in , ,

50 kadına, 50 Mamografi Hediye

kansersiz yaşam9 Mart tarihinde, iple çektiğim bir toplantıya katıldım: “6.Blogger Anne – Blogger Baba Buluşması”. Her ay yapılan bu buluşmalarda, belli bir sosyal sorumluluk projesine eğiliyoruz. Bu ayın konusu da “Kansersiz Yaşam”dı.

Toplantıda,  “Kanser savaşacağınız bir düşman değil, vücudunuza yerleşen bir arkadaştır. İhtiyaçları karşılanmadığında çeker gider.” diyen Kansersiz Yaşam Derneği kurucusu Dida Kaymaz ve meme hastalıkları uzmanı Dr. Şerife Şimşek çok samimi ve aydınlatıcı konuşmalar yaptılar. Kendisi de kanser hastası olan Dida’nın gözleri ışıldayarak yaptığı konuşma, kansere yeni bir bakış açısı getirerek hepimize pozitif bir enerji verdi.

Toplantıda Dida, detaylarını aşağıda verdiğim, “50 kadına, 50 Mamografi” hediyesinin duyurusunu yaptı.

Mamografi Neden Önemli?
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Ancak, özellikle erken teşhis edildiğinde, meme kanserinin tedavisi mümkündür. Meme kanserini teşhis etmek için her kadın kendi kendine muayene yapmalı ve 40 yaşından sonra düzenli doktor kontrolüne gitmelidir.

Ne Sıklıkla Mamografi Çektirmeliyim?
Risk faktörü olmayan kadınlara, rutin mamografi, 40 yaşından itibaren önerilir. İlk rutin taramadan sonra herhangi şüpheli bir durum yoksa, sonraki kontroller menapoza kadar iki senede bir, menapozdan sonra da senede bir olarak tavsiye edilir. Eğer ilk mamografide kanser şüphesi varsa, sadece o memenin mamografik kontrolü 6 ay sonra tekrarlanır.

Mamografiyi Ne Zaman Çektirmeliyim?
Adetin ilk günü 1. gün sayılarak 7.-14. günler arasında herhangi bir zamanda mamografi yaptırılabilir. Bu süreçte memede görülen şişlik ve ağrı azalmış ya da kaybolmuş olduğu için daha rahat mamografi çektirilebilir.

“50 kadına, 50 Mamografi” Hediyesini Nasıl Kazanacağım?
Aşağıdaki bloglardan herhangi birinin altına “mamografi istiyorum çünkü…” diye başlayan yorum bırakan toplam 50 kişi, İstanbul’da özel bir sağlık kuruluşunda ücretsiz mamografi kazanacak. Çekilişe katılmak için yorum bırakabileceğiniz blogları alfabetik olarak veriyorum:

Blogcu Anne – 12 Mart
Dorikus – 16 Mart
Pi-nik Kuş – 16 Mart
Slingo Mom – 13 Mart
Soran Anne – 18 Mart
Yeşim Mutlu – 13 Mart

Ne duruyorsunuz? Kendiniz ya da hayatınızda önem verdiğiniz bir kadın için hemen şimdi çekilişe katılın!

Kaynaklar
Kansersiz Yaşam Derneği – http://www.kansersizyasamdernegi.org/
Meme Vakfı – http://www.memekanseri.org/

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11.AY

Bebek Gelişimi: 11.Ay

can uyuyor

İşe Yarayan Bir Bebek Uyutma Yöntemi