in , ,

Aile Bütçemi Rahatlatan İpuçları

Bu yazımdaki önerileri takip ederek aile bütçenizde ayda 200-450TL ya da daha fazla tasarruf yapmanız mümkün.]

aile bütçesini korumak

Dün “Bebek Büyütürken Bütçemi Nasıl Koruyorum?” konusunda yazmıştım. Sizin de gördüğünüz gibi, Can’ı büyütürken uyguladığımız bazı basit ipuçlarından yola çıkarak, ayda 150-250TL tasarruf yapabilirsiniz. Bunlar “kavanoz mamasını evde hazırlamak” gibi sadece bebek odaklı ve her ay süreklilik gösteren çözümler. Giysileri ve bebek eşyalarını paylaşmak, oyuncakları evde beraberce yapmak gibi önerileri de dikkate alırsanız yıllık bazda binlerce liraya ulaşan tasarruf yapmak mümkün.

Arkadaşlarımdan bazıları, bebek yetiştirmekten bağımsız olarak, genel aile bütçesine yardımcı olacak ipuçlarım olup olmadığını sordu. Aklımdakileri internetten bilgilerle birleştirerek yazıyorum:

Beslenme

 • Evden yemek götürün. İşyerinde çalışıyorsanız yemeklerinizi evden götürün. 1 kişinin dışarıda yemeğe vereceği günde 10-15TL, ayda 300-450TL eder. Evde yemek yapmanın maliyeti %50 düşük olsa ayda 150-225TL tasarruf eder.
 • Ev ekmeği. Çok ekmek tüketiyorsanız evde ekmek yapmayı deneyebilirsiniz. Ev ekmekleri piyasa ekmeklerine göre daha sağlıklıdır ve daha tok tutacağı için daha yavaş tükenir.
 • Kafanıza göre değil, ucuzluğa göre. Yemek yaparken yemek kitabında ne varsa ya da aklınıza ne eserse ona göre malzeme almak yerine, markette ucuzlukta (çoğunlukla da mevsiminde) olan ürünlere göre hareket edin.

Temizlik

 • Temizlikte doğal seçenekleri kullanın. Karbonat ve sirke ev temizliğinde pek çok alanda mucizeler yaratır. Üstelik çevre dostu olan bunun gibi pek çok öneri internette bolca yer alıyor.
 • Evde çamaşır deterjanı. Malzemeler :1 kalıp parfümsüz bitkisel sabun, 1 bardak çamaşır sodası (sodyum karbonat ), 1 bardak boraks Yapılışı: Sabunu ufak parçalara ayırdıktan sonra mutfak robotunda ufalıyın. Ufalanmış sabunu, çamaşır sodası ve boraksla karıştırın. Daha sonra tercihe göre yaklaşık 20 damla bitki yağı ekleyip (lavanta, melisa, yasemin, zambak, limon, portakal, mandalina yağı gibi yağlar olabilir) çatalla iyice karıştırın. Karışımı kapaklı, plastik bir kapta saklayın. Kullanım: Bu karışımdan çamaşırın miktarına ve suyun kireçlilik durumuna göre 1-2 veya 3-4 yemek kaşığı tül bir kesenin ya da naylon bir çorabın içine koyup çamaşır makinasının içine yerleştirin. Makinanın deterjan gözüne  koymayın. Makina almıyor. Uyarılar: Sodyum karbonata (çamaşır sodası) çıplak elle dokunmayın ve alüminyum kaplarla temas ettirmeyin. Yumuşatıcı olarak da, yumuşatıcı gözüne 3-4 yemek kaşığı elma sirkesi kullanın. Çamaşır deterjanını evde yapmanın maliyeti mağazadan alınan deterjanlara göre %50 daha ucuz.. Ortalama 20TL olan 5kg.lık bir deterjanda 10TL kar edersiniz. Yumuşatıcıyı sirke ile değiştirmekse %60 kar sağlıyor. Ortalama 5TL olan 2 kg.lık yumuşatıcıda 3 TL kar edersiniz.

Faturalar

 • Su israfından kaçının. Bulaşıkları elde yıkıyorsanız akan suda değil bir tasın içine doldurduğunuz suda sabunlayın. Banyo küvetini doldurarak yıkanma yerine kısa bir duşu tercih edin. Tuvalet rezervuarınızın içine dolu bir pet şişe koyarak, rezervuarın su hacmini azaltın ve böylece her sifon çektiğinizde belli bir miktar suyun boşa gitmesini engelleyin.
 • Enerji tasarruflu ürünler. Evdeki eşyaları gözden geçirip enerji tasarruflu olanlarla değiştirin. En basidi tasarruflu ampullerle başlamak. Tasaruflu ampüller, normal ampullere göre biraz daha pahalı olmakla beraber, elektirik faturanızda %30-80 azalma yaparlar. Ortalama elektrik faturasının 50TL ve bunun ampullere harcanan kısmının 10TL olduğu düşünülürse ayda 3-8TL yapar. (Uyarılar: UV riskine karşı tasarruflu ampulleri vücuttan belli bir uzaklıkta tutmalı ve civa içermeleri nedeniyle kırılması halinde tenle temas etmeden temizlemeli.)
 • İçimizdeki kuaför. Elim makas işlerine yatkın. Kocamın saçı ise bildiğiniz kısa erkek modeli. Siz de kocanız ve ufak çocuklarınızı kuaföre götürmek yerine, 40-50TL’lik bir saç kesme makinasına yatırım yapabilirsiniz. Makina kendini birkaç ayda amorte eder. Siz de  ayda 10-30TL tasarruf yaparsınız. Aynı konu evde saç boyamak için de geçerli. Saç boyaları 8-15TL arasında değişirken, dışarıda boyatmak kuaförüne göre 30-200TL. Evde boyayarak ayda 22-185TL tasarruf mümkün.

Kültür – Eğlence

 • Halk günleri. Sinema ve tiyatro gibi kültür faaliyetlerinde halk günlerini takip edin. Sinemada halk günlerinde bilet fiyatları indirime girer. Ayda 1 kere sinemaya giden 4 kişilik bir aile için 8TL tasarruf olabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının indirim günü perşembedir.

Alışveriş Teknikleri

 • İndirimler. Kuponları, indirimleri, firmaların promosyon eklerini takip edin. İndirimdeki ürünler şeker, un, bebek bezi gibi her zaman kullanacağınız ve kolay bozulmayan ürünlerse alın, stoklayın. Hiçbirşey kaybetmezsiniz. Yurtdışında büyük bir sektör olan kupon sektörü Türkiye’ye de yavaş yavaş yerleşmeye başladı. KuponNow ve Kuponly’e göz atın. Dergi meraklısıysanız 444Dergi’yi inceleyin.
 • Email listeleri. Her zaman alışveriş yaptığınız firmaların email listelerine üye olun.
 • İndirim marketleri. BİM, Şok gibi indirim marketleri hem ucuz hem de bazı ürünleri gerçekten kaliteli.
 • Market markaları. Markette alışveriş yaparken, un, şeker, yağ gibi firmadan firmaya çok da değişmeyen ürünlerde marketin kendi ürettiği markasını seçin. %20-30 kar edersiniz. Örneğin 1 litre ayçiçek yağında Migros marka 4,2TL, Kırlangıç marka 5,95TL
 • Ödeme şekilleri. Alışveriş yaptığınız kredi kartlarını harcadıkça para kazandıran programları olanlardan seçin. Aslında mümkünse kredi kartı da kullanmayın. Cebinizdeki para kadar nakit alışveriş yapın.
 • Fırsat siteleri.Şehir fırsatı, Markafoni, Birlikte Alalım gibi üyelerine yüksek oranda indirimler sunan fırsat sitelerine üye olun. Bu arada fırsatların cazibesine kapılıp gereksiz harcama yapmayın. Sadece zaten alacağınız ürünlerde/hizmetlerdeki fırsatları değerlendirin.
 • Sezon dışı alışveriş. Montları yazın, bikinileri kışın alın.
 • İkinci el satın alın. Dışa giyilen giysiler, kitap, dergi, mobilya bunun için iyi bir seçim olabilir. İkinci Elim gibi sitelerden  başlayabilirsiniz.
 • Karşılaştırın. Özellikle büyük alışverişlerinizi yaparken ürünlerde fiyat karşılaştırması yapan Ak Akçe gibi sitelerden faydalanın.
 • Liste yapın. Bunun önemini ne kadar vurgulasam az. Market alışverişine çıkmadan önce yazılı bir listenizin olması gereksiz alışverişi gerçekten önlüyor.

Sizin de aile bütçesine katkısı olduğunu düşündüğünüz önerileriniz varsa beklerim. Sevgiyle…

Not: Bu yazıda verdiğim siteler/markalar sadece örnek olması açısından verilmiştir. Kendileriyle herhangi bir bağım bulunmamaktadır.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. Çok tşk. ederim sayenizde gülümsedim.Hoşgörünüze sığınarak yazıyorum 🙂 Hiçbir işçi hergün 10-15 TL.ye dışarıda yemek yemez istese de yiyemez zaten.Hükümet ve işverenler yeterince işçiyi bunaltıyor zaten sizde öyle şeyler yazmışsınız ki amannn ne buldun onunla yetin hatta yetinmekle kalma yaşama rahat etme azcık ferah olma demişsiniz.Bence siz asgari ücret alan bir işçinin en az 300 TL. kira vermesini 2 çocuğuda varsa okul masrafını bebek ise bez masrafını valla bana yazarken geliyor:)VURUN İŞÇİYE VURUN ABALIYA YAŞAM HAKKI YOK SİZE diyenler birde yazınızı okursa ki vay halimize asgari ücrette indirime giderler valla:) size uyarsak hepten piskopata bağlanırız :))) zaten az kaldı :)) tabi birde şu var bunu dalga geçerekte yazmış olabilirsiniz :)Eğer ciddi yazmışsanız bunları düşünmüşseniz böyle yaşamak hükümetlerin ayıbı ve halkımızın yani bizlerin aptallığı Aziz Nesini saygı ile anıyorum.

  • Sevgili Tly,
   Yorumların için çok teşekkür ederim. Kendim de çok geniş bir bütçe ile yaşayan bir insan değilim. Orta halli ve sadece eşimin çalıştığı bir ailede bebek büyütüyoruz. Bu yazı kendi deneyimlerimden yola çıkarak, aile bütçemi rahatlatmak amacıyla bulduğum ve internette çeşitli kaynaklardan derlediğim ipuçlarından oluşuyor. Saygı duyduğum işçiler dahil herhangi bir meslek grubunu hedeflemedim ya da onlarla dalga geçmeyi asla amaçlamadım. Verdiğim 10-15TL’lik yemek örneği sadece bir örnekti. Dışarıda yemek yiyemeyecek durumda olan insanlar olduğu gibi, günde 100-200TL’yi dışarıda yemeğe harcayan insanlar da var. Ben ortalamalardan giderek gayet doğal bir örneği verdiğimi düşünüyorum. Yaşam koşullarının giderek zorlaştığı bir dönemde, bütçeyi koruyacak önlemleri paylaşmak herkese faydalı olur diye umut ediyorum. Yazılarıma yorumlarını her zaman beklerim.
   Sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

bütçe

Bebek Büyütürken Bütçemi Nasıl Koruyorum?

rowenta

Dünyanın En Sessiz Süpürgesi Rowenta ile Tanışın!