in ,

Akıllı Bıdığım Benim

Babayla emzik paylaşma konsepti bizim için yeni ama, anlaşılan bunu keşfeden başka bebekler de var :)
Emzik paylaşma konsepti bizim için yeni olabilir ama, anlaşılan bunu keşfeden başka bebekler de var 🙂 Fotoğraf: jaredplatt.com

Dün minik oğlumla tam bir “akıllı bıdık” anı yaşadık. Belki anlatınca size çok küçük birşey gibi gelecek, ama, benim (düşündükçe) yüreğimi ısıtıyor. Ayrıca bir ilki yaşadığımız için, bir yandan da heyecan verici bir olay. Sabırsızlanmayın, anlatıyorum.

Akşam yemeği saatlerimizdi. Kuzey her zamanki gibi benden önce yemeğini bitirdiği için Can ile ilgileniyordu. Ben de bir yandan televizyona bakarken, diğer yandan da yemeğimin son lokmalarını yiyordum. Arada sırada da gözüm, birbirleriyle cilveleşen baba-oğula kayıyordu.

Can “Baby Einstein Musical Motion Activity Jumper ”ın (Bebek Aktivite Merkezi) içinde ayakta duruyor ve elindeki emziği ile oynuyordu. Kuzey de onun yanında yere oturmuş, konuşarak ilgisini çekmeye çalışıyordu. Can emziği ile öyle meşgul gözüküyordu ki… Muhtemelen yine damağı kaşındığından, önce emziği ağzına koyuyor, sonra ağzından çıkarıp sapını kemiriyor, sonra emziğe takılı ipin ucundaki klipsi dişliyor… Ara sıra emziği şöyle bir hafifçe uzakta tutuyor, ardından, sanki yeniden keşfetmiş gibi hızla ağzına alıyor. Bu böyle gidiyor…

Aniden aklıma bir fikir geldi. Kuzey’e “ağzını açıp emziği istiyormuş gibi yapsana, bakalım bizimki ne yapacak” dedim. Kuzey de bir pizza dilimini yutacakmış gibi, ağzını kocaman açtı. “Öyle değil” dedim. “Emziği emmek istermiş gibi ağzını açıp kapa ve emziğe bak.” Kuzey bu sefer doğru şekilde yaptı.

Can bunu görür görmez, ağzının içindeki emziği hop diye çıkarıp, şak diye babasının ağzına doğru  hamle etmez mi? İşte o an, içimizin eridiği, aklımızın yitip-gittiği andır. Daha  ne konuştuğumuz hakkında hiçbir fikri olmayan bir bebeğin, sadece vücut dilimize bakarak ne yapmak istediğimizi anlaması ve pek kıymetli emziğini tereddüttsüz babasına uzatması nasıl bir şeydir.

Biraz sonra babası içeri gidince, bu olayın tesadüf mü olduğunu, yoksa bilinçli bir şekilde mi yapıldığını anlamak için, ben de aynı şekilde emziğe bakarak ağzımı açtım. Oğlum emziğini hemen bana da verdi. Can tam da emziğini hırsla emerken bir daha istediğimde, emzik kendi ağzındayken, bana da sapındaki klipsi uzattı. Akıllı bıdığım benim!

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek Yemekleri

Kız Bebekler İçin Örgü Patikler