in , , ,

Alerji Testi Yaptırdık

Dünkü acil maceramızdan sonra bu sabah erkenden kalkıp doktor yollarına düştük. Doktorumuz “bebek bezindeki kan” ve “emzirme seanslarından sonra kusma” şikayetini dinledi.  Bu şikayetlere neden olabilecek sorunlardan makatta çatlak, gıda alerjisi ve mide/bağırsak rahatsızlıkları üzerinde durdu. Can’ı muayene etti. Popoda hafif bir tahriş gördüğünü, kaka yaparken kendini zorlamış olabileceğini söyledi. Protein alerjisi ihtimaline karşılık özel bir mama (Similac Alimentum) önerdi. Gıda alerjisi  testini doktor ofisinde yapmadıkları için laboratuvara yönlendirdi. Ayrıca dilersek mide ve bağırsak hastalıkları uzmanına da yönlendirebileceğini belirtti. Öncelikli olarak alerji testi yapmayı ve sonuçlarına göre uzmana gitmeyi uygun gördük.

Laboratuvar Can’ın doğumunu yaptığımız hastanedeymiş. Bizi fazla bekletmeden test odasına aldılar. Kan alınırken bebeğimizi tutma görevini Kuzey üstlendi. Minicik koluna kocaman bir iğne sokup 2 tüp kan aldılar. Bana kalırsa bir bebekten o kadar çok kan almak fazla, ama, işlerine karışmak istemedim. Cesur bebeğim de zaten çok ağlamadı. Kanı alındıktan sonra Can’a bir sakinlik hali geldi. Günün büyük kısmını uyku ile geçirdi. Uyanık olduğunda da fazla hareketli değildi. Test sonuçları iki güne kadar çıkacakmış. Umarım gıda alerjisi değildir.

Ben de, dünden beri, test sonuçları çıkana kadar her ihtimale karşı süt ve süt ürünleri yemiyorum. Benim gibi peyniri, yoğurdu, sütü, dondurmayı çok seven biri için yiyecek seçenekleri azalıyor. Evdeki bisküvilerin bile etiketlerini okudum. Maalesef bazılarında süt, bazılarında”peynir altı suyu tozu” var. O da ne demekse…  Sonuç olarak bebeğimin sağlığı için yemiyorum…En azından Cuma gününe kadar beklemedeyiz. Bize şans dileyin.

4 Comments

Yanıt Yaz
  1. Canım sen gönlünü ferah tut. Birşey çıkmayacak….Can bebeği de öp benim için…Yeni fotolarını bekliyorum.

  2. Merhaba,
    Bebeğinizdeki belirtiler bana tanıdık geldi. Oğlum Tugra 6 aylıkken ek gıdaya başladığımızda fark ettik süt alerjisini. Onda kırmızı döküntü ve kusma şeklinde belli etti kendini. Şimdi iki yaşında ve süt alerjisi geçti. Demem o ki süt alerjisi çok eli kolu bağlayan birşey gibi görünse de bir yolunu bulursunuz, merak etmeyin, sonuçta geçici birşey. Ben halden anlayan bir anne olarak yazmak istedim.
    Sevgiler

    • İlgin için çok teşekkürler Berrak. Can’da kırmızı döküntü olmadı. Sadece bezde kan oluştu. Ben de dediğin gibi alerji testi sonuçlarına göre hareket edip bir çözüm yolu bulmaya çalışacağım.Sevgiler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

bebek.yuvarlaniyor

“Yuvarlanıyor” ve “Acile Gidiyoruz”

Bebeğim Dahi mi? (1)