22. Ay

Minik oğlum 22. ayı buldu… Yakında 2 yaşını kutlayacağız. Onunla beraber biz de büyüyoruz gibi hissediyorum. Hakikaten hatıralarımıza gömülmüş pek çok duyguyu ve anıyı onunla beraber yeniden yaşıyor, eskiyi yadediyoruz. Bizim ona öğrettiğimiz pek çok şey olsa da, onun da bize öğrettiği, bize farkına vardırdığı pek çok şey var. Bunlar için şükrediyoruz.

Gelelim 22 aylık bebeklerin tipik gelişim aşamalarına…

Fiziksel Gelişim

 • Motor becerileri: 22 aylık çocuğunuz muhtemelen küçük bir topu kafasının üzerine kaldırıp, kendi üzerine düşürmeden ileriye doğru fırlatabilir. Büyük toplara ayağıyla vurmaya çalışabilir. Bunu tam olarak beceremediği için topa doğru yürüyerek, ayağıyla ittirebilir.

Konuşma Gelişimi

 • Kelime bilgisi: Tipik bir  22 aylık çocuk 20 kelimeye kadar konuşabilir ve bu kelimeleri birleştirerek basit cümleler ya da sorular sorabilir.
 • Küçük komutan: 2. yaşa yaklaşırken bebekler karakterlerini kazanma ve gösterme savaşı içindedir. Artık hem beden dilinde uzmanlaştığı, hem de muhtemelen bir dilli böcek olduğu için sizinle iletişimi daha rahat kurar. Ancak bu yaştaki çocuklar istediklerini emir kipiyle söylemeyi sever. Onunla konuşurken “Sus!” diyebilir ya da siz bir hareket yaparken “Dur!” diye emirler verebilir. Bu şekilde konuşurken aslında sizin nasıl tepki vereceğinizi ölçmektedir. Bu durum ona “Lütfen” demeyi öğretmek için güzel bir şans olabilir.

Algısal ve Kavramsal Gelişim

 • Kitaplar: Bu yaştaki  çoğu ufaklık kitaplardan hoşlanır, kitapların resimlerine işaret ederek kendince okuyormuş gibi yapabilir. Eğer bir kitabı ters olarak tutarsanız, resimlerinin ters olduğunu fark edip, düzeltmeye çalışabilir. Ya da ters de olsa bazı resimleri tanıyabilir.
 • Hedef belirleme: 22 aylık çocuklar yavaş yavaş günlük hayatta yapmak istedikleri şeylerle ilgili kendilerine hedef koymaya başlayabilirler. Örneğin bisikletlerini belli bir yoldan sürmek, basit bir yapbozu kendi başlarına bitirmek, merdiveni kendi başlarına çıkmak gibi… Gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra yaşına uygun işleri kendi başına yapması için fırsat tanıyın. Hedeflediği işleri yaparken kimi zaman başarılı, kimi zaman başarısız olabilir. Ancak bu duyguları tatmasına izin verin.

Sosyal ve Duygusal Gelişim

 • Başkalarıyla iletişim: Bu yaştaki çocukların dünyası hala fazlasıyla kendine dönüktür. Sizinle çok iyi iletişim kursa da, yaşıtlarıyla hala çok iyi anlaşmayabilir. Bu yaşta beraberce oyundan çok yan yana oyun görülür. Oyuncak kavgaları çıkabilir. Yabancılar ve daha önce çok karşılaşmadığı aile bireylerinden çekinebilir.
 • Sırasını beklemek:Sosyal yaşamın en basit kurallarından biri olan sırayı gözetmek kavramının temelleri bu yaşta atılır. Kalabalık ortamlarda bulunurken, parktaki oyuncakları kullanırken sırayı beklemek kavramını öğretmek için güzel bir zamandır. Hatta bunun için evden dışarı çıkmanıza bile gerek yoktur. Eğer kardeşi varsa belli bir oyuncağı oynarken, su içerken, tuvaleti kullanırken sırayı beklemek kavramının önemi anlatılabilir.

Yemek

 • Yemeklerde çeşitlilik: 22 aylık bir çocuk artık pek çok değişik gıdayı yer durumda olmalıdır. Öğünlerinde ona tahıllar, et, bakliyat, sebze ve meyve gibi değişik besin gruplarından yiyecekler sunarak her besin grubuna alışmasını sağlamalısınız. Onunla beraber sofraya oturup, değişik yemekleri onunla beraber yiyip, ona örnek olmalısınız.
 • Kişisel temizlik: Bu yaştaki çocuklar basit kişisel temizlik kurallarına alışmaya başlamış olmalıdır. Örneğin yemekten sonra elini ve ağzını yıkamak, tabaklarını mutfağa götürüp tezgahın üzerine koymak gibi basit işlemleri yapabilir. Ellerini yıkarken lavaboya erişmesi için çocuk merdiveni faydalı olabilir. Tabakları taşırken kazaların oluşmasını engellemek için plastik tabaklar kullanılabilir.

Uyku

 • Disiplin: Çocuğunuz artık uyku konusunda da yavaş yavaş disiplin altına girmeye başlamalıdır. Eğer henüz kendi başına uyumuyorsa, akşamları uyku rutininizi uyguladıktan sonra onu yatağına koyarak “Artık uyku zamanı… Haydi başını yastığa koy ve gözlerini kapat!” diyerek onun zihnini uykuya hazırlayabilirsiniz. Eğer tek başına uyumaya alışmadıysa uyuyana kadar yanında kalabilirsiniz.

22 Aylık Bebeklere Uygun Oyunlar ve Oyuncaklar

22 aylık bebeklerin gelişimini destekleyecek oyun ve oyuncaklar şöyledir:

 • Doğa oyunları: Bu yaştaki çocuklar için dışarıda oynamak çok güzel bir deneyimdir. 22 aylık çocuğunuzu doğayla tanıştırmak için fırsatları değerlendirin. Onu bahçeye çıkarın, mahallenizdeki parka götürün ya da hiç olmazsa sakin bir sokağın kaldırımında yürüyüşe çıkarın. Küçük bir piknik sepeti hazırlayarak uygun bir alanda piknik de yapabilirsiniz. Doğada bulduğu taşlar, yapraklar, böcekler, parktaki kum havuzunu eşelemek, toprakla oynamak onun için güzel birer deneyim olacaktır.
 • Oyuncaklar: 22 aylık çocuklar için bol renkli, ses çıkaran ve interaktif özellikleri olan oyuncaklar güzel birer seçim olacaktır. Piyano, gitar gibi oyuncak müzik aletleri ilgisini çeker. Evdeki tava ve tencereleri ters çevirip, eline metal kaşık, tahta kaşık gibi mutfak aletleri vererek de biraz gürültülü ancak eğlenceli bir ortam yaratabilirsiniz.

Kaynaklar

Baby Center 1  | Baby Center 2 | Baby Centre | Huggies

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sevgililer günü moda

Sevgililer Günü Çocuk Modası

dede

Mavi Gözlü Koca Adam…