in , ,

Bebeğin Çıkmamış Dişinin Sağlığı

Okurlarım bilir. Bebek sağlığı ve hijyeni konusunda çok meraklıyım. Sağlık konularında bulduğum herşeyi okur, doktoruma danışır ve eşimle birlikte bebeğimiz için kendimce en doğru kararları almaya çalışırım.

Bir müddet önce severek takip ettiğim babycenter.com websitesinde bebeklerin ağız sağlığı ile ilgili bir yazı okudum. Yazı özetle “bebeklerin dişleri çıkmadan önce de damaklarının banyo zamanı temiz bir bez ile silinerek temizlenmesini” söylüyordu. Her ne kadar dişler çıkmadan önce bakteriler ağıza pek zarar veremese de; bebeği ağız temizliğine alıştırmak için bunu öneriyorlardı.

Bu öneri kaşlarımın hafifçe kalkmasına neden oldu. Kendi ağız sağlığıma çok önem veririm. Dişlerimi düzenli olarak fırçalar ve rutin diş doktoru ziyaretlerimi ihmal etmem. Can’ın da dişleri çıktığı zaman ona da iyi bir diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için elimden geleni yapacağım. Ama ne yalan söyleyeyim bir bebeğin daha dişleri çıkmadan damağını temizlemek bana biraz utopik geldi. Bebeğin ağzına sokacağımız bezden dolayı damağının tahriş olması daha büyük bir risk bence. Bilmem siz bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu arada Can’ın ilk diş fırçası aşağıdaki muzlu diş fırçası (Baby Banana Brush) olabilir.  Ürün silikondan yapılmış ve Bureau Veritas Güvenlik Sertifikasına sahip. Firma tarafından phthalates, kurşun ve BPA konusunda güvenlik standartlarına uygun olduğu ifade ediliyor. Daha sonra zamanı geldiğinde, bu ürün hakkında daha detaylı bir araştırma yapacağım. Çok şirin değil mi?

Foto: babybuzzcafe.com

One Comment

Yanıt Yaz
  1. Can 10 ayına girmek üzere. Alttaki iki dişi daha yeni çıkmaya başladı. Üstten bir dişi ise patlamak üzere. Eşime ağız sağlığı ve Baby Banana Brush diş fırçası hakkındaki yazılarınızı söyledim ve fırça alalım dedim. Erken olduğunu düşünüyor. Ben almak istiyorum. Öneriniz nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Güzel Gelişmeler

Bebeklere Sakın Su Vermeyin!