in

BayıldımBayıldım

10 Gereksiz Bebek Ürünü Listesi

Bebek sahibi olanlar bilir. O minik bedenler bizim yumuşak karnımızdır. Kendimize diye alışverişe çıkıp, kendimize birşey almadığımız gibi, 10 poşet dolusu bebek eşyası ile eve döndüğümüz çok olmuştur. Ben de Can konusunda hamileliğimden beri böyle bir ruh hali içindeyim. Uzun uzun “Bebek Ürünleri Listesi” yapmışlığım var. Sonra da bu listelerdeki ürünleri tamamlamak için kendimi paramıştım. Ancak Can doğduktan sonra, daha önce gaza gelerek satın aldığım bazı şeylerin pratikte hiç işe yaramadığını, aksine evde yer işgal ettiğini fark ettim. Siz de aynı hataya düşmeyesiniz ey okur! İşte “10 Gereksiz Bebek Ürünü Listesi”:

 1. Bebek eldiveni: Bu küçük eldivenler normalde çok fonksiyonel gibi gözükmesine rağmen pratikte zırt pırt bebeğin ellerinden çıkıyorlar. Bazı kişiler bu eldivenler yerine lastikli bebek çoraplarını bebeğin ellerine geçirmeyi tavsiye ediyorlar. Ben hiçbirini kullanmamayı tercih ettim. Can arada sırada yüzünü çizse de bebek cildi mucizevi bir iyileşme gücüne sahip olduğu için birkaç saat sonra çizikten eser kalmadı. İşin özü, bebek eldivenine para harcamayın.
 2. Bebek ayakkabısı: O mini mini ve bir o kadar da pahalı ayakkabılardan bahsediyorum. Bebeğiniz aktif olarak evin dışında yürümeye başlamadıysa (sanırım aşağı yukarı 1 yaşına denk geliyor.) çok gereksiz bir yatırım. Bizim dolabımızda minicik 7-8 çift ayakkabımız var ama henüz ancak bir tanesini, o da fotoğraf çekmek için giydik. Sanırım bunları ileride anahtarlık yaptırıp eşe dosta dağıtacağım.
 3. Biberon ısıtma cihazı: Benim gibi emziriyorsanız zaten ısısı kendinden gelecektir. Arada sırada da hazır mama veriyoruz ama onu da oda sıcaklığında verdiğimizde Can bayıla bayıla içiyor. Şimdi düşünüyorum da, ileride bir şekilde sıcak süt vermem gerekirse muthemelen küçük bir tencerede ısıtırım. Yani biberon ısıtma cihazınızı listeden silin.
 4. Cicili bicili pantalon-gömlek takımları: Çok istiyorsanız birkaç tane alın. Ama muhtemelen bebek dolabında yer kaplamaktan ya da bayramdan bayrama giyilmekten başka işe yaramayacaklar.
 5. Alttan çıtçıtlı olmayan her nevi bluz: Özellikle hareketli olan bebeklerin (hareketli olmayanı var mı acaba) sürekli beli açılır. Bebeğin belini üşüteceği korkusu ile yaşamak istemiyorsanız bu tür bluzleri bebek en azından biraz büyüyünceye kadar almayın.
 6. Su termometresi: Banyo suyunun sıcaklığını ölçmek için dirseğiniz, eliniz ve sağduyunuz yeterli. Su termometresi gibi gereksiz şeylere para harcayacağınıza bir paket daha bebek bezi alın.
 7. Bebek bornozu: Banyodan sonra çığlıklar atarak kafasına su dökülmesinden dolayı memnuniyetsizliğini anlatan bebeğe bornoz giydirmek mi? Siz bizim babadan kalma düz banyo havlularından vazgeçmeyin. Hem pratik, hem hesaplı…
 8. Bebek bezi atma kutuları: Doğumdan önce çok düşünmüştüm. Bebek bezi atma kutularından almalı mı? diye. Şimdi kirli bezleri bildiğiniz market torbalarına koyuyorum. Ağzını da sıkıca bağlıyorum. İşe yarıyor.
 9. Islak mendil ısıtıcı: Islak mendili buzdolabında saklamıyorsanız muhtemelen buna da ihtiyaç duymayacaksınız. Bebeğin altını değiştirirken istediği şey bir an evvel çişli/kakalı bezden kurtulmak. Islak mendil sıcakmış ya da soğukmuş çok ilgilendiğini sanmıyorum. Çok istiyorsanız ıslak bezi biraz elinizde tutup vucüt ısınızla ısıtın.
 10. Bebek pudrası: Talk pudrası da dediğimiz bebek pudralarının bebeklerin ciğerlerine kaçtığı ve tehlikeli olduğu tespit edildi. Onun yerine bebeğin altını sık sık değiştirin ve ıslak kalmasın diye kağıt mendil ya da yumuşak bir bezle kurulayın.

Tanla Bilir

Merhabalar! Adım Tanla. Web tasarımcısı ve BebekveBen'in kurucusuyum.
BebekveBen çocuk bakımından öte ebeveynlik, kadın olmak, birey olmak, yurtdışında yaşam, seyahat, yemek, ürünler, eğitim, sağlık gibi hayatın içinden pek çok konunun paylaşıldığı, ailelerin buluştuğu, soru sorduğu, dileyenlerin konuk yazılarla katkıda bulunduğu ve deneyimlerini paylaştığı bir platform... Bize eşlik ettiğiniz için teşekkürler.

Yorumlar

Yanıt Yaz
 1. çok doğru, katılıyorum. hatta ıslak mendil ısıtıcısı olduğunu da sizin yazınızdan öğrendim 🙂

  • Ben de bebek sahibi olduktan sonra öğrendim. Kim bilir, belki çok soğuk iklimlerde işe yarıyordur.

 2. Hep gerekli ürünlerden bahsedilen ve insanları zaten son derece hassas oldukları bir konuda tüketime sevk eden bir anlayışın tam tersini görmek mutluluk verici.

 3. Eldiven hiç kullanmadım. Kendine ya da bize temas etmesini önlemek bana doğru gelmedi. Gülbilge’yi ilk defa hastane odasına getirdiklerinde yaptığım ilk hareket eldivenini çıkarmak olmuştu (:
  Bebek ayakkabısını kullanıyoruz çünkü evimiz ilk katta ve yerler soğuk oluyor. Biz bile terliksiz gezemezken onu çorapla ya da vıjjt diye kayan yün patikle bırakamam. Ama dediğin gibi; çok para vermek mantıklı değil. Tabii ileride ayak yapısına uygun ayakkabılar için ne kadar vereceğimiz meçhul :S
  Cicili-bicili takımlar olmazsa olmaz! Elbette gün içinde “ev kıyafetleriyle” dolaşıyor ama onları giydiği zamanki güzelliği verilen paraya ya da giydirirken işkence gibi iliklenen minicik düğmelere değiyor. (Gülbilge için 11 aydır 60 TL’nin üzerinde ne bir kıyafet aldım, ne aldırdım bu arada (; )

  Bir kaç gereksiz eşya da benden;
  Biberon sterilizatörü… Çok işe yarayacağını düşünerek aldığım bu ürünü bir ya da iki kez kullandım. Sadece su için biberon kullanıyoruz ve onu da kaynar suyun içine atıp steril ediyoruz. Keza emzikler de öyle. Emziren ya da bebeğini biberonla beslemeyen anneler için çok gereksiz.
  Kurmalı Dönence… O kadar mı saçma olur bir şey yahu. Tam çocuk eğlenmeye ya da tam tersi uyumaya başlıyor, zembereği boşalıyor. Hadi bir daha kurmak için hamle yapıyorsunuz bu sefer bebeğin tüm konsantrasyonu bozuluyor.
  Torba uyku tulumu… Eğer bebeğiniz “deli yatıyorsa” bu torba uyku tulumları onu uyandırıyor. Çünkü bebek üzerindeki örtüyü atmak istiyor ve torba uyku tulumlarında bu mümkün olmadığı için resmen sinirlenip uyanıyor. Onun yerine ayaklı uyku tulumları en iyisi.
  Düğmeli yelekler… Belki evde onlarca yelek var fakat ne yazık ki işe yaramıyor çünkü Gülbilge hepsinin düğmelerini dişlerinin arasına sıkıştırıp koparmaya çalışıyor. Düğmelerin ne kadar sıkı dikildiğini bilmek, onu o halde görünce oluşan yürek hoplamamı engellemiyor. En güzeli süveter.

  Aklıma gelenler şimdilik bunlar ama anlıyorum ki, özellikle ilk kez anne olanlar evi ıvır zıvırla dolduruyor ister istemez çünkü her kafadan bir ses çıkıyor (:

  • Selam Zeynep,

   Bence de eldiven kadar gereksiz birşey yok. Çocuğun elinden fırt fırt çıkar… Ama çok şirin oldukları bir gerçek… Çoook minikle çünkü.

   Bebek sahibi olmadan önce dönence benim çok hoşuma gidiyordu. Olduktan sonra bir tane aldım ama nedense bir türlü kurmadım. Sonra da bir kenara atılıp unutuldu. Bak şimdi senden öğrendim. Hakikaten gereksizmiş.

   Torba uyku tulumu derken şu linkte verdiğim kundaktan bahsediyorsan bizde çok işe yaradığını belirtmeden geçemeyeceğim. Sanırım bebeğin bünyesiyle ilgili. Her bebekte işe yaramayabilir, ama, bizde mucizeler yarattı ve yaratmaya devam ediyor.
   http://www.bebekveben.com/2011/07/14/15-vazgecilmez-bebek-urunu-listesi/

   Sadece düğmeli yelek değil, düğmeli herşey konusunda fikrine tamamen katılıyorum. Bebek ve düğme biraraya gelmemesi gereken bir ikiili 🙂

   Güzel yorumlarını her zaman beklerim.

   Sevgiler

 4. sterilizator çalışan anneler için hayat kurtarıcı. ben berki sadece anne sütüyle beslerken bile çok işime yaradı. şimdi hala süt alıyor ve ben her gün pompa, biberon steril etmeye çalışıyorum.
  kundak konusunda tanlaya katılıyorum sadece pratik bir şekilde giyilip çıkartılabilsin yeter 🙂
  dönencelerin de kurmalı değil de pilli olanı hediye geldi bize o daha pratik gözüküyor ama berk onlarca defa oradaki hayvanları çekmek suretiyle dönenceyi kafasına indirmişti 🙂 sağlam kurulum şart 🙂

  • Yorumların için çok teşekkürler Berrak,

   Görünüşe göre dönencelerle herkesin başı belada 🙂 Tasarım hatası mı acaba?

   Sevgiler

 5. Merhaba ürünlerin kullanabilirliği kişiye ve koşullara göre değişiyor.Herkes emziremiyebiliyor.Dolayısıyla ikizlerimin biberonları ve 2 tane süt sağma makinemin aparatlarını elde yıkasak ooo o! o iş için de bir adam tutmak lazımdı.Sterilizasyon makinesi 1 değil 2 tane var.2.yazlıkta. 2 yaşındalar.hala onsuz hayat düşünemem. Biberon ısıtıcısı bana da önce lüzumsuz gelmiş uzun süre kenarda beklemiŞti. Halbuki çok rahatlıkmış.1 seneyi geçti kullanıyorum.çünkü sürekli bir şey ısıtmak için bulaşık çıkartmak zorluk.zamanım çok değerli.yemeğini bile tabakla üzerine koyarak ılıtıyorum.Ben bu iki ürünü tavsiye ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

uzaktaki.aile

Uzaklardaki Ailemiz

Ebeveyn Olanların Anlayacağı 7 Şey