«

»

Annenin Sütü Fazla Geliyor Bebeğim

Fotoğraf: kadinlarkulubu.net

Önce güzel haberimizi veriyorum. Can’ın ishal sorunun nedenini öğrenmek için yaptırdığımız kaka testinin sonuçları temiz çıktı. Mide ve de bağırsaklarda ilaç kullanmamızı gerektirecek bir virüs olmadığı için çok sevindim.

Dün test sonuçları gelmeden önce “bebeklerde yeşil renkli, köpüklü, mukuslu, ishal kaka” konusunu internetten araştırıyordum. İnsanoğlunun hafızası ne kadar bulanık. Aslında bu sorunu daha önce de yaşamış ve hatta Haziran ayının ortalarında bu konuda bir yazı yazmıştım. Ama az uyku ile beyni bulanmış annen konuyu unutmuş Can’ım.

Belirtiler o zaman da aynıydı; şimdi de aynı:

 • Yeşilimsi, köpüklü, mukuslu ve fazlasıyla ishal kaka
 • Beslenirken göğüsü çekip bırakma
 • Başını geriye atıp, sırtını yay gibi germe
 • 2-3 dakika emdikten göğüsten uzaklaşma

Şimdi tekrar anlıyorum ki; bizim sorunumuz anne sütünün fazla gelmesi. Bu konuda La Leche League’in* hazırladığı makalelerden özetler veriyorum:

Anne Sütünün Fazla Gelmesi

Anne sütündeki yağ, sütün göğüste bekleme süresi ve beslenme anında göğüslerin doluluk durumuna göre farklılık gösterir:

 • Emzirmeye başlanan ilk anda gelen, laktoz açısından zengin, düşük kalorili ve az yağlı süte önsüt (foremilk)
 • Önsütü takip eden, yağlı ve doyuruculuğu yüksek süte sonsüt (hindmilk) denir.

Önsütün içindeki laktoz, sütte doğal olarak bulunan bir şeker olup, fazla tüketimi gaz ve mide rahatsızlığı verir. Sürekli önsüt tüketimi, bebeklerde yeşil, sulu ve köpüklü kaka üretimine yol açar. Uzun vadede hazmedilemeyen laktoz bağırsaklarda birikerek, bağırsakların iç çeperini tahriş eder ve geçici laktoz duyarlılığına yol açar. Hatta kimi durumlarda, bizim Can’da yaşadığımız gibi, kakada ufak miktarlarda kana yol açabilir. Bu belirtiler çoğunlukla kolik, reflü, besin alerjisi gibi rahatsızlıklarla karıştırılıp, gereksiz yere bebeğe testler yapılabilir.

Anne Sütünün Fazla Gelme Sebepleri

 • Annenin bünyesinin doğal olarak (herhangi bir uyarıcı olmadan) fazla süt üretmesi.
 • Bebek bir göğüsü bitirmeden diğer göğüse geçirmek. Benim sorunum sanırım bu. Emzirmeyi ilk öğrenirken hemşireye ne kadar emzirmem gerektiğini sormuştum.O da “her göğüsten 10′ar dakika vermek yeterlidir” demişti. Ben de bu tavsiyeye uyarak bugüne kadar Can’ı hep bu şekilde emzirdim. La Leche League’e göre bu uygulama hatalı. Sütü fazla gelen anneler, bebeğin ikinci göğüsü de alması için ilk göğüsten emzirmeyi erken kesip, diğer göğüse geçiriyor. Halbuki bebek ilk göğüsten hızla akan önsüt ile karnını doldurup, diğer göğüsten de yine önsüt alıyor. Sonuçta; yağlı ve doyurucu sonsütü bir türlü alamadığı için, bebeğin karnı aç kalıyor. Ayrıca laktoz açısından zengin önsütü fazlasıyla aldığı için, midesi gaz yapıyor ve ağlıyor. Anne de bebeğin tatmin olmadığını görünce sütünün az geldiğini düşünüyor.
 • Pompa ile çok sağmak. Anne sütünün fazla olduğu durumlarda, bebeğin beslenirken zorluk çekmemesi için, beslenme seanslarından önce bir miktar sütü elle ya da pompa ile sağmak hem memedeki basıncı almak açısından hem de önsütün fazla olan kısmını ayırmak açısından önerilir. Ancak bebeği emzirmeden önce yapılan sağma işlemi 2-3 dakika kadar kısa tutulmalıdır. Eğer sağma uzun dakikalar boyunca yapılırsa, annenin daha çok süt üretmesine neden olabilir.

Anne Sütünün Fazla Gelme Sorununa Çözümler

Can’ın mide ve bağırsaklarında yaşadığı sorunlar canımızı çok sıktı. Anne sütünün fazla gelme sorununu hatırlamadığımız için gıda alerjisi testi, kaka testi gibi gereksiz yere bir sürü test yaptırmış olduk.

Son dönemde, Can’ın sıkıntıları özellikle emzirdikten sonra ilk 30-40 dakika içinde ortaya çıktığı için, bu durumun anne sütünden kaynaklanabileceğini seziyordum. Fakat sütün fazla gelme sorununu hatırlayamadığım ve bu soruna çözüm de bulamadığımdan Can’ı anne sütünden tamamen kesmeyi düşünüyordum. Bir diğer neden olarak da benim yediğim bazı besinlerin sütümden bebeğime geçtiğini ve onu rahatsız ettiğini düşünüyordum. Bu seçeneği elemek için bir süre süt ürünlerini yememe yoluna gitmiştim. Yine kakadaki kan sorununu çözmek için proteine duyarlı olan bebekler için özel olarak geliştirilmiş Alimentum’lu mamayı denedik. Ancak, elbette, Can’ın durumunda bir değişiklik olmadı.

Şimdi sorunu büyük ihtimalle netleştirdiğimize göre çözüm yollarına bakalım. La Leche League’in anne sütünün fazla gelme sorununa çeşitli çözüm önerileri var. Bunların tam listesini önceki yazımda verdiğim için burada tekrar etmeyeceğim.

Bu önerilerden “bebeği her beslenme seansında sadece bir göğüsle beslemek” ve “eğer bir göğüs çok dolarsa bebeğe vermeden önce birkaç dakika kadar sağmak ve sağılan sütü atmak” stratejilerini uygulayacağım. Umarım faydalı olur.

Ayrıca yarından itibaren katı gıdalara tekrar dönüş yapmayı düşünüyorum. Bu sefer buğday lapasını deneyeceğim. Can artık büyüdüğü için iştahı giderek artıyor. Buğday lapasının beslenmesini çeşitlendireceğini ve katı gıdalara alıştırmaya başlayacağını umuyorum.

Kaynaklar
*La Leche League International bebek ve annenin sağlıklı gelişimi için önemli bir unsur olan anne sütü konusunda anneleri bilgilendirmek, anneden-anneye destek vermek, bilgilendirmek, eğitmek ve emzirmeyi teşvik etmeyi misyon edinmiş bir kurumdur. Anne sütünün fazla gelmesi konusunda daha fazla bilgi için İngilizce kaynaklar: Sütün fazla gelmesi | Önsüt-Sonsüt farkı

Yazar hakkında

Bebek ve Ben

Merhabalar! Adım Tanla. Dijital tasarımcıyım. Eşim Kuzey ve 2,5 yaşındaki oğlum Can'la beraber dünyayı keşfediyoruz. Hayatı, insanları, video oyunlarını ve seyahati seviyorum. Okumayı, araştırmayı, dinlemeyi ve konuşmayı da... Oğluma hatıra olarak başlattığım Bebek ve Ben'in kısa zamanda annelerin buluştuğu, soru sorduğu ve paylaştığı bir ortama dönüşmesinden çok mutluyum. Çocuk yetiştirmenin heyecan verici dünyasında bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

15 yorum

Yorumu formunu geç

 1. Hande Dilbaz

  Yazınızı ilgiyle okudum, aynı sorun benim 3,5 aylık oğlumda da mevcut herşeyi yerken birden kakası mukuslu ve beyaz pütürlü oldu. Besin alerjisidir dediler, süt ürünü kuruyemiş tüketmiyorm ama zaman zaman kakamız dğzelsede genel osorun devam ediyor. ve benim bebeğim tek gögüsle doymuyor. Sorum La Leche League’in anne sütünün fazla gelme sorununa uyguladığınız teknikler iyi geldi mi?

  1. Bebek ve Ben

   Merhaba Hande,
   Öncelikle bir konuyu daha iyi anlamak için bir sorum olacak. “3,5 aylık oğlumda da mevcut herşeyi yerken…” demişsin. Anne sütü dışında neler yiyor acaba?

   1. Hande Dilbaz

    Kelimeyi degistirdigim icin yanlışlik olmuş. Bebegim sadece anne sutu iciyor. Ben herseyi yerken hicbirsry yiyemez oldum:)

    1. Bebek ve Ben

     Yeniden selam Hande,

     İpuçlarını toplamaya başladık :) Şimdi bulgulara bakalım:

     Sadece anne sütüyle beslenen küçük bebeklerde kakada beyaz pütürlerin olması anne sütünün yağlı kısmının tam olarak sindirilemediğinin işareti olabilir. Yine formul mama ile beslenen bebeklerde mamanın tam olarak biberon içinde karışmadığı durumlarda böyle beyaz noktalar kakada oluşabilir. İkisi de gayet normal. Zamanla bebek büyüdükçe sindirim sistemi geliştiği için geçecektir.

     Yine mukus bir gıda alerjisinin sebebinde oluşabilir. Senin bebeğin katı gıdalara başlamadığı ve tek besini anne sütü olduğu için bu ihtimal yok. Olsa olsa anne sütünün yapısından kaynaklanabilir. Annenin beslendiği gıdaların niteliklerinin (örneğin anne gaz yapan şeyler yerse bebekte gaz olması) bebeğe geçip geçmediği tartışma konusu. Bazı kaynaklarda geçtiği söylenirken, bazılarında geçmediği söyleniyor. Ama yine de mesela bebek gazlı olduğunda ilk olarak annenin aklına kendi beslenme şeklini değiştirmek geliyor. Mukusta da aynı mantık. Bu nedenle ben de Can mukus sorunu yaşadığında ilk olarak beslenmemi değiştirmiştim. Sorun hangi yiyeceğin mukus yarattığını bulmakta. Şüpheli yiyecekleri teker teker elemine etme yoluna giderek bunu deneyebilirsin. Ancak her besinin etkisinin vücuttan atılması için 1-2 hafta beklemeyi öneriyorlar ki, aldığımız tüm besinleri düşündüğümüzde bunu denemek çok uzun sürer. Ben senin durumunda anne sütünün fazla gelmesinden şüpheleniyorum. (bahsettiğin iki durumun dışında bir belirti olmaması halinde)

     Mukus+beyaz noktalar anne sütünün fazla gelmesinden olabilir. Ben bunu anladıktan sonra Can’ı üst üste birkaç beslenme seansında bir taraf bitene kadar aynı taraftan emzirmeye başlamıştım. Bu bir ölçüde işe yaradı. Ancak diğer taraf bu sırada dolabiliyor. Bu nedenle yukarıda belirttiğim gibi diğer tarafa geçmeden önce temiz bir beze biraz sağarak ön sütü biraz boşaltmak gerekiyor.

     Bebek kakasında mukus kimi zaman ağızdaki fazla salyalanmadan da oluşabiliyor. Her ne kadar 3,5 ay diş çıkarmak için oldukça erken olsa da bu ihtimali de kontrol et. Bebeğin damaklarında diş oluşumuna benzer bir şişme var mı kontrol et. Çünkü bazen salyalanma diş çıkmasından çok önce başlayabiliyor.

     Son olarak beyaz pütürlerin niteliğine bak. Bazen bebek bezleri çok dolduğunda şişerek içinden parçalar kopup kakaya yapışabiliyor.

     Eğer fotoğrafı varsa bana gönderebilirsin. Hiç çekinme… Ben bakar ve anlamaya çalışırım. Ancak bu beyaz maddelerin niteliğini anlamak için kakanın derininde mi, yüzeyinde mi olduğuna bakmanı ve gerekirse tek kullanımlık bir tahta çubuk ya da onun benzeri birşeyle dağılıp dağılmadığını anlamaya çalışmanı öneririm. (Evet, bunu da söyledim sevgili okurlar… Annelik böyle birşey ve bu ayıp ya da iğrenç değil :) )

     Elbette bunların sadece benim tecrübelerimden kaynaklanan tahminlerim olduğunu ve en doğru bilgiyi doktorunun vereceğini belirtmek isterim.

     Aklına takılan başka konular olursa sormaktan çekinme.

     Minik bebişinle güzel günler.

     1. Hande Dilbaz

      Cok tesekkur ederim. Bu kadar detayli ve güzel anlstim icin. Zaten yarin cocuk gastroentogundan randevu aldik. Riske stmsmsk icin. Bende anne sütünün fazla gelmesinin üzerinde duruyorum, zira butun belirtiler var. Bu nedenle tam düzende oturtamiyorum. Cani istediği zaman besleniyor cunku. Arti dis cijartmasindan 15 gundur supheleniyoruz. Doktorumuzda suphelendi ama henüz cikan bir diş yok. Ates disinda tum dis belirtileri de var saniyoruzki dis hazırlığı yapıyor. Kaka kontrolü nu yapacagim. Resim cekmistik doktora gostermek icin ama oradan hic anlasilmiyor. Doktorun durumuna gore haber veririm. Tek göğüs vermeyide denerim ama doymuyor bizim ufaklik:) cok tesekkur ederim tekrardan guzrl bilgiler icin. Ayrıca siteyide takibe alacağım zira çok faydalı bilgiler icerdigini düşünüyorum. Can’a da sevgiler

     2. Bebek ve Ben

      Rica ederim Hande. Doktor randevusu isabetli olmuş. Gelişmeleri unutmazsan yaz buraya. Böylece daha sonra okuyan arkadaşlara da faydalı olur.
      Bloguma her zaman beklerim.
      Can da minik kardeşine öpücük gönderiyor.

 2. Tuba Bozkurt

  Hande hanım aynı dertten muzdaribiz sizin çözüm arayışınız bize de yol gösterecek eğer gelişmeyi bildirirseniz çok makbule geçecek. Hepimizin bebeğine şifa diliyorm.

  1. Hande Dilbaz

   Dun gittik doktora bazı kaka testleri verdi. Sonuca gore kolonoskopi yapabilirim dedi. besin alerjisi veya mikrobik olabilir dedi. Kolonoskopi asamasina gelirsek ne yaparim bilmiyorum. Belki baska bir cocuk gastroentoguna daha gotuturuz. Anne sutunun fazla gelmesininse sadece bebegin iyi kilo almasına sebep olacagini söyledi. Katı gıdalara gecince bu alerji mevzusu daha da zor oluyormus. Birde laktozu sindirememe durumu varmis bu belirtileri gösteren. Coktum şimdiden ne cok bu sorunu yasayan varmis inanamazsiniz. Hepimize bol sifalar. Bence sizde biran once doktor yoluna girin gec kalmamak lazim.

   1. Bebek ve Ben

    Umarım test sonuçları olumlu gelir Handecim. Moralini hiç bozma. Bebeğin mutlaka büyüyecek ve bu aşamaları atlatacak. Senin gibi alakalı bir annesi olduğu için çok şanslı. Test sonuçlarını yazarsan sevinirim.
    Sevgiler.

 3. Tuba Bozkurt

  Ben de dediğiniz gibi farklı bir doktora danışacağım umarım herşey herkes için iyi olur feraha kavuşuruz.

 4. Hande Dilbaz

  Cok uzun zamandir calprotectin testi icin yeterli kaka yapmasini bekledik. Iyi diye bilinen bir hastanede kaka testini vermek icin enteresan olaylar yasadik. Yeter dendi, yetmez dendi getirin uzerine ekleyelim dendi nasil olacaksa neyse bunun n sonucunda testimiz 800 cikti sinir deger 50ymis kakada besin, kan reduktan madde bulunmadi birde ph 6. Kilo kaybimiz yok. Gastroenteroloji doktorumuz getirin kolonoskopi yapalim dedi. Bizde teste guvenmedigimizi soyledik. Tekrar yazdi ama ben ayni hastanede testi yaptirsam mi yaptirmasammi diye dusunuyorum. Cocuk doktorumuzda kakada kan yok, kilo kaybi yok ilk kolonoskopi son çare siz universitede bi4 doktor var ona gidin dedi. Universitedeki doktorda izinli suan ne yapacagimizi bilmez durumdayiz. Istanbulda baska hastaneye gotursek kaka önemli kakayi in yapmadikdan sonra o testi burda yaptirdiktan sonra hicbir anlami yok. Iste bizim durumumuz boyle. Bu süredetek emin olduğum sey bizim kuruyemise kesin alerjimiz var.

  1. Bebek ve Ben

   Güncelleme için teşekkürler Hande,

   - Referans limiti 50mg/g olan Calprotectin testi sizde 800mg/g çıktı.
   - Kakada besin?, kan ve redüktan madde bulunmadı. Ph değeri 6 çıktı. Kilo kaybı yok.
   Doğru anlamış mıyım?

   Pekiyi test sonucunda gastroenterolog doktor ne dedi? Kolonoskopi talep etmesi dışında başka bir yorumu olmadı mı?

   Elbette teste güvenmediyseniz yeniden yaptırılabilir. Ben olsaydım emin olabilmek için farklı bir yeri denerdim. Yalnız hastane değiştirirken hastanenin hangi laboratuvarla çalıştığına da dikkat edin. Aynı yer olmasın.

   Üniversitedeki doktor izinden ne zaman dönüyormuş? Beklemeye değecek bir süre mi?

   Oğlun şu anda yaklaşık 4,5 aylık olmalı. Kakasındaki mukus ve beyaz pütürler şikayeti devam ediyor mu?

 5. pınar

  bebişimin kakasında iki aydır kan var. inek sütü alerjisi dendi bir aydır diyet yapıyorum ancak geçmedi aksine artış var. kan ilacını verdiğim zamanlarda daha çok oluyor. ayrıca kakası çok ishal ve yeşil sümüksü. kilosuda 400gr eksik. yazmış oldunuz yazıdaki fazla sütten kaynaklanan bir durumdan bizde şüphelenmekteyiz. bu konuda görüş ve tecrübelerinizi alabilirmiyim. yazınızı okudum uygularsan ne kadar sürede düzelir? teşekkürler

  1. Bebek ve Ben

   Selam Pınar,

   Sorunu yanıtlayabilmek için birkaç ufak sorum olacak…

   - Bebeğin kaç aylık ve cinsiyeti ne?
   - En güncel boyu ve kilosu nedir?
   - Günde kaç kere ve ne ile besliyorsun?
   - Kan ilacı derken neyi kastediyorsun?

   Sevgiler

 6. Yasemin

  Ben Yasemin benim kızım tam 53 gunluk ve bır ayı geçtikten sonra kakasini yapamamaya başladı ama kakası sizin anlattığınız gibi sulu ve beyaz puturler var yani ancak ben uyarınca yapabiliyor yoksa ağlıyor emmiyor beni emdi mı de kusuyor yaptırmıyorum belki kendi yapar diye tabi ağlıyor ağlıyor emmiyor ac da olunca kızımı mecbur uyarıyorum zeytintag pamukla neden böyle oldu anlamadım. Böyle Olan da var mı acaba

Yorumlar

Email adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.