in , ,

50 kadına, 50 Mamografi Hediye

kansersiz yaşam9 Mart tarihinde, iple çektiğim bir toplantıya katıldım: “6.Blogger Anne – Blogger Baba Buluşması”. Her ay yapılan bu buluşmalarda, belli bir sosyal sorumluluk projesine eğiliyoruz. Bu ayın konusu da “Kansersiz Yaşam”dı.

Toplantıda,  “Kanser savaşacağınız bir düşman değil, vücudunuza yerleşen bir arkadaştır. İhtiyaçları karşılanmadığında çeker gider.” diyen Kansersiz Yaşam Derneği kurucusu Dida Kaymaz ve meme hastalıkları uzmanı Dr. Şerife Şimşek çok samimi ve aydınlatıcı konuşmalar yaptılar. Kendisi de kanser hastası olan Dida’nın gözleri ışıldayarak yaptığı konuşma, kansere yeni bir bakış açısı getirerek hepimize pozitif bir enerji verdi.

Toplantıda Dida, detaylarını aşağıda verdiğim, “50 kadına, 50 Mamografi” hediyesinin duyurusunu yaptı.

Mamografi Neden Önemli?
Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türüdür. Her 8 kadından biri meme kanserine yakalanmaktadır. Ancak, özellikle erken teşhis edildiğinde, meme kanserinin tedavisi mümkündür. Meme kanserini teşhis etmek için her kadın kendi kendine muayene yapmalı ve 40 yaşından sonra düzenli doktor kontrolüne gitmelidir.

Ne Sıklıkla Mamografi Çektirmeliyim?
Risk faktörü olmayan kadınlara, rutin mamografi, 40 yaşından itibaren önerilir. İlk rutin taramadan sonra herhangi şüpheli bir durum yoksa, sonraki kontroller menapoza kadar iki senede bir, menapozdan sonra da senede bir olarak tavsiye edilir. Eğer ilk mamografide kanser şüphesi varsa, sadece o memenin mamografik kontrolü 6 ay sonra tekrarlanır.

Mamografiyi Ne Zaman Çektirmeliyim?
Adetin ilk günü 1. gün sayılarak 7.-14. günler arasında herhangi bir zamanda mamografi yaptırılabilir. Bu süreçte memede görülen şişlik ve ağrı azalmış ya da kaybolmuş olduğu için daha rahat mamografi çektirilebilir.

“50 kadına, 50 Mamografi” Hediyesini Nasıl Kazanacağım?
Aşağıdaki bloglardan herhangi birinin altına “mamografi istiyorum çünkü…” diye başlayan yorum bırakan toplam 50 kişi, İstanbul’da özel bir sağlık kuruluşunda ücretsiz mamografi kazanacak. Çekilişe katılmak için yorum bırakabileceğiniz blogları alfabetik olarak veriyorum:

Blogcu Anne – 12 Mart
Dorikus – 16 Mart
Pi-nik Kuş – 16 Mart
Slingo Mom – 13 Mart
Soran Anne – 18 Mart
Yeşim Mutlu – 13 Mart

Ne duruyorsunuz? Kendiniz ya da hayatınızda önem verdiğiniz bir kadın için hemen şimdi çekilişe katılın!

Kaynaklar
Kansersiz Yaşam Derneği – http://www.kansersizyasamdernegi.org/
Meme Vakfı – http://www.memekanseri.org/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

11.AY

Bebek Gelişimi: 11.Ay

can uyuyor

İşe Yarayan Bir Bebek Uyutma Yöntemi