in ,

Göz

gozde.capaklanma

Yeni bir gün ve yeni bir yürek çarpıntısı. Dün yaptığımız banyodan sonra Can’ın sağ gözünde çapaklanma oldu. Göz pınarından çıkan sarı renkli, sıvı ve mukus kıvamında çapak, alınmadığı takdirde gözün her tarafına yapışıyor. Kurumasına izin verirsek gözü açılmayacağından ağlar. Bu nedenle bir iki saatte bir temiz bir kağıt mendili ıslatarak birikmiş olan çapağı alıyoruz.

Bu şekilde çapaklanma internetten araştırdığımız kadarı ile iki sebepten dolayı oluyor. Birincisi pink eye (pembe göz) denilen ve bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanan durum. Gözde akıntı ile birlikte gözün beyaz kısmında pembeleşme-kızarma ile kendisini gösteriyor. Can’ın şu anda pembeleşme-kızarma şikayeti yok. Ancak bu olasılığı emin olmadan elemedik. Tedavisi için antibiyotik kullanmak gerekiyor.

İkincisi ise göz yaşı kanallarının tıkalı olmasından kaynaklanan ve küçük bebeklerde sık görülen bir durum. Çözüm olarak biriken çapağın düzenli aralıklarla temizlenmesi, göz pınarına günde 5-6 kere elle masaj yapılarak kanalın açılmaya çalışılması, göz pınarına antibiyotik etkisi olan anne sütü damlatılması öneriliyor. Bu şekillerde geçmez ise doktor önerisi ile antibiyotik içeren göz damlası kullanımı söz konusu oluyor. Hala geçmez ise ufak bir operasyon ile kanallar açılıyor.

Yarın doktora randevu aldık. Emzirme danışmanından önce doktora giderek göstereceğiz. Bu aralar da doktorun abonesi olmuş gibi hissediyorum. Umarım bu sefer de çözümü kolay olan bir rahatsızlık olur. Keşke banyo yaptırmasaydık diyor insan içinden…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bebek ve Ben

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 7 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım BebekveBen'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Doktor

Doktor

Doktor

Doktor ve Emzirme Uzmanı