in , , ,

Araba Koltuğum Dar Geliyor Anne!

Can 1 yaşını geçti. Yaşıyla beraber kendisi de büyüyor. Küçülen giysilerini parti parti yıkayıp kaldırıyorum. Belli mi olur. Belki de ileride bir başka mini-kişi tarafından kullanılırlar 🙂

Can’ın büyüdüğünü en çok anladığımız eşyası ise araba koltuğu. Hastaneden çıktığımız günü hatırlıyorum… O güneşli Nisan sabahında, onu araba koltuğuna ilk kez koyarken nasıl yapacağımızı bilememiştik. Sanki kırılacak bir biblo gibi bir yerini incilteceğimizden korkmuştuk. Araba koltuğunun içinde, uzun, çizgili şapkasıyla bir yer cücesi gibi sessizce uyuyan oğlumu hemşireye gösterip “Tamam, doğru şekilde oturtmuşsunuz” diye olurunu almadan içimiz rahat etmemişti.

O günün üzerinden 1 seneden fazla zaman geçti. Can şimdi araba koltuğuna (Chicco Keyfit 30 Infant Car Seat and Base) sığmıyor. Özellikle son dönemde emniyet kemerini bağlamamak için direniyor. Ayaklarıyla arabanın koltuğunu bir keçi gibi tepiyor. Anlayacağınız araba koltuğunu değiştirmenin zamanı geldi. Bu yazımda yeni araba koltuğumuz olacak Britax Frontier 85 Combination Booster Car Seat’i seçerken nelere dikkat ettiğimi anlatacağım.

otokoltugu

Güvenlik ve Kanuni Zorunluluklar

İstatistiklere göre Amerika’da 1-14 yaş arasındaki çocukların en büyük yaralanma ve ölüm sebebi araba kazaları. Bu nedenle araba güvenliği konusuna oldukça hassas bakılıyor. Bebeklerin ve belli bir yaşa kadar olan çocukların araba koltuğu (infant seat, convertible car seat ya da booster seat) olmadan arabaya binmeleri yasak. Bizim yaşadığımız eyalet olan Texas’da 8 yaşından ve 150cm’den küçük çocukların mutlaka araba koltuğu kullanması gerekiyor.

Hangi Araba Koltuğunu Seçmeli?

Araba güvenliği konusunda ebeveynlere referans olarak hazırlanmış olan SaferCar.gov websitesindeyse kullanılacak araba koltuğu tipleri ise şu şekilde sıralanmış:

Doğum-1: Yaş Arka koltuğu konumlandırılmış ve arkaya bakan infant car seat (bebek araba koltuğu) ya da convertible seat (değiştirilebilir koltuk) kullanın.
Doğum-1 Yaş araba koltuğu

1-3 Yaş: Araba koltuğunun kilo ve boy limitlerini göz önünde bulundurarak, bebeğinizi mümkün olduğunca uzun süre arkaya bakan türde infant car seat ya da convertible car seatde tutmaya devam edin. Bebeğiniz bu limitleri aşınca öne bakan convertible car seate döndürebilirsiniz.
1-3 yaş araba koltuğu

4-7 Yaş: Araba koltuğunun kilo ve boy limitlerini göz önünde bulundurarak, çocuğunuzu mümkün olduğunca uzun süre öne bakan türde convertible car seatde tutmaya devam edin. Çocuğunuz bu limitleri aşınca booster seate (yükseltilebilir koltuk) terfi edebilirsiniz.
4-7 yaş araba koltuğu

8-12: Yaş Araba koltuğunun kilo ve boy limitlerini göz önünde bulundurarak, çocuğunuzu mümkün olduğunca uzun süre booster seatde tutmaya devam edin. Çocuğunuz bu limitleri aşınca emniyet kemerine terfi edebilirsiniz.
8-12 yaş araba koltuğuBu durumda Can için infant car seatten convertible car seate geçmeye karar verdik. Araba koltuğunu elbette yine arka koltukta ve Can’ın kilo ve boy durumuna göre mümkün olduğunca uzun süre, arkaya bakar şekilde kullanacağız.

Ürün Seçimi

Amerikan piyasasında kaliteli araba koltuğu ürete birkaç firma var. Chicco, Britax, Evenflo, Graco  ve Safety 1st bunlardan en bilinenleri.

Can için convertible car seat arayışlarına bebek mağazası BabiesRUs’ı ziyaret ederek başladık. Mağazada sergilenen koltukları tek tek inceleyip, Can’ı içlerine oturtarak test ettik. Beğendiğimiz modellerin fotoğraflarını çekerek eve döndük.

Evde benim klasik ürün seçimi sürecim başladı. Önce modellerin hepsini başta amazon.com olmak üzere, beğendiğim birkaç bebek sitesine girerek aşağıdaki bilgileri kontrol ettim

 • Müşteri sayısı: Ürünlerin kaç kişi tarafından tercih edildiğine baktım. Çok müşteri tarafından tercih edilen markaların güvenilirliği daha yüksek oluyor.
 • Müşteri yorumları: Müşteri yorumlarını okudum. Müşteri yorumlarında çok düşük ve çok yüksek puan verenlerin yorumlarını okuyup, ürünlerin zayıf ve güçlü yönlerini keşfediyorum.
 • Fiyat: Fiyat da elbette önemli bir kriter. En ucuza kaçıp kaliteyi düşürmeden, aile bütçesini sarsmayacak ürünleri tercih ediyorum.
 • Güvenlik ve rahatlık: Araba koltuğu gibi ürünlerde önemli olan bu özelliği kısmen mağazada yaptığımız testle, kısmen de ilgili müşteri yorumlarından aldığımız ipuçlarıyla değerlendiriyorum.
 • Uygunluk: Alacağımız modelin Can’ın boy ve kilosuna uyması ve mümkün olduğunca uzun süre kullanılması da önemli.
 • Estetik: Piyasadaki pek çok model arasından hoşuma giden ve Can’a yakışacağını düşündüğüm renk ve desenleri seçiyorum.

Yaptığım değerlendirmelerde finale kalan 3 model oldu:
Graco Nautilus 3-in-1 Car Seat
Britax Frontier 85 Combination Booster Car Seat
Safety 1st Alpha Omega Elite Convertible Car Seat

Graco Nautilus en fazla tercih edilen marka olmasına rağmen bacak arasına gelen emniyet kemerinin çok sıkışık olduğu konusunda tekrar eden müşteri yorumları vardı. Bu nedenle onu eledik.

Safety 1st Alpha Omega modeliyse üçü arasında en uygun fiyatlı olmasına rağmen, arabaya bağlanma mekanizmasında sorunlar yaşandığını öğrendim.

Sonuçta Britax Frontier 85, üç seçenek arasından en yüksek fiyatlı olmasına rağmen, yüksek müşteri memnuniyeti (%95’i 3 yıldız ve üzerinde vermiş.) kalbimi çaldı. Can için Rushmore modelini sipariş ettik.

Araba koltuğumuz önümüzdeki günlerde ulaşacak. Test ettikten sonra sizi bilgilendireceğim.

Güvenli yolculuklar!

4 Comments

Yanıt Yaz
 1. Eveeeet! Simdi tam buralardayiz biz de… Araba koltugu bakmaya basladik… Bizim ki de ayaklariyla koltugu tekmeleyip kendini geriye atiyor, cok huysulaniyor koltukta… Zamani geldi galiba 🙂
  Britax dan memnun musunuz hala..?

 2. Direkt booster’a mi gectiniz? Convertable’a gecmeyi dusunduk ama, booster daha uzun kullanimli sanirim. Ikinci cocugu da dusundugumuz icin convertable daha mi iyi olur?

  • Biz infant car seat’ten convertible car seat’e geçtik. Booster seat daha büyük çocuklar için… Çünkü convertible’da koltuğun yan tarafları da oldukça korunaklı. Ufak bebekleri/çocukları korunaklı koltuklara oturtmakta fayda var. Bu nedenle koltuk üreticisinin boy/kilo sınırlamalarını göz önünde bulundurarak, o limitlerin sonuna gelene kadar mümkün olduğunca infant car seat ve convertible car seat’ta tutmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Kız Bebek Bahar Elbiseleri

Kızlar İçin El Örgüsü Bahar Elbiseleri

çocuk bayramı

Can’ın İkinci 23 Nisan Bayramı