bebek isimleri

İsimlerin gücüne inanır mısınız? Düşünsenize… Bebeğinize bir isim veriyorsunuz. Ömrünün sonuna kadar bu isimle yaşıyor. Seçerken dikkatli olmak gerek. Hatalı bir seçimde ilk olarak muzur okul arkadaşların diline düşüyorsunuz. Bunu en iyi ben bilirim.

Adım Tanla. Çok sık rastlanan bir isim değil. Benimle aynı ismi taşıyan biriyle hiç şahsen karşılaşmadım. Ancak son yıllarda sosyal ağlar aracılığıyla tanıdığım aynı isimli birkaç kişi oldu. Bir de tanıdığımız bir aile, yeni doğan bebeklerine, benden esinlenerek Tanla adını koymuştu.

İsmimin veriliş hikayesi de ilginç. Annemle, babam erkek olacağımı düşünerek “Tan” adının üzerinde durmuş. Kız olunca alternatif bir isim düşünmeye başlamışlar. O dönemde meşhur kadın dergisi Elele’nin editörünün de (ya da yazarı? çok emin değilim.) kızı olmuş. Editör kızının adını “Tanla” koymuş. Bu isim annemle, babamın çok hoşuna gitmiş ve bana Tanla demeye karar vermişler. İşte adımın veriliş hikayesi bu.

Seneler boyunca ismimle ilgili pek çok ilginç olay yaşadım. İnsanlarla ilk tanıştığımda kendimi tanıtırken ya da resmi dairelerde işimi gördürürken ismim çoğunlukla yanlış anlaşılır. Bugüne kadar Tamla, Tavla, Tabla, Tannu ve hatta Anna şeklinde söyleyen bile oldu. Çocukken beni kızdırıyordu bu durum. Ancak büyüyüp olgunlaştıkça artık hoşgörmeye başlıyorsunuz. Şu anda bu kadar az rastlanan bir ismim olmasından dolayı çok memnunum. Adımı seviyorum.

Neden Can?

Can daha doğmadan, hatta bebek fikri bile olmadan, seneler önce Kuzey’le birlikte eğlencesine bebek isimleri üzerinde konuşmuştuk. Bir kız, bir de erkek ismi seçmiştik. Böylece oğlumuz olacağı belli olunca uzun uzadıya isim düşünmek zorunda kalmadık. O dönemde severek seçtiğimiz “Can” ismini kullanmaya karar verdik.

Can’ın ismini seçerken şunları düşünmüştük:

 • Anlamı güzel:
 1. Hayat, ruh
 2. Güç, kuvvet, hayatiyet, dirilik
 3. Gönül, yakın dost, çok sevilen arkadaş
 4. Kişi, fert
 5. Sevgili
 • Basit, kısa, akılda kalıcı.
 • Sadece üç harften oluşuyor. Yazması kolay.
 • Diğer dillerde okunuşu ve hatırlanışı çok zor değil. Evrensel bir isim.
 • Öz Türkçe bir kelime.
 • İçinde “ü, ğ, ş” gibi karakterler olmadığı için websitesi ya da e-mail alırken kolaylık oluyor. Şimdi bize deli demeyin. Teknoloji devrinde önemli böyle şeyler…
 • Çevremizde tanıdığımız bütün Can’lar okumuş, güzel meslek sahibi ve sevilen insanlar. İsimlerin gücüne inanmalı mı? Bilmiyorum ama böyle tesadüfler hoş oluyor. Umarım bizim Can’ımız da akıllı ve bahtı açık bir insan olur.
 • “Can’ım oğlum” gibi sözleri kullanmak eğlenceli oluyor.

İşte Can’ın hikayesi de böyle. Umarım oğluma da adı uğur getirir. Adı gibi sevilen bir insan olur. Gittiği yerlere hayat götürür.

Bebek İsimleri Listesi

İsimler derken size bir de müjdem var: Uzun zamandır hazırlamak istediğim Bebek İsimleri Listesi‘ni nihayet tamamladım. Hamilelik ve doğum konularında yazarken, bebek isimlerini ele almamak olmazdı. Ne de olsa bebek sahibi olmanın en zevkli yönlerinden biri de, hayata getirdiğiniz o güzel varlığa ömür boyu taşıyacağı ismi seçmek öyle değil mi?

Bebek İsimleri Listesi‘ne dönersek… Az buz değil. Tam 1.765 adet bebek ismi var içinde. Erkek bebekler için 810 tane ve kız bebekler için de 955 tane isim var. Aralarında neler yok ki:

 • Ege, Sarp, Mert, Ceren, Zeynep ve Duru gibi son yıllarda bebeklere en çok verilen isimler
 • Türkan ve Kadir gibi klasik isimler,
 • Bergüzar, Karanalp gibi uzun isimler
 • Alp, Su gibi kısa isimler
 • Ağça, Ecmel, Kutbay ve Baler gibi az duyulmuşlar

var da var…

Bu listeye eklenmesini istediğiniz başka isimler olursa, ilgili sayfanın altına yorum bırakın. Seve seve eklerim.

Ben isimleri listelerken çok keyif aldım. Bebek İsimleri Listesi umarım size de yardımcı olur.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Can isminin bende de çok özel bir yeri vardır. Erkek kardeşimin ismi Can ve bu ismi ona ben verdim. Annem kardeşime hamileyken ben ilkokula gidiyordum. Hatırlarsın o zaman okuma yazma öğrendiğimiz fişlerimiz vardı. Bunlardan biri de “Can zil çaldı” idi. O zaman Can ismine hayran olmuştum. Annemin karnını okşayıp ismi Can olsun dediğimi çok net hatırlarım. Annem ve babamın da hoşuna gitmiş olmalı ki kardeşimin ismi Can oldu.

  Gerçekten de kişiler isimlerinin özelliklerini taşıyorlar. Can ismini taşıyanlar, girişken, sıcakkanlı, herkes tarafından sayılan ve sevilen kişiler oluyorlar. Yıldızları yüksek oluyor, herkes arkadaşlık kurmak istiyor. Kendilerine özgüvenleri tam olurlar. Öte yandan başarılı insanlar olurlar. Benim kardeşim 3,5 senede üniverisiteyi bitirdi, şimdi de iyi bir işi var. Ha bir der yufka yürekli olurlar. Hepsi öylemi bilmem ama benim Can’ım öyle 🙂

  Eğer kardeşimin isimi koymamış olsaydım oğluma Can ismini verirdim. Ben isimlerin tekliğine inanıyorum aile içinde. Herkes kendi ismini taşısın. Bu yüzden de dede isimlerini vermek bana çok anlamsız gelir.

  Bizim oğlumuzun ismi Ateş olacak. Birkaç arkadaşımın çevresinde Ateş isimli çocuklar varmış. Hareketli, girişken, konuşkan, zeki, fıkır fıkır çocuklarmış. Bakalım benim Ateş’im nasıl olacak 🙂

  • Teşekkürler Gökçecim,

   Valla eski fişler falan, nostalji yaptırdın bana.

   Ateş de çok güzel bir isim. Umarım adı gibi hareketli, neşeli bir çocuk olacak miniğim.

   Bu arada Ateş ismi bebek İsimleri listemde yokmuş. Hemen ekledim 🙂

   Sevgiler

 2. Bende oğluma kısa bir isim vermek istemiştim. hatta hamileyken uzun bir süre onu BERK diye sevdim. ama eşimde çocukluğunda sevgili babasını kaybettiğinden oda ATA diye seviyordu karnımı 🙂 Velhasıl ne o nede ben üzülmedik ATABERK koyduk. hatta Can ile akranlar 🙂 derken bundan 4 ay kadar önce, 10 haftalık hamile olduğumu öğrendiğimde ( tamamen süpriz oldu bize ) onunda yakışıklı bir prens olacağını hissedercesine, bir gece rüya gördüm ve onada CANBERK diye sesleniyordum. kısaca ATABERK & CANBERK… neye niyet neye kısmet diye buna deniyor demekki. Hep hayalimde tek hecelik isimler vardı :))

 3. Can ismini eskiden beri çok severim. Umarım oğlunuz büyüdükçe, her bir güzel anlamından can alır isminin 🙂 Ayrıca, bildiğim kadarıyla Farsça kökenli bir isim.

 4. Merhaba,

  Benim adim da pek bilinen bir isim degil ve bugune kadar bununla ilgili bir cok sikinti yasadim o yuzden cocugum olursa kolay bir isim koymayi dusunurdum her zaman. Sonra evlendim ve esimin soyismi cok uzun oldugundan cocuga hem kolay hem kisa hem anlamli hem oz Turkce bir de Abd de yasadigimiz icin Ingilizce telaffuzu sorun olmayacak ve icinde Turkce karakter olmayan bir isim bulmak cok zaman aldi. Cok zor oldu ama nihayet bulduk ! Simdi daha 3.5 aylik ismini anlamiyor ama umarim bu kadar ugrasima deger ve EDIZ de ilerde ismini sever 🙂

  • Reşide ismini ben gayet iyi bilirim. Babaannem tarafında akrabamız olan Reşide halam vardı. Çok tatlı bir kadındı. Ediz de çok hoş. Biraz da nostaljik. Ediz Hun’u hatırlatıyor. .Çok kibar ve beyefendi bir aktör olduğunu düşünüyorum. Edizcik de umarım adı gibi güzel bir yaşantıya sahip olur.

 5. Pırıl ismi gerçekten “ismiyle yaşasın” deyişine oldukça uygun . Kız isimlerinde ciddi bir alternatif diye düşünüyorum . ? Kendi ismim diye demiyorum ama insana özel hissettiriyor .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Losev

Siz Hiç LSV Dükkan Çikolatası Tattınız mı?

Uykuya Yenik Düşmeden