda tartışıldıktan sonra her zaman olduğu gibi unutulup gitti.

29 Aralık 2011’de Resmi Gazete’de yayınlanan bir yönetmelik gıdalarda “bulaşan” olarak tabir edilen toksik maddelerin maksimum limitlerini düzenliyordu. Geçtiğimiz hafta, 19 Aralık 2012’de, bu yönetmeliğe tüm anne ve babaları ilgilendiren bir ek yapıldı.

Yönetmeliğe göre “Gıdaların 1 kg’ında maksimum 2,5 mg ve  bebek formülleri/devam formüllerinin toz halde olanlarının 1 kg’ında maksimum 1 mg olmak üzere melamin bulunabileceğine” karar verildi. Dolayısıyla melaminli süt ve bebek maması konusu yeniden gündeme geldi.

Melaminli sütü tartıştığım ve konuyla ilgili tüm ebeveynlerin aklında olduğuna inandığım bazı soruları dile getirdiğim yazımın devamı Alternatif Anne‘de.

2 Comments

Yanıt Yaz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bilbo ve Gandalf

Beklenmedik Bir Yolculuk

bebek uyuyor

Uykusuz Her Gece, Yorgun Ölesiye…