Son Yazılar

Annenin Sütü Fazla Geliyor Bebeğim

Fotoğraf: kadinlarkulubu.net

Önce güzel haberimizi veriyorum. Can’ın ishal sorunun nedenini öğrenmek için yaptırdığımız kaka testinin sonuçları temiz çıktı. Mide ve de bağırsaklarda ilaç kullanmamızı gerektirecek bir virüs olmadığı için çok sevindim.

Dün test sonuçları gelmeden önce “bebeklerde yeşil renkli, köpüklü, mukuslu, ishal kaka” konusunu internetten araştırıyordum. İnsanoğlunun hafızası ne kadar bulanık. Aslında bu sorunu daha önce de yaşamış ve hatta Haziran ayının ortalarında bu konuda bir yazı yazmıştım. Ama az uyku ile beyni bulanmış annen konuyu unutmuş Can’ım.

Belirtiler o zaman da aynıydı; şimdi de aynı:

 • Yeşilimsi, köpüklü, mukuslu ve fazlasıyla ishal kaka
 • Beslenirken göğüsü çekip bırakma
 • Başını geriye atıp, sırtını yay gibi germe
 • 2-3 dakika emdikten göğüsten uzaklaşma

Şimdi tekrar anlıyorum ki; bizim sorunumuz anne sütünün fazla gelmesi. Bu konuda La Leche League’in* hazırladığı makalelerden özetler veriyorum:

Anne Sütünün Fazla Gelmesi

Anne sütündeki yağ, sütün göğüste bekleme süresi ve beslenme anında göğüslerin doluluk durumuna göre farklılık gösterir:

 • Emzirmeye başlanan ilk anda gelen, laktoz açısından zengin, düşük kalorili ve az yağlı süte önsüt (foremilk)
 • Önsütü takip eden, yağlı ve doyuruculuğu yüksek süte sonsüt (hindmilk) denir.

Önsütün içindeki laktoz, sütte doğal olarak bulunan bir şeker olup, fazla tüketimi gaz ve mide rahatsızlığı verir. Sürekli önsüt tüketimi, bebeklerde yeşil, sulu ve köpüklü kaka üretimine yol açar. Uzun vadede hazmedilemeyen laktoz bağırsaklarda birikerek, bağırsakların iç çeperini tahriş eder ve geçici laktoz duyarlılığına yol açar. Hatta kimi durumlarda, bizim Can’da yaşadığımız gibi, kakada ufak miktarlarda kana yol açabilir. Bu belirtiler çoğunlukla kolik, reflü, besin alerjisi gibi rahatsızlıklarla karıştırılıp, gereksiz yere bebeğe testler yapılabilir.

Anne Sütünün Fazla Gelme Sebepleri

 • Annenin bünyesinin doğal olarak (herhangi bir uyarıcı olmadan) fazla süt üretmesi.
 • Bebek bir göğüsü bitirmeden diğer göğüse geçirmek. Benim sorunum sanırım bu. Emzirmeyi ilk öğrenirken hemşireye ne kadar emzirmem gerektiğini sormuştum.O da “her göğüsten 10’ar dakika vermek yeterlidir” demişti. Ben de bu tavsiyeye uyarak bugüne kadar Can’ı hep bu şekilde emzirdim. La Leche League’e göre bu uygulama hatalı. Sütü fazla gelen anneler, bebeğin ikinci göğüsü de alması için ilk göğüsten emzirmeyi erken kesip, diğer göğüse geçiriyor. Halbuki bebek ilk göğüsten hızla akan önsüt ile karnını doldurup, diğer göğüsten de yine önsüt alıyor. Sonuçta; yağlı ve doyurucu sonsütü bir türlü alamadığı için, bebeğin karnı aç kalıyor. Ayrıca laktoz açısından zengin önsütü fazlasıyla aldığı için, midesi gaz yapıyor ve ağlıyor. Anne de bebeğin tatmin olmadığını görünce sütünün az geldiğini düşünüyor.
 • Pompa ile çok sağmak. Anne sütünün fazla olduğu durumlarda, bebeğin beslenirken zorluk çekmemesi için, beslenme seanslarından önce bir miktar sütü elle ya da pompa ile sağmak hem memedeki basıncı almak açısından hem de önsütün fazla olan kısmını ayırmak açısından önerilir. Ancak bebeği emzirmeden önce yapılan sağma işlemi 2-3 dakika kadar kısa tutulmalıdır. Eğer sağma uzun dakikalar boyunca yapılırsa, annenin daha çok süt üretmesine neden olabilir.

Anne Sütünün Fazla Gelme Sorununa Çözümler

Can’ın mide ve bağırsaklarında yaşadığı sorunlar canımızı çok sıktı. Anne sütünün fazla gelme sorununu hatırlamadığımız için gıda alerjisi testi, kaka testi gibi gereksiz yere bir sürü test yaptırmış olduk.

Son dönemde, Can’ın sıkıntıları özellikle emzirdikten sonra ilk 30-40 dakika içinde ortaya çıktığı için, bu durumun anne sütünden kaynaklanabileceğini seziyordum. Fakat sütün fazla gelme sorununu hatırlayamadığım ve bu soruna çözüm de bulamadığımdan Can’ı anne sütünden tamamen kesmeyi düşünüyordum. Bir diğer neden olarak da benim yediğim bazı besinlerin sütümden bebeğime geçtiğini ve onu rahatsız ettiğini düşünüyordum. Bu seçeneği elemek için bir süre süt ürünlerini yememe yoluna gitmiştim. Yine kakadaki kan sorununu çözmek için proteine duyarlı olan bebekler için özel olarak geliştirilmiş Alimentum’lu mamayı denedik. Ancak, elbette, Can’ın durumunda bir değişiklik olmadı.

Şimdi sorunu büyük ihtimalle netleştirdiğimize göre çözüm yollarına bakalım. La Leche League’in anne sütünün fazla gelme sorununa çeşitli çözüm önerileri var. Bunların tam listesini önceki yazımda verdiğim için burada tekrar etmeyeceğim.

Bu önerilerden “bebeği her beslenme seansında sadece bir göğüsle beslemek” ve “eğer bir göğüs çok dolarsa bebeğe vermeden önce birkaç dakika kadar sağmak ve sağılan sütü atmak” stratejilerini uygulayacağım. Umarım faydalı olur.

Ayrıca yarından itibaren katı gıdalara tekrar dönüş yapmayı düşünüyorum. Bu sefer buğday lapasını deneyeceğim. Can artık büyüdüğü için iştahı giderek artıyor. Buğday lapasının beslenmesini çeşitlendireceğini ve katı gıdalara alıştırmaya başlayacağını umuyorum.

Kaynaklar
*La Leche League International bebek ve annenin sağlıklı gelişimi için önemli bir unsur olan anne sütü konusunda anneleri bilgilendirmek, anneden-anneye destek vermek, bilgilendirmek, eğitmek ve emzirmeyi teşvik etmeyi misyon edinmiş bir kurumdur. Anne sütünün fazla gelmesi konusunda daha fazla bilgi için İngilizce kaynaklar: Sütün fazla gelmesi | Önsüt-Sonsüt farkı

Hakkında Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 4 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım Bebek ve Ben'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

43 yorum

 1. Yazınızı ilgiyle okudum, aynı sorun benim 3,5 aylık oğlumda da mevcut herşeyi yerken birden kakası mukuslu ve beyaz pütürlü oldu. Besin alerjisidir dediler, süt ürünü kuruyemiş tüketmiyorm ama zaman zaman kakamız dğzelsede genel osorun devam ediyor. ve benim bebeğim tek gögüsle doymuyor. Sorum La Leche League’in anne sütünün fazla gelme sorununa uyguladığınız teknikler iyi geldi mi?

  • Merhaba Hande,
   Öncelikle bir konuyu daha iyi anlamak için bir sorum olacak. “3,5 aylık oğlumda da mevcut herşeyi yerken…” demişsin. Anne sütü dışında neler yiyor acaba?

   • Kelimeyi degistirdigim icin yanlışlik olmuş. Bebegim sadece anne sutu iciyor. Ben herseyi yerken hicbirsry yiyemez oldum:)

    • Yeniden selam Hande,

     İpuçlarını toplamaya başladık :) Şimdi bulgulara bakalım:

     Sadece anne sütüyle beslenen küçük bebeklerde kakada beyaz pütürlerin olması anne sütünün yağlı kısmının tam olarak sindirilemediğinin işareti olabilir. Yine formul mama ile beslenen bebeklerde mamanın tam olarak biberon içinde karışmadığı durumlarda böyle beyaz noktalar kakada oluşabilir. İkisi de gayet normal. Zamanla bebek büyüdükçe sindirim sistemi geliştiği için geçecektir.

     Yine mukus bir gıda alerjisinin sebebinde oluşabilir. Senin bebeğin katı gıdalara başlamadığı ve tek besini anne sütü olduğu için bu ihtimal yok. Olsa olsa anne sütünün yapısından kaynaklanabilir. Annenin beslendiği gıdaların niteliklerinin (örneğin anne gaz yapan şeyler yerse bebekte gaz olması) bebeğe geçip geçmediği tartışma konusu. Bazı kaynaklarda geçtiği söylenirken, bazılarında geçmediği söyleniyor. Ama yine de mesela bebek gazlı olduğunda ilk olarak annenin aklına kendi beslenme şeklini değiştirmek geliyor. Mukusta da aynı mantık. Bu nedenle ben de Can mukus sorunu yaşadığında ilk olarak beslenmemi değiştirmiştim. Sorun hangi yiyeceğin mukus yarattığını bulmakta. Şüpheli yiyecekleri teker teker elemine etme yoluna giderek bunu deneyebilirsin. Ancak her besinin etkisinin vücuttan atılması için 1-2 hafta beklemeyi öneriyorlar ki, aldığımız tüm besinleri düşündüğümüzde bunu denemek çok uzun sürer. Ben senin durumunda anne sütünün fazla gelmesinden şüpheleniyorum. (bahsettiğin iki durumun dışında bir belirti olmaması halinde)

     Mukus+beyaz noktalar anne sütünün fazla gelmesinden olabilir. Ben bunu anladıktan sonra Can’ı üst üste birkaç beslenme seansında bir taraf bitene kadar aynı taraftan emzirmeye başlamıştım. Bu bir ölçüde işe yaradı. Ancak diğer taraf bu sırada dolabiliyor. Bu nedenle yukarıda belirttiğim gibi diğer tarafa geçmeden önce temiz bir beze biraz sağarak ön sütü biraz boşaltmak gerekiyor.

     Bebek kakasında mukus kimi zaman ağızdaki fazla salyalanmadan da oluşabiliyor. Her ne kadar 3,5 ay diş çıkarmak için oldukça erken olsa da bu ihtimali de kontrol et. Bebeğin damaklarında diş oluşumuna benzer bir şişme var mı kontrol et. Çünkü bazen salyalanma diş çıkmasından çok önce başlayabiliyor.

     Son olarak beyaz pütürlerin niteliğine bak. Bazen bebek bezleri çok dolduğunda şişerek içinden parçalar kopup kakaya yapışabiliyor.

     Eğer fotoğrafı varsa bana gönderebilirsin. Hiç çekinme… Ben bakar ve anlamaya çalışırım. Ancak bu beyaz maddelerin niteliğini anlamak için kakanın derininde mi, yüzeyinde mi olduğuna bakmanı ve gerekirse tek kullanımlık bir tahta çubuk ya da onun benzeri birşeyle dağılıp dağılmadığını anlamaya çalışmanı öneririm. (Evet, bunu da söyledim sevgili okurlar… Annelik böyle birşey ve bu ayıp ya da iğrenç değil :) )

     Elbette bunların sadece benim tecrübelerimden kaynaklanan tahminlerim olduğunu ve en doğru bilgiyi doktorunun vereceğini belirtmek isterim.

     Aklına takılan başka konular olursa sormaktan çekinme.

     Minik bebişinle güzel günler.

     • Cok tesekkur ederim. Bu kadar detayli ve güzel anlstim icin. Zaten yarin cocuk gastroentogundan randevu aldik. Riske stmsmsk icin. Bende anne sütünün fazla gelmesinin üzerinde duruyorum, zira butun belirtiler var. Bu nedenle tam düzende oturtamiyorum. Cani istediği zaman besleniyor cunku. Arti dis cijartmasindan 15 gundur supheleniyoruz. Doktorumuzda suphelendi ama henüz cikan bir diş yok. Ates disinda tum dis belirtileri de var saniyoruzki dis hazırlığı yapıyor. Kaka kontrolü nu yapacagim. Resim cekmistik doktora gostermek icin ama oradan hic anlasilmiyor. Doktorun durumuna gore haber veririm. Tek göğüs vermeyide denerim ama doymuyor bizim ufaklik:) cok tesekkur ederim tekrardan guzrl bilgiler icin. Ayrıca siteyide takibe alacağım zira çok faydalı bilgiler icerdigini düşünüyorum. Can’a da sevgiler

     • Rica ederim Hande. Doktor randevusu isabetli olmuş. Gelişmeleri unutmazsan yaz buraya. Böylece daha sonra okuyan arkadaşlara da faydalı olur.
      Bloguma her zaman beklerim.
      Can da minik kardeşine öpücük gönderiyor.

 2. Hande hanım aynı dertten muzdaribiz sizin çözüm arayışınız bize de yol gösterecek eğer gelişmeyi bildirirseniz çok makbule geçecek. Hepimizin bebeğine şifa diliyorm.

  • Dun gittik doktora bazı kaka testleri verdi. Sonuca gore kolonoskopi yapabilirim dedi. besin alerjisi veya mikrobik olabilir dedi. Kolonoskopi asamasina gelirsek ne yaparim bilmiyorum. Belki baska bir cocuk gastroentoguna daha gotuturuz. Anne sutunun fazla gelmesininse sadece bebegin iyi kilo almasına sebep olacagini söyledi. Katı gıdalara gecince bu alerji mevzusu daha da zor oluyormus. Birde laktozu sindirememe durumu varmis bu belirtileri gösteren. Coktum şimdiden ne cok bu sorunu yasayan varmis inanamazsiniz. Hepimize bol sifalar. Bence sizde biran once doktor yoluna girin gec kalmamak lazim.

   • Umarım test sonuçları olumlu gelir Handecim. Moralini hiç bozma. Bebeğin mutlaka büyüyecek ve bu aşamaları atlatacak. Senin gibi alakalı bir annesi olduğu için çok şanslı. Test sonuçlarını yazarsan sevinirim.
    Sevgiler.

 3. Ben de dediğiniz gibi farklı bir doktora danışacağım umarım herşey herkes için iyi olur feraha kavuşuruz.

 4. Cok uzun zamandir calprotectin testi icin yeterli kaka yapmasini bekledik. Iyi diye bilinen bir hastanede kaka testini vermek icin enteresan olaylar yasadik. Yeter dendi, yetmez dendi getirin uzerine ekleyelim dendi nasil olacaksa neyse bunun n sonucunda testimiz 800 cikti sinir deger 50ymis kakada besin, kan reduktan madde bulunmadi birde ph 6. Kilo kaybimiz yok. Gastroenteroloji doktorumuz getirin kolonoskopi yapalim dedi. Bizde teste guvenmedigimizi soyledik. Tekrar yazdi ama ben ayni hastanede testi yaptirsam mi yaptirmasammi diye dusunuyorum. Cocuk doktorumuzda kakada kan yok, kilo kaybi yok ilk kolonoskopi son çare siz universitede bi4 doktor var ona gidin dedi. Universitedeki doktorda izinli suan ne yapacagimizi bilmez durumdayiz. Istanbulda baska hastaneye gotursek kaka önemli kakayi in yapmadikdan sonra o testi burda yaptirdiktan sonra hicbir anlami yok. Iste bizim durumumuz boyle. Bu süredetek emin olduğum sey bizim kuruyemise kesin alerjimiz var.

  • Güncelleme için teşekkürler Hande,

   – Referans limiti 50mg/g olan Calprotectin testi sizde 800mg/g çıktı.
   – Kakada besin?, kan ve redüktan madde bulunmadı. Ph değeri 6 çıktı. Kilo kaybı yok.
   Doğru anlamış mıyım?

   Pekiyi test sonucunda gastroenterolog doktor ne dedi? Kolonoskopi talep etmesi dışında başka bir yorumu olmadı mı?

   Elbette teste güvenmediyseniz yeniden yaptırılabilir. Ben olsaydım emin olabilmek için farklı bir yeri denerdim. Yalnız hastane değiştirirken hastanenin hangi laboratuvarla çalıştığına da dikkat edin. Aynı yer olmasın.

   Üniversitedeki doktor izinden ne zaman dönüyormuş? Beklemeye değecek bir süre mi?

   Oğlun şu anda yaklaşık 4,5 aylık olmalı. Kakasındaki mukus ve beyaz pütürler şikayeti devam ediyor mu?

 5. bebişimin kakasında iki aydır kan var. inek sütü alerjisi dendi bir aydır diyet yapıyorum ancak geçmedi aksine artış var. kan ilacını verdiğim zamanlarda daha çok oluyor. ayrıca kakası çok ishal ve yeşil sümüksü. kilosuda 400gr eksik. yazmış oldunuz yazıdaki fazla sütten kaynaklanan bir durumdan bizde şüphelenmekteyiz. bu konuda görüş ve tecrübelerinizi alabilirmiyim. yazınızı okudum uygularsan ne kadar sürede düzelir? teşekkürler

  • Selam Pınar,

   Sorunu yanıtlayabilmek için birkaç ufak sorum olacak…

   – Bebeğin kaç aylık ve cinsiyeti ne?
   – En güncel boyu ve kilosu nedir?
   – Günde kaç kere ve ne ile besliyorsun?
   – Kan ilacı derken neyi kastediyorsun?

   Sevgiler

 6. Ben Yasemin benim kızım tam 53 gunluk ve bır ayı geçtikten sonra kakasini yapamamaya başladı ama kakası sizin anlattığınız gibi sulu ve beyaz puturler var yani ancak ben uyarınca yapabiliyor yoksa ağlıyor emmiyor beni emdi mı de kusuyor yaptırmıyorum belki kendi yapar diye tabi ağlıyor ağlıyor emmiyor ac da olunca kızımı mecbur uyarıyorum zeytintag pamukla neden böyle oldu anlamadım. Böyle Olan da var mı acaba

 7. Merhabalar
  Kızım 3 aylık ve bahsedilen tüm belirtilerimiz var. Doktor 10 günlük bir diyet önerdi ve bugün 5. Günümdeyim. Kakası hala yeşil ve ufak kanamalar da mevcut Alerji olmasından çok korkuyorum umarım bahsettiğiniz sebeplerdendir. Peynirsiz, sütsüz, yoğurtsuz yaşamayı kabul ettim de ek gıdaya geçtiğimizde kızıma bunları verememek şimdiden çok üzüyor beni.

  • Ceyda diyet nasıl gidiyor? Herhangi bir gelişme var mı?

   Bu belirtilere senin dediğin gibi süt alerjisi de sebep olabilir. Ancak süt alerjisi bebeklerin %2-5’inde görülen ve %60-80 ihtimalle bebek büyüdüğünde geçen bir durum. Bu konuyla ilgili aşağıdaki yazımı okuyabilirsin:
   http://bebekveben.com/sut-dosyasi-4-sut-alerjisi-ve-laktoz-hassasiyeti/

   Süt alerjisi konusunda hemen endişelenme. Önce diyetin sonucunda bir değişiklik olup olmadığını gözlemle. Belki de belirtilerin anne sütünün fazla gelmesi gibi başka bir sebebi vardır. Duruma göre stratejilerini belirlersin. Aklına takılan başka bir konu olursa sormaktan çekinme…

   Sevgiler

 8. Merhaba,
  Bahsi geçen yazınızda ve yorumlarda bu problemin tedavi olma süresini zannediyorum belirtmemişsiniz. Yaşadıklarınız ile birebir aynı durumlar içerisindeyiz. Henüz doktora gitme ihtiyacı hissetmedik ki önsütü kestiğim anda yeşillik ve köpük bitti. Ancak hala sancısı ve sulu kaka durumu devam ediyor. çok az kan vardı, o da bugün iki kez devam etti. Kızım 3,5 aylık. sadece anne sütü alıyor, günde hala 2 saatte bir emiyor diyebilirim. 3-4 kez kaka yapar, bol çiş. kilosu 7200gr.. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ayrıca bu yazınız bize çok ışık tuttu. bunca zamandır birçok şey düşünüp denedik uğraştık, ,iyi ki paylaşmışsınız çok teşekkür ederiz…

  • Merhaba Canan,

   Rica ederim, faydalı olabildiysem ne mutlu bana…

   Önsütü kestiğinde yeşil ve köpüklü kaka bittiyse demek ki doğru yoldasın. Sancının devam etmesi normal. 3,5 aylık bebekte gaz sancısı pek çok sebeple olabilir. Bu, sindirim sistemlerinin henüz tam olarak gelişmemiş olmasından kaynaklanır. Ayrıca bazı beslenme pozisyonları da gaz birikimine sebep olabilir. Her beslenmeden sonra düzenli olarak gaz çıkarma işlemini yaptığından emin olmalısın. Değişik gaz çıkarma pozisyonları için şu yazıma başvurabilirsin: http://bebekveben.com/bebeklerde-gaz-cikarma-yontemleri/

   Sulu kaka yine normal. Birincisi ön sütü kesmenden kısa bir süre geçmiş. Bağırsak florasının düzelmesi için zamana ihtiyaç var. İkincisi anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası, mamayla beslenen bebeklerin kakasına göre her zaman daha suludur. Bebeğin ileride katı gıdaya geçtiği zaman değişikliği fark edeceksin.

   Biz anne sütünün fazla gelmesi sorunu tespit ettikten ve bahsettiğim yöntemleri uyguladıktan sonra sıkıntıların düzelmesi sanırım 2-3 haftalık bir süreci bulmuştu. Ancak her bebeğin bünyesi farklı olduğu için sizde belki farklı gelişebilir.

   Güzel günler dilerim.

 9. merhaba,
  bebeğim henüz 3 aylık, bahsettiğiniz sorunları biz de yaşıyorduk üstelik bu durumun bir problem olduğunu bile düşünmemiştim. bebeğimi büyütürken tüm detayları göz önünde bulundurdugumu sanıyordum. sadece anne sütü ile beslediğim bebeğimin kakasının altın sarısı renkte ve tanecikli olması gerektiğini biliyordum. sizin de söylediğiniz gibi köpüksü mukuslu yeşilimsi parçacıklar içeren kakasıyla ilgili doktorumuza sorduğumda pek üzerinde durmadı ve yediklerinin süte etkisi olabilir dedi. ben de gece açlık krizim anında yediğim salatalığa bağladım. ta ki facebookta tesadüfen sizin bu başlıklı paylaşımınızı görünce bizde de birşeylerin yanlış gittiğini ayrımsadım. beni uyandırdığınız için çok çok teşekkür ederim:) ne yapmam gerektiğini farkettim ancak henüz toparlayabilmiş değilim.

  süt arttırmak için bira mayası tableti kullanıyorum. yazınızı okuduktan sonra yarıyarıya azalttım. tamamen bırakmak da istemiyorum ya sütümde ciddi azalma olursa diye endişem var.. emzirmeden önce elimle sağım yapıyorum. bunun da miktarını tutturmak zor tabi, sütün rengine bakıyorum kıvamı koyulmaya başladığında bırakıyorum tabi oğlumun açlığı tavan yapıp emzirmeye coktan başlamadıysam:)
  2-3 gündür bu şekilde özellikle sabah uykudan uyanınca yoğunluğu fazla olan memeyi biraz sağıyorum çıkan süt gercekten su gibi neredeyse şeffaf… bir yandan da bebeğim bu kez de susuz kalmaz inşallah diye düşünüyorum tam paranoyak anne modeli oldum galiba…

  bu kadar laf kalabalığından sonra sorularıma geçecek olursam:
  emzirmeden önce sağdığım halde bebeğimin kakası normale dönmedi. acaba sağdığım miktar fazla veya yetersiz mi?

  zaten süt sağıp buzlukta depo yapmak istiyordum pompa arayışına girmiştim. eyülde işbaşı yapacagım.. acaba önden depolamak amacıyla da sağım yapsam memede kalanla mı oğlumu emzirsem?
  buzluktan cıkan sütleri reddeden cok bebek duydum en mantıklısı yoğurt yaparak mı dondurmak dersiniz?

  yazım yanlışlarım ve düşük cümlelerim olduysa şimdiden özürr dilerim bir kaç posta otur kalk yazdığım için ancak bu kadar toparlayabildim.
  okuyup cevaplarsanız hatta önerileriniz de olursa cok sevinirim.
  teşekkür ederim:) bu arada telefonda facebooktan denk geldim demiştim şimdi gönder’e basıp sitenizde detaylı gezinmeye başlayacagım:)

  • Merhabalar Zeynep,

   Eğer doğumdan itibaren bebeğini sürekli emziriyorsan ve şimdiye kadar günde 7-8 kere emzirmek gibi düzenli bir emzirme alışkanlığın oluştuysa, vücudunun süt üretimini zaten yeterince teşvik ediyorsun demektir. Bir de bira mayası tableti kullanarak daha çok zorlamaya gerek yok… Bir miktar ön sütü sağınca bebeğin susuz kalmaz merak etme :) Zaten fazla değil maksimum 2-3 dakika sağıp atmalısın. Aksi takdirde vücudun bunu daha çok süt üretimine ihtiyaç olduğu şeklinde algılar. Yine fazlaca ön süt üretir ve sıkıntılı durum aynı şekilde devam eder..

   Eğer sorununuz gerçekten anne sütünün fazla gelmesiyse, aşağıdaki linkteki yazımdaki önerileri uyguladıktan sonra hemen mucizevi bir değişim beklemek doğru olmaz. Bağırsak florasının düzelmesi için zamana ihtiyaç vardır. Belki 1-2 hafta sabırla gelişimi gözlemekte fayda var.
   http://bebekveben.com/babalar-gunu-ve-anne-sutunun-fazla-gelmesi/

   Sütü sağarak buzdolabında stoklamak güzel bir yöntem. Böylece hem ileriki günler için süt biriktirmiş olursun, hem de sütü sağıp biberona koyunca yapısını daha iyi gözleme şansın olur. Yoğurt yaparak dondurmak konusunu bilemedim. Şimdiden bebeğinin sevip sevmeyeceğini bilemezsin. O nedenle ben olsam süt olarak saklar, eğer ileride reddederse o zaman yoğurt yapardım :)

   Bloguma her zaman beklerim. Başka soruların olursa sormaktan çekinme…

   Sevgiler

 10. serife yusuf tamer

  Mrb 40 gunluk bi oglum var 2 haftadir degisik davraniyor devamli meme emmek istiyor memeyi aliyor 1 dk emip birakiyor devamli kendini yay gibi gerdiriyor memr agzinda bile olsa emmeyip agliyor yatagina koyunca agziyla devamlu meme ariyor emzirmeye calisinca bahsettigim sekilde yapiyor yuzunde benek benek kizarikliklarvar hergun 4 veya 5 saate bir farkli bir yeri kizariyor bu sadece yuzunde var kakasi bolsulu mukuslu ve yrsil renkli col fazla gazi var ne yapacagimi bilmiyorum emmek isteyip de emmemesi ve aglamasi beni kahrediyor dr ye gitmedik daha ama gaz damlasi kullaniyorum gaz konusunda 2 gundur biraz rahatladi acaba sut alerjisimi var bilemiyorum 2 gundur sut urunu tuketmiyorum bebegimin yuzundeki alerji baya azaldi ne yapmaliyim yardimci olursaniz cok sevinecegim

  • Merhaba Şerife,

   Bebeğinin kakası mukuslu ve yeşilse bunun birden fazla sebebi olabilir. Yüzündeki döküntüler de yine birden fazla sebebe bağlı olabilir. Gaz damlası kullanınca ya da annenin beslenmesinden süt ürünlerini çıkarınca bir rahatlama gözlenmesi güzel. Ancak sorunun ne olduğundan emin olmak için bence en güzeli doktora görünmek… Doktor ziyaretinde de uyguladığın yöntemleri anlatırsın. Sonuçları ilgiyle beklerim.

   Sevgiler

 11. Benimde 1,5 aylik bebegim var. Sutum fazla geliyo. Emerken agliyo. Bebegimin ustu batiyo benimde uzerim batiyo emzirirken. Önceden de ayni sorun vardi fakat sinirlene sinirlene bi 20 dakika ağlayıp emiyodu. Iki uc gundur oyle olmuyo. Aglayinca bırakmaya basladi memeyi. Napcagmi bilmiyorum.kakasi normal bebegin. Sadece sut fazlaligi?

  • Olabilir Esra… Sütün hızlı akışı da rahatsız ediyor olabilir bebeği… Kakası normalse, yeterince sıklıkla kaka/çiş yapıyorsa, kilo alımı normalse, süt akışının daha yavaş olabileceği pozisyonları dene istersen…Şu yazımda gerekli tekniği bulabilirsin:
   http://bebekveben.com/emzirme-pozisyonlari/
   Kolaylıklar…

 12. Mrb.benim 4 aylik oğlumun kakasi bir haftadir köpüklü ve sivi şekilde yapiyor .gecen hafta pzts.doktora goturdum bogazlarinda enfeksiyon var dedi ve *** adli antibiyotik verdi onu kullandıktan sonra oğlum daha sulu yapmaya basladi doktor biraktirsi beş gün kullandıktan sonra ama hala köpüklü ve sivil kaka yapiyor endileserim çok artti beni bilgilendiriseniz çok sevinirim kakasi korkutma ya başladı :(

  • Nurcan selam,
   Eğer doktor boğazda enfeksiyon görmüş ve tedavi için antibiyotik vermişse doktorun tavsiyesini dinlemekte fayda var. Ancak eğer antibiyotiğin kakayı daha sulu hale getirdiğini düşünüyorsan önce prospektüsü okumanı tavsiye ederim, eğer böyle bir yan etkisi varsa ve bebeğinin boğaz enfeksiyonu devam ediyorsa doktorundan farklı bir antibiyotik yazmasını isteyebilirsin.

   Ancak köpüklü kaka boğaz enfeksiyonundan önce oluştuysa farklı bir nedeni de olabilir. Yorumunda bebeğini nasıl beslediğini belirtmemişsin, ancak emziriyosan, anne sütüyle beslenen bebeklerin kakası daha sıvı kıvamlı olur. Ancak ishal ve köpüklü kakanın kaynağını araştırmak ve diğer belirtilere bakmak gerek. Yine doktorunla paylaşmakta ve fikrini almakta fayda var. Benim bu yazımda paylaştığım annenin sütünün fazla gelmesinde belirtiler biraz daha farklıydı…

   Bir de ilaç ismi paylaşmazsak sevinirim. (Yorumundan ilaç ismini çıkardım) Çünkü ilaç doktor tarafından her hastanın durumuna özel olarak verilir.
   Sevgiler

 13. Merhaba sitenizi konudan müzdarip biri olarak dün gece keşfettim,iyi ki keşfetmişim süpersiniz.bende yazınızı okudum 2 gündür aynı sıkıntı bizde de var,oğlum 6 aylık katı gıdaya geçiş yaptık sebze çorbası ve yoğurt yiyor,emerken bahsettiğiniz gibi yay gibi gerilip,ikide bir memeden kafasını ayırıp tekrar yapışıyor.neyden kaynaklı bilemediğim için çok endişeleniyorum,şu an kendi evimde değilim aileme yazlığa geldim,üşüttüm mü çocuğu diye endişe ettim.bağırsak enfeksiyonu mu diye düşündüm.kendi sütüm olabileceğini düşünmemiştim.katı gıdayı kesmeli miyim peki?çok teşekkür ederim sevgiler

  • Teşekkürler Ela, tanıştığıma memnun oldum…
   Katı gıdaya yeni geçiş yaptıysanız, bebeğin bünyesi alışana kadar biraz rahatsız olması mümkün. Yoğurt başlangıç için güzel bir gıda. Sebze çorbasının içine ne koydunuz acaba? Pek çok şeyi karıştırarak verdiyseniz, aralarından bir tanesi iyi gelmiyorsa anlamanız zor olur. Katı gıdalara geçerken ana kural bebeği kademeli olarak yeni gıdalarla tanıştırmaktır. Bu nedenle ille sebze vermek istiyorsan, daha basit, 1 sebzeden oluşan sebze püresiyle başlayıp, ona alıştığından emin olduktan sonra ikinci sebzeyi eklemekte fayda var. Hiç tolere etmiyorsa bir süre katı gıdayı kesip bir müddet sonra tekrar denenebilir.
   Emzirme konusu ayrı bir hikaye… Bu davranışın pek çok farklı nedeni olabilir. Diğer belirtilere bakmadan ve tüm tabloyu görmeden birşey söylemek çok zor. İlla anne sütüyle de ilgili olmayabilir. Takibe devam et. İlave belirtiler görürsen dilersen yine paylaşabilirsin.
   Sevgiler

 14. Arkadaşlar belki sizede faydası olur diye gelişmeleri anlatmak istedim,emer emmez sulu yeşil kaka devam edince doktora gittik.malesef orta kulakta kırmızılık gördü doktor daha önce orta kulak iltabı geçirmişti zaten

  • Yeni bilgileri paylaştığın için çok teşekkürler Ela,

   Umarım oğlun iyileşmiştir. Çok geçmiş olsun.

   Sevgiler

 15. Merhaba;
  Kızım 2 aylık..Bizim sorunumuz . mememi verince 1-2 dk emip ağlayarak bırakıyor,tekrar vermek istediğimde de almıyor ve de en önemlisi 1-2 dakikalık emme bittiğinde hemen kusuyor..sütü ham haliyle bazende kesilmiş süt şeklinde..Kusmasını Doktoruna söyledğimizde reflü dedi..Şurup verdi.. .Kakası ; sulu ,sarı renkli,beyaz pütürcüklü.Ama bugün sarı kakasısının içinde yeşil parcacıklar vardı. İnternetten memeyi almama , emmeme şeklinde araştırırken sizin blogunuz gördüm.. sütümün fazla olmasında şüphe ettim..Sizin önerilerinizi deneyeceğim…Ama sizin de görüşünüzü merak ediyorum..Sizce 1-2 dk emmesi ve emme biter bitmez hemen sütü ham haliyle bazen kesilmiş süt şeklinde çıkarması önsütten kaynaklı olabilirmi ?

 16. benim oglum da 12 haftalik ve iki uc gundur cok garip davraniyordu. ancak ben bambaska bir sebeple arama yaparken sitenizi buldum. isaretler iste :) ben de sutun fazla gelmesi olasiligini dusunuyorum ve onerilerinizi yapacagim mutlaka. sadece ne kadar tatli oldugunuzu yazmak istedim. herkese tek tek ve sabirla cevap vermissiniz. ordan da pekcok sey ogrendim sayenizde. sevgiler :)

  • Sevgili Sevcan,

   Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim. Böyle güzel sözleri duymak ne güzel.,Anne arkadaşlarıma bir nebze de olsa faydalı olabilmek beni çok mutlu ediyor.

   Oğluşunla güzel günler dilerim.

   Sevgiler

 17. Merhaba,benim Cocugumda da benzer sorunlar var.3 ayindan kakasinda mukos ve kanlar gorumeye basladi.sud allejisi soylenildi ve bu yuzden tum sut uretinlerini,yumurtani,Cikolatani ve bir cok seyleri dietimden uzaklasdirdim.ve yaklasik bir ay olarki doktorun dediyi allerin 1 a surupunu veriyorum.amma kan yine de oluyor.cok korkuyorum.cocukda polipin ola bilmesi beni endiselendirir.doktor gecmezse kolonoskopik muayineye ihtiyac ola bileceyini soylemistir.bu cokmu agrili bir procedurdur?cocuk qayet iyi,artimi cok iyi 8 kq.boy 66 sm.onceden size tesekkur ederem.

  • Merhaba Vusala,

   Çocuğunda süt alerjisi olduğunu söylemişsin. Alerji testi mi yapıldı? Nasıl anlaşıldı? Belirttiğin gıdaları senin beslenmenden uzaklaştırınca bebeğinin kakasında bir değişim oldu mu? Gerekirse bir ya da iki doktorun daha görüşünü alın derim.

   Eğer diğer doktorlar farklı yöntemler öneriyorsa, kolonoskopiden önce o yöntemleri denersiniz. Bu arada anne sütünün fazla gelmesi ihtimaline karşı da aşağıdaki yazımdaki stratejileri uygulayabilirsin.

   http://bebekveben.com/babalar-gunu-ve-anne-sutunun-fazla-gelmesi/

   Diğer doktorların da görüşleri aynı şekildeyse, yani kesin teşhis için kolonoskopi kaçınılmazsa elbette yaptıracaksınız. Kolonoskopi esnasında yetişkinler gibi bebekler de uyutulmaktadır. Bu nedenle herhangi bir ağrı hissetmezler. Korkmanıza gerek yok. Sadece iyi bir doktorda ve hastanede yaptırdığınıza emin olun.

   Çok geçmiş olsun.

   Sevgiler

 18. Cok tesekkur ederim.cocukda hic bir allerji Testi yapilmadi.sud allerjisi ola bileceyini doktor sadece kan ve mukos oldugu icin soyledi.doktorumuz kakada kan ve mukosun olacaginin 2 sebebi:sud allerjisi veya polipler sebebinden ola bileceyini soyledi.1 ay boyuca diet saklamaq ve allerin1A surupunu gunde 5 damla vermek.Eyer faydasi olmazsa o zaman kolonoskopik muayineye ihtiyac olucak dedi.bu sure icinde kakada kan ve mukos yine de oldu.birazcik azaldi amma yine de oluyor.beni cok korkutan sey se polip.bunun Cocugumda ola bileceyini tahmin etmek bile beni deli ediyor.bakirsaklarda polip olarsa bunun hangi elametleri oluyor?aslinda men daha cok cocukda lactose intolerance oldugunu dusunuyorum.cevabiniz icin cok cok tesekkurler

 19. Merhabalar,
  Benim kizimda 1 aydir ishal devam ediyor. Mukuslu bir kaka, doktor callrotein testi yaptirdi 487 cikti. Ayni zamanda gaita da gizli kan testi yapildiginda cok hassa olan teste gizli kan cikti. Ve lokosit de mevcut. Ben bebegimi sadece anne sutu ile besliyorum, bana da inek sutu allerjisi olabilir dendi. Sut urunlerini kestim 1 hafta kadar oldu! Su an henuz ishal gecmedi. Ama ben de de let down reflex cok fazla ve bayagi sutum var. Bu g fazla sutten kaynaklanan gecici laktoz hassasiyrtinde lokosit yuksek cikabiliyor mu!? Ve ayni zamanda calprotein testi de yuksek olabiliyor mu? Bebek kilo aliyor, gunde 3 kere maximum cikiyor ama doktor guzel kaka degil dedi. Agrilari yok, emerken de sorun cikarmiyor genelde. Gaz sikintisi yok. Su an 5.5 aylik. Bu sikayet ishal sikintisi 1 ay evvel basladi. Dedigim gibi guzel emen bir bebek bastan beri. Bazi zamanlar cok sut gelmesinden dolayi sikinti yasadigimiz zamanlar oldu o zamanlar da da ben de onceden pompa yaptim ve genel olarak 1 gogusu bitirttim. Son zamanlarda daha cok ikisinden veriyordum sanirim.
  Ama dedigim gibi asil sorum bu anne sutu fazlaligi durumunda lokosit ve kal protein yuksek cikabiliyor mu? Cok tesekkurler!

 20. Merhaba, ben de yeni anne oldum .Henüz bir aylık anneyim. Bebeğim ilk günlerde rahattı ; on beş günden sonra hafif huzursuzluklar başladı. Uykusuzluk, uyumadığından dolayı mütemadiyen süt emme, sürekli çiş kaka gaz… :))) Ne yapacağımı bilemedim.. Herkes tabi ki – sütün yetmiyor herhalde onu ye bunu iç- Ben de düşünüyorum sütüm yetmiyorsa bu kadar sık altını nasıl değiştiriyorum o zaman… Herkes sütün yetmiyor dese de ben çok emdiğinden dolayı bebeğin rahatsız olduğunu anlamıştım.. Tabi ki internetten bakıyorum uykusuzluk yazıyorum.. O siteden diğerine derken sizin yazınızla karşılaştım… Dedim sonunda sütün azlığından değil de çokluğundan bahseden biri… Okudum yazıyı ve önerileri uyguladım.. Ben hemen sonuç aldım gibi , artık daha çok uyuyor, gazı daha az … vs. Bazı arkadaşlar yazmış henüz bir sonuç alamadım diye ; ama ben aldım . Teşekkür ederim başka pencereden baktırdığınız için… Umarım bir kaç gün sonra yazmam buraya yine huysuzlandı bebeğim diye… Neyse ben de sürekli sevmediğim komposto bilmem ne yemekten kurtuldum.. Çok da sıvı alıyordum onu da azalttım.. Süt yapıcı toz vardı onu da içmiyorum… Ama rezene ve anason içmeye devam ediyorum.. İçine biraz da muskat katarak. … Saygılar ve sevgilerle….

 21. Iyi gunler yaziniz cok faydali tesekkur ederim benim 3 bucuk aylik kizim var dediginiz belirtiler var ve ben emzirme seklimi degistirince başladı emmek isteme memeden kendini cekme cokfazla kaka yapma ve yesilimsi tanecikli ayrica kaka degdigi yer ozellikkle ic kisimlar hemen tahris ve kızarma oluyo on sütü fazla almak tahris yaparmi

 22. Merhaba Tanla
  yaklaşık 1.5 aydır mukuslu ve kanlı kaka sorunu yaşıyoruz. Bunun üzerine Gastroenteroloji uzmanina gitmeye başladık. Bebeğim sadece anne sütü ile besleniyor. Besin alerjisi şüphesi nedeniyle perhize başladım.

 23. Merhaba Tanla
  yaklaşık 1.5 aydır mukuslu ve kanlı kaka sorunu yaşıyoruz. Öncelikle amip dizanteri testi yapıldı ve sonuç negatif. Kan görmedigim bir bezinde ise gaitada gizli kan bakildi ve malesef pozitif çıktı. Bunun üzerine Gastroenteroloji uzmanina gitmeye başladık. Bebeğim sadece anne sütü ile besleniyor. Besin alerjisi şüphesi ile perhize başladım. Süt içeren herşeyi, et, yumurta, çerez, tahin ve susam tüketimimi durdurduk. Kan düzeldi. Bunun yanı sıra doktorumuz birkaç test istedi. Test sonucu Ph 5 ve redüktan madde negatif. Yarın test sonuçları için doktorumuza gideceğiz. Ancak yazininda belirttiğiniz ihtimali de doktorumuza soracağım. Çünkü sütümü sağdığımdan dolayı önsütün fazla olduğunu gözlemleyebiliyorum. Size sormak istediğim ise doktorunuza gittiğinizde birtakım testler yapıldığı ve enfeksiyon olmadığını belirtmissiniz doktorunuz size hangi testleri yaptırdı sonuçları ile birlikte yazar mısınız?
  Sevgiler
  Deniz

  • Selam Deniz

   Can’a yapılan testler ve sonuçları konusunda yardımcı olmak istedim ama bu yazımı 4 sene önce yazmışım. Şu anda o testleri hatırlayabilmem ve bulabilmem çok zor… Bununla beraber yapılan testlerde herhangi bir olumsuz sonuç gözlenmemişti. Netice olarak bizde anne sütünün fazla gelmesi durumu ortaya çıkmıştı. Sıklıla gözden kaçırılan bir durum. Doktorunuzun tüm yaptığı testlerden sonra herhangi belirgin bir sonuç çıkmazsa şu yazımdaki önerileri bir değerlendir istersen…
   http://bebekveben.com/babalar-gunu-ve-anne-sutunun-fazla-gelmesi/

   Sevgiler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>